Nedjelja, 12. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

BRIGA O BRANITELJIMA

Nimac: Pokrenimo inicijativu za veteranski centar u Zadru!

Autor: Goran Šimunov

23.01.2024. 11:05
Nimac: Pokrenimo inicijativu za veteranski centar u Zadru!

Foto: Osobna arhiva



Bio sam nedavno na rehabilitaciji u Veteranskom centru za hrvatske branitelje u Šibeniku. Na raspolaganju nam je vrhunska usluga, radi se o idealnom mjestu za rehabilitaciju branitelja. Na jednom mjestu je fizikalna terapija, bazen, teretana, psihološka i pravna pomoć, kao i nekoliko drugih radnih aktivnosti. Svaka čast Ministarstvu hrvatskih branitelja koje je ovo osmislilo i priuštilo braniteljima.


Postoji još nekoliko ovakvih centara u Sinju, Petrinji, Lipiku i Daruvaru, a imam saznanja da će se graditi još četiri ovakva centra. Svaka čast! Međutim, žao mi je što jedan ovakav centar nije planiran u Zadarskoj županiji. Jedna trećina naše županije je bila okupirana i devastirana.


Zamislite što bi ovakav jedan centar značio da se izgradi u Benkovcu ili Obrovcu, kaže nam Milan Nimac iz zadarske županijske podružnice udruge Prvi hrvatski redarstvenik.


Nitko nije tražio




Prvi veteranski centar u Hrvatskoj otvoren je 10. lipnja 2022. u Šibenku, a u 2023. otvorena su tri preostala centra, u Sinju, Petrinji i u Daruvaru. U ovu svrhu uloženo je gotovo 45 milijuna eura (339 milijuna kuna) kroz projekt »Uspostava veteranskih centara u Republici Hrvatskoj«, od čega je 85 posto sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sva četiri centra s ukupno 620 ležaja moći će primiti godišnje više od 12 tisuća korisnika višednevnih ili dnevnih programa.


Kako nam je svojedobno odgovoreno iz Ministarstva branitelja, na temelju metodologije za odabir lokacija veteranskih centara, 2015. godine je donesena odluka o odabiru lokacija za uspostavu veteranskih centara, kojom se utvrđuju četiri grada za provedbu ovog projekta.


Ratni veteran Nimac otkriva nam i kako je prije nekoliko godina pitao ljude bliske Ministarstvu branitelja i jednog saborskog zastupnika iz zadarskog kraja postoji li mogućnost da Zadarska županije dobije veteranski centar.


– Ovaj zastupnik mi je odgovorio kako nitko od političara ni predstavnika braniteljskih udruga nije tražio da se veteranski centar izgradi u Zadarskoj županiji. Ovo je samo jedan od pokazatelja koliko političari iz naše županije zastupaju interese hrvatskih branitelja. Otvaranje ovog centra zapravo je i ekonomski interes.


Milan Nimac


Otvara se određen broj radnih mjesta te se gradi objekt koji će se koristiti i kad više ne bude hrvatskih branitelja u neke druge svrhe. Možda ovo moje razmišljanje potakne odgovorne da promisle i poduzmu nešto, ako nije kasno. Postavlja se pitanje kakva je komunikacija županijskih i gradskih vlasti s braniteljskim udrugama, ističe Milan Nimac.


Podrška inicijativi


Ipak, zadarski branitelji okupljeni u županijskoj Koordinaciji udruga proizišlih iz Domovinskog rata još su 2019. godine, s obzirom da to da nije bilo izgleda da se uspostavi podružnica Veteranskog centra u Zadru, krenuli s inicijativom da se u Općoj bolnici Zadar otvori odjel koji bi skrbio o braniteljima s načinima skrbi kakvi se pružaju u podružnicama Veteranskog centra.


No od tada se ništa po tom pitanju nije dogodilo, pa smo stoga ovih dana o tome tražili i očitovanje Zadarske županije, a pročelnik za zdravstvo Marko Kolega nam je odgovorio kako smatra vrijednom inicijativu o uspostavi odjela za branitelje pri zadarskoj Općoj bolnici te da je osobno podržava.


– Odluka o uspostavi veteranskog centra unutar Opće bolnice Zadar i uspostavi odjela koji bi brinuo o braniteljima je isključivo u ingerenciji Ministarstva zdravstva, pogotovo što su osnivačka prava Bolnice od 1. siječnja 2024. prebačena na Ministarstvo, naglašava pročelnik Kolega.


Govoreći o iskustvima ratnih veterana s odlaskom u veteranske centre, Milan Nimac kaže kako određen broj branitelja ni ne zna za postojanje ovih centara, a ako i znaju imaju poteškoće za ostvarenje prava na potrebnu rehabilitaciju, budući da za to postoji procedura.


– Pravo prvenstva za rehabilitaciju imaju hrvatski branitelji, njihove supruge i djeca. Treba podnijeti zahtjev Ministarstvu hrvatskih branitelja koje razmatra i odobrava korištenje centara. Treba samo naglasiti u kojem centru se želi biti. Iz svega navedenog vidljivo je da braniteljskim udrugama istječe rok trajanja.


Manje-više svi sudionici Domovinskog rata su ostvarili prava koja im pripadaju. Glavni problem branitelja je zdravlje. Stoga se trebamo boriti da na vrijeme dobiju vrhunsku zdravstvenu skrb. Poginule branitelje trebamo oteti zaboravu tako da škole, ulice i trgovi nose njihova imena, te da organiziramo tribine sjećanja, pišemo knjige i snimamo filmove o njihovoj hrabrosti i domoljublju, zaključuje Nimac.