ponedjeljak, 16. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

TERENSKA NASTAVA

Učenici Plave škole u akciji i na edukaciji na Punti Bajlo

Autor: Đurđa Baljak

16.12.2024. 20:00
Učenici Plave škole u akciji i na edukaciji na Punti Bajlo

Foto: Osobna arhiva



Učenici Osnovne škole Bartula Kašića iz Zadra proveli su terensku nastavu u sklopu europskog projekta SHORE pod nazivom »Sea, Eco, Arty Activity«. Terenske aktivnosti su uključivale čišćenje plaže Punta Bajlo, kreativne radionice i znanstvena istraživanja, a podršku su im pružili i članovi udruge Eko-Zadar te Liburnija, koja im je osigurala besplatan prijevoz.


Pozitivan pokazatelj


Kako ističe Dinko Marin, učitelj i izvršni savjetnik, nisu prikupili veliku količinu otpada, što je pozitivan pokazatelj da je plaža poprilično čista.


Osim ekološke akcije, učenici su sudjelovali u različitim edukativnim i kreativnim radionicama.




– Učiteljica likovne kulture, profesorica Emina Mijatović, upoznala nas je s načinima kako dijelu otpada udahnuti novi život kroz izradu likovnih djela i kroz reciklažu, dodao je Marin.


Na plaži su se održale i radionice pod vodstvom ostalih stručnih učitelja. Profesorica savjetnica Vedrana Kasalo vodila je kvantifikaciju otpada na površini od jednog kvadratnog metra, gdje su učenici izdvajali različite vrste otpada i mikrootpada te određivali masu i gustoću. S druge strane, profesorica Andreja Kakša organizirala je kemijsku analizu morske vode.


– Učenici su imali priliku određivati kiselost, alkalnost, koncentraciju amonijaka, ugljičnog dioksida, nitrata, nitrita, fosfata, otopljenog kisika, specifične gravitacije, kao i salinitet, objasnila je Kakša, dodajući kako su učenici uživali u praktičnoj primjeni stečenog znanja.


Proučavanje mora


Biološku radionicu vodila je profesorica Doma Zidar, koja je učenike učila prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta u priobalnom pojasu te analizi prisutnosti planktona. Geografska radionica, pod vodstvom profesora Dinka Marina, omogućila je učenicima rukovanje podvodnim dronom i promatranje reljefa podmorja Punte Bajlo.


– Uz pomoć drona učenici su promatrali fluktuaciju temperature mora s obzirom na dubinu te napravili nekoliko fotografija podmorja, koje planiramo izložiti u sklopu provedbe projekta, govori profesor Marin. Također, posebnu ulogu u ovoj radionici imala je i profesorica savjetnica Ivana Maruna, koja je s učenicima uz pomoć »Secchijeva diska« određivala dubine i prozirnost mora, a kako dodaje, radionica je bila iznimno korisna zbog praktične primjene geografskih znanja u stvarnom okruženju.


Profesor Dinko Marin iskoristio je priliku zahvaliti udruzi Eko-Zadar na savjetima i Liburniji na prijevozu. Posebno je istaknuo činjenicu da je škola dobila status europske Plave škole.


– Osnovna škola Bartula Kašića sada je Plava škola, što znači da posebno educiramo učenike o važnosti očuvanja mora, naglasio je Marin.