Foto: Luka Jeličić
Tko se prošle subote našao u Kolanu na otoku Pagu zasigurno je uživao u pogledu na paške doline, gostoprimstvu, pjesmi, ali napose lokalnim delicijama. Sve to i puno više ponudio je ovogodišnji Skuta fest, sajam koji je okupio brojne izlagače koji su predstavili niz tradicionalnih lokalnih proizvoda.
U fokusu je, ipak, bila skuta – nusproizvod proizvodnje čuvenog paškog sira, koja se ovom prigodom mogla kušati u različitim kombinacijama te u brojnim slatkim i slanim varijantama: u kolačima, namazima, palačinkama… Osim gastronomske ponude, na sajmu su se mogle pronaći i kreativne rukotvorine poput nakita, posuđa i ukrasa. Za dobru atmosferu pobrinula se živa glazba, a okupljenima su se predstavili i mladi polaznici KUD-a Bartul Kašić otplesavši folklorne plesove.
Ovcu su »blago« zvali
Ovo je četvrti put da se organizira Skuta fest u općini Kolan. Cilj ove manifestacije je prikazati na koliko se različitih načina može naša skuta napraviti i konzumirati: i na slatke i na slane načine, stvarno je bezbroj mogućnosti. Datum festivala je ranije iz razloga što je sad skuta dostupna, inače nije dostupna ljeti.
– Otprilike imamo 18 izlagača: ima onih koji imaju hrane, imamo sirane, različite suvenire, tu je i Solana Pag. Uglavnom smo kombinirali umjetnost i hranu, izjavila je Nina Paladina uime Turističke zajednice Općine Kolan.
Među štandovima istaknuo se svojom mladom postavom štand Srednje škole Bartula Kašića iz Paga na kojem su učenici kuharstva predstavili slatke i slane zalogaje od skute koje su pripremili zajedno s profesorom Ivanom Cimpermanom.
– Kako je ovo Skuta fest, naša škola sudjeluje s jelima od skute, slatkim i slanim. Imamo namaz s maslinama i skutom, paprikom i skutom, mladom kapulicom i skutom, skuta u kombinaciji sa slanim inćunima i pršutom, u obliku kanapeja. Imamo i slatko: kremu od skute s jagodom i kremu od skute sa smokvama.
Imamo i tradicionalni kolač s otoka, a to je štrudel od skute. Ovaj festival nam znači puno, kao i MarsOvca u Novalji. Ovca je ovdje bila nositeljica života, »blago« su je zvali, sve od nje smo dobivali: od sirutke i skute pa do paškog sira, ovčetine, janjetine. Kolan ima dvije velike sirane i niz malih sirana. Ovdje su dosta povezani ljudi sa zemljom i ovcama. To je izraz naše tradicije i to pokušavamo prenijeti na mlađe uzraste, kazao je profesor Cimperman.
Po domaće
Dok mlađe generacije brižno čuvaju tradiciju pripremanja delikatesa od skute, najautentičniji recepti pronaći će se kod onih nešto starijih i iskusnijih. Jedna od takvih je gospođa Marija Čemeljić iz Kolana koja je za svoj štand ispekla razne vrste domaćih kolača, naravno, sa skutom, ali i bez nje.
– Sve radim po domaću. Ovo su štrike koje se, kako je starinski običaj, najviše rade za krštenja, vjenčanja, krizme. Imam i štrudel. Od pamtivijeka stare none su ga pekle i ja sam to nastavila. Danas, ipak, zbog djece, radimo malo i različitih kolača. Djeca vole ove čupavce, breskvice, čokoladnu bombu.
Tu je i pandešpanj koji se u starinsko doba radio. Kada sam se ja pričestila, krizmala, udavala, nije bilo ovih novih kolača, nego su tu bili štrudel, pandešpanj i kasnije su počele štrike, objasnila je gospođa Marija tradiciju slatkoga u Kolanu i dodala kako rado peče kolače za prijatelje i fešte jer im je svima draže da su kolači napravljeni »po domaću«.
Osim skute, na festivalu se našao i paški sir kojeg prodaje jedna od malih obiteljskih sirana, OPG Branimir Čemeljić iz mjesta Mandre.
– Proizvodimo paški sir i pašku skutu. Malo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo naslijedili smo od suprugovih bake i djeda, pa tako i recept za odličan sir. Imamo 80-ak ovaca. Sirana nam se nalazi u Mandrama, a ovce su nam u Kolanu, ispričala nam je Ivana Čemeljić koja je na festival donijela izvrstan domaći paški sir.
Paški kreativci
Uz bogatstvo okusa, manifestacija je ponudila i šarenilo ukrasa i ručnih radova inspiriranih lokalnim podnebljem.
– Ja sam Katica Voštarić, bavim se rukotvorinama. Izrađujem ovčice i unutra stavim lavande pa mirišu. Imam i naušnice. Radim arancine i mendule. Tako, svega pomalo. Imam dvije unučice u Zadru, one sa mnom isto izrađuju ukrase, rekla nam je Katica pokazavši vlastite kreativne uratke.
Da je ovca, osim hraniteljice otoka, i glavna inspiracija paških kreativaca, dokazuje i ručni rad gospođe Nikolije koja svoje suvenire radi od vune.
– Proizvodi su od vune. Tehnika se zove filcanje. Većinom je suho filcanje vune, ima nešto i mokrog. Radim nakit, slike i ovčice od vune, predstavila nam je svoj rad Nikolija Popic Donadić.
Kreativnim radom bavi se i Majda Letina čiji se autentični proizvodi kriju iza naziva Lemoncake.
– Moji kreativni radovi su od drva, naplavina, kamenčića, recikliranih materijala. Svaki je originalan i svaki priča svoju priču. Ovo mi je treći put da sudjelujem na ovoj manifestaciji i jako sam zadovoljna, izjavila je Majda.
Od skute u svim oblicima i kombinacija, preko svojevrsnih umjetnina do domaćeg paškog sira, ovogodišnji Skuta fest obuhvatio je i donio svega blaga, a ponajviše upravo od otočnoga »blaga«.
najnovije
najčitanije
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Svijet
suprotno europskim zemljama
Amerikanci očekivano osudili nalog Haškog suda za uhićenje Netanyahua
Ostali sportovi
Veliki "come back"
Lindsay Vonn se vraća skijanju na utrci u St. Moritzu
Zadar
slobodan ulaz
U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra Muzej antičkog stakla priredio bogat program
Zadar & Županija
NESREĆA
Tehnički direktor Jadrolinije opisao što se dogodilo s katamaranom “Silba”
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE