Četvrtak, 4. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

BRENDIRANJE DELICIJA

Ribafish i Kasandra otkrili gastro priču Nina u kojoj 'raste' i morska šparoga

Autor: Nina Vigan

10.06.2024. 10:45
Ribafish i Kasandra otkrili gastro priču Nina u kojoj 'raste' i morska šparoga

Foto: MISLAV KLANAC



Turistička zajednica grada Nina, već treću godinu provodi Projekt gastronomskog brendiranja grada Nina i ninske rivijere, a glavnu ulogu ima, ni više ni manje, nego morska šparoga. Malo tko je čuo za morsku šparogu, a još manje ljudi je okusilo ovu biljku koja raste u bočatim, močvarnim područjima uz more.


Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice grada Nina, objasnila nam je kako morska šparoga ili salicornia europea, znana kao meka slanuša, raste na području Ninske lagune te se polako, ali sigurno, probija do naših stolova. Morska šparoga, stala je uz bok Ninskom šokolu koji je već utvrdio svoju poziciju u svijetu gastronomije i uz ninsku janjetinu i cvijet soli upotpunjava jelovnike ovog kraja. Dejanović nam je istaknula kako u suradnji s lokalnim ugostiteljima, gastro priča ovog kraja polako dolazi do sve većeg broja domaćih, ali i stranih posjetitelja.


Kulinarski duo


– Pozvali smo naše ugostitelje da se priključe projektu i moram vam reći da su se rado odazvali, što nas jako raduje. U zimskom razdoblju i predsezoni radimo edukacije s ugostiteljima kako bismo ojačali našu poziciju na gastronomskoj sceni. Neka područja u Hrvatskoj, napravila su puno za gastronomiju svog područja, što je cilj i nama u Zadarskoj županiji. To je proces, potrebna je edukacija svih sudionika, a osobito ugostitelja koji trebaju prepoznati i predstaviti posjetiteljima specifičnosti našeg kraja. Kad smo pokrenuli projekt nismo bili sigurni hoće li doći na plodno tlo, ali jedan ugostitelj je odmah prihvatio našu ponudu i posjetiteljima predstavio brudet s morskom šparogom, a tri su ugostiteljska objekta, koja serviraju pizzu s morskim šparogama. Prije 22 godine, kad smo počeli priču s brendiranjem ninskog šokola, nisam mogla vjerovati da bi mogla ovoliko dugo trajati i biti toliko zanimljiva našim stanovnicima. Uzalud su promocije i edukacije, ako domaće stanovništvo to ne prihvati, a naši ugostitelji su se odvažili i danas unose inovacije na jelovnike. Zadovoljni smo jer u ove tri godine već petnaestak ugostitelja s područja grada Nina nam se priključilo. Prepoznali su da je ovo dio naše budućnosti, da nam turisti dolaze i da nam se vraćaju upravo radi naše gastronomije. Također, osim morske šparoge, tu su i ostale gastronomske ikone našeg područja, kazala je Dejanović i potvrdila kako pored bogate povijesne, kulturne baštine, grad Nin ima svoje mjesto i u gastronomiji.




– Grad Nin ima veliku sreću da ima ove rijetke delicije. Već 22 godine promoviramo Ninski šokol koji je danas prisutan na jelovnicima naših restorana. Osim morske šparoge, tu je i iznimno bogat mineralima cvijet soli, a malo je poznato da Nin ima i vlastitu janjetinu, kazala je Dejanović i dodala kako se na području grada Nina proizvodi i jedan od najskupljih začina na svijetu, šafran.


Kako bi dodatno promovirala i predstavila ninske delicija, Turistička zajednica svake godine uključuje u rad gastronomske stručnjake. Ove godine čast da okusi morsku šparogu, u kombinaciji s ninskim šokolom i cvijetom soli, imao je naš poznati novinar, bloger, gastronomad i gastro kritičar, Domagoj Jakopović poznatiji kao Ribafish.


Svoju gastronomsku priču, Ribafish je započeo s ciljem da istraži kvalitetne, autohtone namirnice, a njegova partnerica Kasandra Draganić u svom blogu »Vilicom kroz Hrvatsku« predstavlja recepte i najkvalitetnije namirnice. Ovaj kulinarski duo pokušava istražiti tradicionalna, zaštićena i zaboravljena jela te ujedno doprinosi tome da se proširi ugostiteljska ponuda, da turistička mjesta budu prepoznatljiva, da ih se odabire kao destinaciju za odmor upravo radi gastro priče.


Foto: MISLAV KLANAC


Jedinstvene namirnice


– Prije dvije godine sam prvi put čuo za salicorniju, a mi kao ovisnici o šparogama smo se jako zainteresirali. Za šokol sam čuo još prije 10 godina, a čak sam imao sreću i biti na jednoj od prvih šokolijada i zahvaljujući suradnji s TZ-om grada Nina smo pozvani da malo pogledamo i probamo ove jedinstvene namirnice. Okus šokola me najviše podsjeća nekako na dane Božića. Znači, kuhano vino, kolačići i sve to u svinjskoj vratini gdje se osjeti dim i bura. Jedna prekrasna namirnica. Ovo je izvrsna ideja, ali i sjajna razrada jer nije riječ o samo jednom lokalu gdje možete naći jela ovog kraja. Ovo je izvrsna prilika za sve gastronomade, za sve ljubitelje kvalitetnih namirnica da dođu i da istraže Nin, kazao je Ribafish koji je u zadnja tri dana isprobao par jela koja su ga oborila s nogu.


S posebnim žarom, Ribafish je govorio o jelu koje ga se dojmilo, a riječ je o brudetu s morskom šparogom kojeg je degustirao u gostionici Burela.


– Izvrsno! Plodovi mora i pomidori, malo krumpira i ribice, školjke i cvijet na vrhu, morske šparoge. Isto tako, u pizza baru »Mad duck« isprobali smo salicorniju u jednoj totalno mediteranskoj kombinaciji s burrata sirom, stracciatellom, sušenim pomidorom, kalamata maslinama i izvrsnim acetom od šumskog voća. Jedna moćna kombinacija bez mesa, a opet fantastična. Druga namirnice koju ovdje treba izdvojiti je šokol. Zanimljiva je bila pizza sa šokolom, ali u drugom restoranu »Sokol« smo jeli tjesteninu sa šokolom. To je po meni najbolje jelo sa šokolom što smo tu jeli. Puno, moćno, zasitno, šokol u prvom planu, jednostavno sjajno. U lokalu »DeSalt« smo probali burger sa šokolom koji je dodatno naglasio kvalitetu mesa. Inače, panceta malo sa svojom slanoćom naglasi meso burgera jer po pravilu, meso za burger se ne soli. Ovako je priča zaokružena, obogaćena. Zahvaljujući vrijednim ljudima, vrijednim ugostiteljima i trudu TZ-a došlo je do toga da na jelovnicima imamo više vrsta jela, stoga mislim da je ovo tek početak, kazao je Ribafish dodavši da je izvrsno što se svi trude i zalažu kako bi posjetitelji dolazili u Nin.


FOTO: TZ NIN


Lokalnim putem


Dok Ribafish piše o svojim iskustvima, Kasandra na svom blogu rekreira recepte i vizualno prati priče s njihovim putovanja. Iz Nina će se u Zagreb vratiti sretni, ali i par kilograma deblji, dodala je Kasandra.


– Kad sam krenula u cijelu ovu priču s blogom, krenula sam od popisa jela hrvatske gastronomske baštine. Ninski šokol je bio uvijek na tom popisu, a nisam znala što je to točno. Ovo je prvi put da sam ga probala, a jako je zanimljivo kako ga ugostitelji pripremaju na različite načine, kako su odlično iskoristili lokalne namirnice i to je smjer u kojem hrvatsko ugostiteljstvo i gastronomija trebaju ići, lokalnim putem. Odlična je stvar što su ovim namirnicama obogatili i ponude fast fooda i pizza barova, te ih tako približili svim generacijama. Meni je morska šparoga otkriće, namirnica koju bih voljela imati doma cijelo vrijeme, kazala je Kasandra, što nas je inspiriralo da saznamo gdje možemo možda kupiti morsku šparogu.


Dejanović nam je otkrila kako se uvozna morska šparoga može pronaći u nekim trgovačkim centrima, ali Turistička zajednica ima bolji plan kojeg jedva čeka ostvariti.


– Moramo naglasiti kako smo potaknuli razvoj jednog OPG-a koji bi opskrbljivao naše ugostiteljske objekte, to je na putu i vjerujem da će se ubrzo ostvariti. Zasad smo stvorili partnerstvo s Ninskom solanom jer je omogućila nesmetanu berbu našim ugostiteljima koji su prepoznali kako je ovo jedna dobra priča koju treba gledati kao izazov u predsezoni i posezoni, kazala je Dejanović dodavši da im je čast što je prvotna ideja o brendiranju ovih delicija pala na plodno tlo, kao malo čudo koje se događa u malom gradu Ninu.


FOTO: KASANDRA DRAGANIĆ