ponedjeljak, 8. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

OBILJEŽAVANJE

NACIONALNI DAN UDOMITELJSTVA Udomiteljska obitelj predstavlja mjesto sigurnosti i stabilnosti

Autor: Đurđa Baljak

31.05.2024. 14:30
NACIONALNI DAN UDOMITELJSTVA Udomiteljska obitelj predstavlja mjesto sigurnosti i stabilnosti

Foto: Đurđa Baljak



Hrvatski zavod za socijalni rad, Županijska služba Zadarske županije, Tim za udomiteljstvo, zastupan po predstojnici Martini Čuljak Jovančević, diplomiranoj socijalnoj radnici, u suradnji s Obiteljskim centrom Zadarske županije obilježili su “Nacionalni dan udomiteljstva” u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar, koji se tradicionalno obilježava 31. svibnja.


Mjesto sigurnosti i stabilnosti


– Udomiteljstvo predstavlja privremeni oblik skrbi izvan vlastite obitelji, kojim se djetetu ili odrasloj osobi, osigurava skrb i potpora u poticajnom i pozitivnom obiteljskom okruženju. Naime, udomiteljska obitelj osigurava stanovanje, prehranu, čuvanje, brigu o zdravlju odrasle osobe, a djetetu pruža odgoj i podršku u obrazovanju, ističe predstojnica Martina Čuljak Jovančević, dipl. soc. radnica, dodajući kako se u svom radu zalažu da njihovi korisnici ostanu u obiteljskoj sredini koja će biti podr​žavajuća za njih. Udomiteljska obitelj predstavlja mjesto sigurnosti i stabilnosti, dok im pritom sustav pruža savjetodavnu, ali financijsku mogućnost ostvarivanja novčanih sredstava.


​Predstojnica Tima za udomiteljstvo, Martina Čuljak Jovančević, dipl. soc. radnica/Foto: Đurđa Baljak


Program obilježavanja započeo je pozdravnim govorom, nakon čega je uslijedila projekcija kratkog filma “Odgoj na drugi način”, snimljen na inicijativu CZSS Pazin. Na skup su bili pozvani i udomitelji Zadarske županije te predstavnici socijalnih ustanova, kojima su dodijeljene Povelje za njihov doprinos u dosadašnjem radu. Nagrađena je udomiteljska obitelj Milice Jelenčić, Ljubice Keri, Lili Lončar, Stipe Vukića, Dolores Glavan, Mileve Đogo, Anice Mrsić i Janje Lupić. Neki od nagrađenih udomitelja su s publikom podijelili svoja iskustva.




Tina Morić, pravnica iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Županijska služba za udomiteljstvo, obratila se udomiteljima istaknuvši kako su nagrađeni udomitelji, kao i svi ostali, svojim nesebičnim trudom pružili potrebnima ono što im je u tom trenutku bilo najpotrebnije.


Obilježavanje Međunarodnog dana udomiteljstva ove je godine drugo po redu, nakon što je Hrvatski sabor prošle godine započeo s ovim događajem kako bi potaknuo širenje mreže socijalnih usluga i smještajnih kapaciteta izvan institucionalnih okvira.


Foto: Đurđa Baljak


Formirani županijski timovi za udomiteljstvo


–  Prepoznata je potreba korisnika za humanijim smještajem. Ako ne mogu ostati u svojim obiteljima, bolje je da budu smješteni u obiteljskom okruženju. U takvom okruženju, s jednim do četiri korisnika, omogućuje se rad jedan na jedan, što doprinosi boljoj prilagodbi nego u ustanovama gdje je veliki broj korisnika. U Zadarskoj županiji imamo 46 udomiteljskih obitelji, dok Splitsko-dalmatinska županija ima 180 udomiteljskih obitelji. Pritom bih istaknula kako su na otoku Viru bile tri udomiteljske obitelji, dok je sada aktivna jedna. To je poprilično značajno za malo mjesto poput Vira, ističe pravnica Morić.


Tina Morić, pravnica iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Županijska služba za udomiteljstvo/Foto: Đurđa Baljak


Nadalje, kako objašnjava, udomiteljstvo se do sada odvijalo kroz sustav socijalne skrbi, ali sada su formirani županijski timovi koji će pružati 24-satnu podršku udomiteljima.


– Ranije su korisnici dolazili u centar za socijalnu skrb, dok sada postoji županijski tim koji će im biti na raspolaganju. Uvjeti za udomiteljstvo propisani su Zakonom o udomiteljstvu. Potrebno je biti zdrav, mentalno stabilan, imati uredne obiteljske odnose i nemati kaznenu evidenciju. Nudimo godišnju edukaciju i višekratnu superviziju za naše udomitelje, objašnjava Morić.


Udomiteljima pravo na opskrbninu


Udomitelj može ostvariti prava na opskrbninu kojom se podmiruju potrebe korisnika, kao i naknadu za rad udomitelja za potrebnu skrb i uloženi trud u zbrinjavanju korisnika.


– Opskrbnina za dijete do tri godine života iznosi 404 eura, za dijete od tri do sedam godina 416 eura, a za dijete od sedme godine života i mlađu punoljetnu osobu do završetka redovitog školovanja 456 eura. Opskrbnina za odraslu osobu iznosi 360 eura za pokretnu osobu, 376 eura za polupokretnu osobu i 400 eura za nepokretnu osobu. Pored toga, naknada za rad udomitelja koji nisu srodnici iznosi 216 eura po djetetu kod tradicionalnog udomitelja, a 160 eura po odraslom korisniku, navodi Morić.


Foto: Đurđa Baljak


Jedan od udomitelja, Mario Padelin, istaknuo je da je najteži trenutak kada dijete odlazi. Napomenuvši uz to kako je s nekom djecom lako uspostaviti vezu, dok je s drugom to teže. Na primjer, kako kaže, budući da živi na Poluotoku, teško mu je brinuti o hiperaktivnom djetetu jer takva djeca zahtijevaju puno prostora Uz to, pohvalio je suradnju s Centrom za socijalnu skrb u Zadru, ali je izrazio nezadovoljstvo suradnjom s ostalim centrima jer je često, kako tvrdi, on morao kontaktirati njih i moliti da mu kažu imaju li slobodno dijete, na što nisu uvijek promptno reagirali.


Nakon pozdravnog govora, projekcije filma i obraćanja udomitelja obilježavanje Nacionalnog dana udomiteljstva završeno je prigodnim druženjem uz zakusku u dvorištu Gradske knjižnice Zadar.