Foto: Toni Perinić
Tvrtka Michieli -Tomić d.o.o. iz Gornjeg Humca na Braču, bivši koncesionar za odvoz komunalnog otpada u općini Stankovci, prodala je dugove mještana agenciji za utjerivanje dugova pa nezavisni načelnik Željko Perica Stankovčane poziva da se jave u Općinu ako žele da im se pruži besplatno pravno zastupanje putem odvjetničkog ureda.
Pogodovanje
Na adrese mještana Stankovaca drugi put počele su pristizati Obavijesti o pozivu na plaćanje tvrtke za financijsko posredovanje. Navodna dugovanja kreću se otprilike u rasponu od 20 do 100 eura. Tvrtka Michieli -Tomić d.o.o. koncesiju za odvoz otpada imala je od 2021. do 2022. godine, a imala je 400-tinjak korisnika, otprilike 300 manje od sadašnjeg koncesionara.
– Kada su izgubili koncesiju, prodali su navodna dugovanja građana iz 2015., 2016. i 2017. godine, kojima nikada ranije nije bila ispostavljena uplatnica niti im je na računima bilo navedeno dugovanje. Potraživanje je najprije prodano 2022. godine tvrtki Creditexpress iz Zagreba.
Tada smo angažirali odvjetnika i stotine ljudi potpisale su punomoć. Početkom srpnja 2022. godine dobili smo dopis u kojem stoji da je problem nastao kod njih i da će se, s obzirom na situaciju, korisnicima stornirati sporna dugovanja. Međutim, prošla je godina i nešto, a izgleda da su dugovanja opet prodana, ovaj put firmi Primasolvent, tumači načelnik Perica.
Nije to prvi put da se Perica obračunava s navedenom tvrtkom. Naime, Nezavisna lista mladih Općine Stankovci prije tri godine upozorila je javnost na pogodovanje tvrtki Michieli -Tomić d.o.o.. Naime, iz općinskog proračuna godišnje im je isplaćivano 120 tisuća kuna subvencije, iako to nije bilo predviđeno natječajem.
Tadašnji HDZ-ov načelnik Željko Baradić, koji je na čelu Općine odradio punih šest mandata, objasnio je tada da se subvencija isplaćuje kako bi građani plaćali manje račune, a odnosi se na trošak odlaganja – zbrinjavanja komunalnog otpada na odlagalište Bikarac.
(Ne)čist račun
Pri tom valja istaknuti da tvrtka Michieli -Tomić d.o.o. uopće nije imala svoje radnike, nego su za prikupljanje otpada angažirali djelatnike općinske tvrtke KTD Kotarac.
– Kada je koncesionar bio Michieli -Tomić, nije bilo razdvajanja otpada, nije bilo mobilnog reciklažnog dvorišta, krupni otpad išao je jednom godišnje. Sadašnji koncesionar Eko -Flor Plus, uredno isporučuje račune i imaju skoro duplo više korisnika nego prijašnji koncesionar.
Oni, naravno, ne dobivaju 12 tisuća kuna mjesečno od Općine. Uredno prikupljaju miješani komunalni i reciklabilni otpad, svaka dva tjedna prikupljaju tekstil i svaka tri mjeseca krupni otpad. Usluga je građanima maksimalno osigurana, kaže Perica.
Tvrtka Michieli -Tomić d.o.o. prije nekoliko godina našla se u fokusu javnosti jer je azbest iz više županija dovozila i skladištila na otoku Braču, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo među mještanima.
najnovije
najčitanije
Svijet
Najavio rošadu
Vučića će nakon ostavke zamijeniti Ana Brnabić, ali ne na rok dulji od tri mjeseca
Županija
večer za pamćenje
Virsko ljeto otvoreno koncertom Minee, vatrometom i velikim slavljem Vatrenih
Svijet
crveni alarm
EUROPA GORI Pakleni toplinski val odnosi živote, Francuska prijavila još 1000 smrtnih slučajeva
Nogomet
SP 2026.
Veliko slavlje nakon pobjede Hrvatske i u BiH
Svijet
Zrakoplovna nesreća
U Francuskoj pao avion s polaznicima škole padrobranstva. Poginulo je svih 11 putnika
Županija
Sve se zatreslo
Srednje jak potres pogodio zadarsko područje: “Čulo se kao grmljavina”
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Hrvatska
oštra reakcija
Josip Dabro žestoko o Mariju Radiću: ‘Od drukera i agenturnih cinkaroša nikada ne bih tražio milost’
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Zadar
Seizmološka služba Hrvatske