
Udruga Volim Vlašići organizirala je studijsko putovanje u pogon za preradu sirove vune u Otočcu, u sklopu projekta „Vratimo vuni sjaj“, čime je obilježen završetak ovog značajnog projekta koji su financirali Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU te Zadarska županija.
Na putovanju su sudjelovali predstavnici gradova, općina, tvrtki i udruga s otoka Paga, koji su s oduševljenjem prihvatili primjer dobre prakse u održivoj proizvodnji. Posjet je potaknuo interes za potencijalnu suradnju i nadu da će i lokalne zajednice na otoku Pagu aktivnije koristiti ovčju vunu kao vrijedan resurs, čime bi se riješili ekološki problemi vezani uz zbrinjavanje vune.
U pogonu tvrtke Fema d.o.o., sudionici su imali priliku upoznati se s inovativnim procesima prerade ovčje vune u ekološko gnojivo i repelente za puževe. Projekt EKO LIKA GREENNovation, kojeg vodi Dragica Jerkov sa svojom obitelji, pozicionirao je Liku i Otočac kao centar za održivo bio-poduzetništvo, promovirajući kružno gospodarstvo i ekološke principe.
Proizvod WOOLEE, organsko gnojivo izrađeno isključivo od sirove ovčje vune, dokaz je uspješne integracije inovacija i održivosti. Ovi ekološki peleti zadržavaju vlagu i postepeno je otpuštaju u tlo, smanjujući potrošnju vode za 25% i povećavajući prinose za 30%. Osim što su 100% prirodni i sigurni za djecu i kućne ljubimce, ne sadrže plastiku, kemikalije ni polimere, čime su idealno rješenje za održivu poljoprivredu. U pogonu se proizvodi i repelent za puževe koji kao tepih štiti od puževa i nametnika te ekstremnih klimatskih promjena.
Ovo studijsko putovanje bila je posljednja projektna aktivnost u sklopu projekta „Vratimo vuni sjaj“, koji je uključio brojne aktivnosti poput obilježavanja Europskog Dana vune, predavanja, sastanaka, studijskih putovanja, radionica filcanja, izložbi, kazališne predstave Woolee te informiranja, istraživanja, lobiranja i edukacije. U projekt su bili uključeni partneri, među kojima su LAG Mentorides, Udruga proizvođača paškog sira otoka Paga, i Udruga uzgajivača ovaca i proizvođača paškog sira Grada Novalje – Zaglava, kao i institucije poput dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola s Paga.
„Zahvaljujemo svim donatorima, partnerima, suradnicima, institucijama i građanima koji su sudjelovali u projektu te pridonijeli očuvanju i valorizaciji ovčje vune kao ekološki vrijedne sirovine. Udruga Volim Vlašići nastavit će raditi na edukaciji, informiranju i lobiranju kako bi vuna postala prepoznatljiv brend otoka Paga, s primjenom u poljoprivredi, suvenirima i raznim drugim područjima. Vratimo vuni sjaj – jer priroda to zaslužuje!” – istaknula je Ana Žunić, predsjednica udruge Volim Vlašići.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Premijer liga, 31. kolo
U utakmici za prestiž Zadrani nadigrali Cedevitu Junior
Zdravlje i ljepota
proljetna depresija
Dulji dani i više svjetla ne znače i bolje psihičko stanje
Kultura
DRUŠTVENA SRIJEDA
Alpinist Mario Celinić gostovao u Zadru i predstavio svoju knjigu
Crna Kronika
PRESUDA suda
Kupač zadobio po život opasne ozljede u Pašmanskom kanalu. Dobio pola odštete jer je kriv koliko i gliseraš
Kultura
ženska solidarnost
Šibenska autorica Maja Gulin predstavila svoju drugu zbirku poezije u Zadru
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI
Obitelj Filipi važan je dio maslinarskog nasljeđa na Dugom otoku! ‘S maslinarstvom smo krenuli…’
INFOteka turizma
Obiteljski posao u Ajderevcu
Obitelj Keča nudi sve što vam treba – pravi mir i dobru domaću hranu
INFOteka turizma
LJUBAČ