Foto: OŠ BARTULA KAŠIĆA
U Osnovnoj školi Bartula Kašića u Zadru privodi se kraju projekt »Bioraznolikost ekosustava Jadranskog mora«, koji je započeo u travnju ove godine. Cilj projekta bio je podići svijest učenika o važnosti očuvanja morskih ekosustava, s naglaskom na problem marinskog otpada i onečišćenja. Kroz različite aktivnosti, učenici su učili o bioraznolikosti Jadranskog mora i izazovima njegove zaštite. Osim toga, projekt ima i dodatni cilj – stjecanje statusa Europske Plave Škole (European Blue School), naglasio je učitelj savjetnik Dinko Marin, koji s kolegicama Domom Zidarom, Eminom Mijatović, Vedranom Kasalo, Andrejom Kakšom i Ivanom Marunom, provodi projekt s učenicima. Nakon provedbe evaluacije, Europska komisija dodjeljuje status Plave škole, ili European Blue School.
Povodom toga nam je učitelj savjetnik Dinko Marin naveo koje su sve neke od aktivnosti koje su provodili s učenicima u svrhu promicana »plavog obrazovanja«.
– U realizaciji ovog projekta s učenicima smo izradili zbirku školjkaša, umjetničke instalacije od prikupljenog otpada uz plaže, održali radionice prepoznavanja flore i faune Jadranskog mora, kao i kemijske analize morske vode. Budući da smo projekt provodili među učenicima od prvog do osmog razreda, radionice su bile prilagođene uzrastu djece – od jednostavnih puzzli do pravih malih znanstvenika koji su radili kemijske i biološke analize morske vode. Također, u školi smo pripremili i izložbu likovnih radova koja, osim ljepote likovnog izraza, ima i edukativnu vrijednost jer prikazuje različite životinjske vrste koje obitavaju u Jadranu, istaknuo je učitelj Marin.
Osim projekta »Bioraznolikost ekosustava Jadranskog mora« u Osnovnoj školi Bartula Kašića ove školske godine provodi se i još jedan europski projekt »SHORE Sea Eco Art Activity« u kojem uz Dinka Marina, sudjeluju spomenute učiteljice.
– Iznimno smo ponosni što je između 226 različitih projekta s područja cijele Europe, upravo naš projekt prepoznat i izabran za financiranje od strane Europske komisije. Osnovna zadaća »SHORE« projekta je povećati pismenost učenika o oceanima i morima. Kroz projekt ćemo osnažiti učenike da postanu ekološki osviješteni građani i nositelji promjena u očuvanju mora. Planirane su brojne aktivnosti, uključujući kvizove, ekološke akcije (koje se planiraju u prosincu), radionice o važnosti očuvanja mora te biljnim i životinjskim vrstama Jadranskog mora, naglasio je Marin te dodao kako su u projektne aktivnosti uključeni i profesori sa Sveučilišta u Zadru i to izvanredna profesorica dr. sc. Marica Mamut s Odjela za geografiju i docentica dr. sc. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ogledalo društva
Hrvatska u vrhu EU-a po stopi suicida. Uzroci sežu dublje od osobnih problema
Županija
zbog radova
Murvica Donja i Bibinje u ponedjeljak bez vode
Svijet
simbol holokausta
Auschwitz nakon 80 godina: Političari šute, preživjeli govore
Hrvatska
glas potrošača
Građani spremni na novi bojkot, možda i višednevni: ‘Situacija s cijenama u Hrvatskoj je nenormalna’
Nogomet
Englesko prvenstvo
Engleski mediji nisu štedjeli komplimente na račun Joška Gvardiola, Mateo Kovačić nije prošao tako dobro
Zadar
SUBOTNJA ŠPICA
[FOTO] Zadrani iskoristili sunčano jutro za šetnju gradom
Zadar & Županija
REPORTAŽA
MISTO MOJE (10) Iz Poljica nitko ne odlazi, radi se i gradi, ali nestaju dobri stari običaji
Županija
BOJAZAN ZA EKOSUSTAV
NAPUŠTANJE KAVEZA Bijeg atlantskog lososa izazvao lavinu upita: ‘Dodatni problem stvara činjenica…’
Zadar
ili možda radeta
Ide li Sven Marcelić u utrku za gradonačelnika Zadra?
Zadar
GRADSKI VIJEĆNIK