
Foto: Narodni muzej Zadar
Na inicijativu Narodnog muzeja Zadar održano je u petak, 8. ožujka obilježavanje međunarodnog Dana žena u atriju Kneževe palače.
Za sve djelatnice u kulturi gradskih i županijskih ustanova organiziran je prigodni domjenak i druženje uz kratki govor kustosice Koraljke Alavanje o značenju Dana žena i uz glazbeni nastup mlade pjevačice Mie Bobić.

Foto: Narodni muzej Zadar
Župan Božidar Longin i gradonačelnik Branko Dukić podijelili su nazočnim djelatnicama ruže i zahvalili na njihovom radu u kulturi.

Foto: Narodni muzej Zadar
Govor kustosice Galerije umjetnina Narodnog muzeja Zadar Koraljke Alavanje prenosimo u potpunosti:
– Na molbu ravnateljice, danas mi je čast reći nešto o ženama/umjetnicama zastupljenima u fundusu Narodnog muzeja Zadar.
Počela bih s nekoliko faktografskih podataka. Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar u svom fundusu broji 48 umjetnica s ukupno 199 radova, što je 15 % umjetnica sa tek 6 % od ukupnog broja umjetnina. Te brojke u kojima se vidi neravnopravnost među spolovima su otprilike slične u svim galerijama i muzejima u hrvatskoj, ali i, prema objavljenim podatcima, u Europi i Americi. Unatoč malom broju radova u fundusima muzeja i galerija, umjetnice su sve zastupljenije na recentnim izložbama i u Zadru i u Hrvatskoj i svijetu. Tako je i na posljednjoj izložbi kod nas u Muzeju – 19. Plavom salonu – od deset ambijentalno postavljenih radova devet djela umjetnica.

Foto: Narodni muzej Zadar
U fundusu Galerija umjetnina zastupljeni su radovi slikarica, kiparica, fotografkinja i multimedijalnih umjetnica rođenih tijekom 19. i 20. stoljeća, koje predstavljamo u okviru različitih tematskih, stilskih ili problemskih izložbi. Jedan dio Zbirke slikarstva 19. i prve polovine 20. stoljeća čine portreti zadarskih slikarica tog vremena. Najstarija među njima je Antonietta Bogdanovich, zabilježena i kao prva školovana zadarska slikarica. Rođena je 1857. godine, a umrla 1941. Prve poduke u slikarstvu je dobila, kao i njezine slikarice sugrađanke, od Ivana Smiricha, a zatim je školovanje nastavila u Beču. U svom je radu portretirala bečku aristokraciju, a zapisi govore kako su je i nakon preseljenja u Trst gdje je otvorila svoj atelje, posjećivali pripadnici carske obitelji. Slikala je i portrete svojih prijateljica Zadranki, pa imamo u fundusu njezine portrete Miljenke Pappafava i Darinke Pappafava. Čuvena je njezina „Dalmatinska seljakinja“ koja je bila izložena u Parizu 1900. godine, a za koju joj je pozirala njezina sestra Itala kao i za sliku „Žena koja puši“ (La fumatrice) kojoj je neko vrijeme nestao trag, a sada imamo indicije o njezinu smještaju te se nadamo da ćemo je uskoro moći prezentirati u Zadru. Antoniettin najdraži model – sestra Itala također je bila slikarica, upućena na školovanje u Rim, no zbog financijskih poteškoća je morala prekinuti studij i vratiti se u Zadar. Itala je bila svestrana umjetnica, bavila se glazbom, književnošću i slikarstvom te je kratko vrijeme podučavala slikanje. Slikala je po narudžbi, uglavnom portrete, a napisala je dramu Pasqua di rose (1915.), zbirku pjesama, autobiografiju (iz koje sve to saznajemo) ali i Biografski riječnik slavnih žena „Donne Illustri“ napisanu 1917. (rukopisi koji se čuvaju u Znanstvenoj knjižnici), a kojeg nitko tada nije htio objaviti te je u suradnji Znanstvene knjižnice i udruge Dante Alighieri objavljen 2020. godine. Italin autoportret iz fundusa Galerije umjetnina po njenom stavu i pogledu te kratko ošišanoj kosi (sličnu možete vidjeti na autoportretu Naste Rojc izloženoj na prvom katu izložbe „Jedan svijet“, a koja je i jedna od osnivačica Kluba likovnih umjetnica 1927. godine) govori i o njezinoj borbi za ravnopravnost s muškim kolegama i prijateljima.

Foto: Narodni muzej Zadar
Kako ne bih duljila, ovom prilikom zahvaljujem kolegicama među kojima su neke i ovdje prisutne, a koje su istraživale i objavljivale rad naših pretkinja te rasvijetlile njihov utjecaj na naš život danas, iako su često ostale zaboravljene. Mi ne smijemo zaboraviti da su se one izborile za naša prava, ali i da smo mi u ovom svijetu i danas privilegirane. Kao bjelkinje u Europi, srednje dobi, visokoobrazovane i zaposlene u kulturi mi smo privilegirane u odnosu na mnoge žene. Tu su mogućnost naše pretkinje izborile za nas, a naša je odgovornost iz naših pozicija pomoći ženama koje nemaju ta prava niti mogućnosti. Najmanje što možemo učiniti je ne dopustiti da se slobode koje mi imamo oduzimaju našim kćerima i unukama. Nasta Rojc i Itala Bogdanović na svojim autoportretima simbolično prikazuju svoj lik s odrezanom kosom ili odjevene u tradicionalno mušku odjeću – lovačko odijelo. Manje simbolično, a potpuno zastrašujuće je da se danas nama i našim potomkinjama prijeti uskraćivanjem prava izbora na odijevanje i na odlučivanje o vlastitim tijelima i životima. To ne smijemo dopustiti. U tom duhu – sretan vam Dan žena, zaključila je kustosica.

Foto: Narodni muzej Zadar
najnovije
najčitanije
Zadar
UDRUGA ADOPTA
Vikend posvojenja u Zadru: Roditelji i djeca nisu brojevi, posvojenje nije matematika
Svijet
TRAGIČAN DOGAĐAJ
Broj žrtava u požaru u noćnom klubu u Makedoniji popeo se na 60
Kultura
"Misto di raste lavandulilili"
Odabir predstave Kazališta lutaka Zadar na 32. Festival glumca još jedno je u nizu priznanja
Zadar
OBAVIJEST GRAĐANIMA
Sutra ispitivanje sustava za uzbunjivanje u Zadru
Crna Kronika
NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Hanfa poziva građane na oprez zbog sumnjivih oglasa za ulaganja
Crna Kronika
VELIKA AKCIJA
Zadarska policija zaustavila 11 sumnjivih motocikala. Svi završili na izvanrednom tehničkom pregledu
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Crna Kronika
opsežno istraživanje
Četvorica krala po Galovcu, završili iza rešetaka
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
svjetski dan svjesnosti