Subota, 9. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

NOVE ZAKONSKE ODREDBE

IZNAJMLJIVAČI U ZGRADAMA Blagoslov susjeda razlog je za 'poplavu' novih zahtjeva

Autor: Iva Bucić

07.11.2024. 10:00
IZNAJMLJIVAČI U ZGRADAMA Blagoslov susjeda razlog je za 'poplavu' novih zahtjeva

Foto: ARHIVA ZL



Iako će iznajmljivači od iduće godine plaćati veći porez na dohodak, od Zagreba do obale bilježi se ipak značajan porast broja zahtjeva za kategorizaciju smještaja, a uzrok za to je što su se vlasnici apartmana ponadali da su pronašli način da zaobiđu odredbe novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, koji bi na snagu trebao stupiti 1. siječnja i koji propisuje da za kratkoročno iznajmljivanje turistima treba imati suglasnost 80 posto susjeda.


Preispituju ustavnost


Tako je i u Zadarskoj županiji, u kojoj je do konca listopada zaprimljeno podjednako zahtjeva za nove kategorizacije kao u čitavoj prošloj godini. Naime, lani je Upravni odjel za gospodarstvo i turizam Zadarske županije zaprimio 2.744 zahtjeva za novu kategorizaciju, a ove godine do 15. rujna zaprimili su 2.339 zahtjeva, a ta se brojka do 25. listopada popela na oko 2.700 zahtjeva za novu kategorizaciju.


No, planove bi iznajmljivačima mogao pomrsiti novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, koji je u javnom savjetovanju do 13. studenog i prema kojem se predlaže poništavanje izdanih rješenja ako se za njih u roku od pet godina također ne pribavi suglasnost susjeda. Osamdeset posto potpisa susjeda tražit će se za apartmane u stambenim zgradama jer »takav oblik najma utječe na kvalitetu stanovanja svih suvlasnika u zgradi, ali i na smanjenje stambenog fonda za dugoročno rješavanje stambenog pitanja«, stoji u obrazloženju predloženih izmjena zakona.




Osim toga, navedeni zakon iznajmljivačima u zgradama nosi još loših vijesti. Naime, predlaže se uvođenje razlike između »pravog obiteljskog smještaja« i iznajmljivača koji pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu isključivo s ciljem obavljanja gospodarske djelatnosti. Iznajmljivači u zgradama bi pritom pripali u potonju kategoriju.


Već u javnom savjetovanju građani preispituju ustavnost više predloženih odredbi Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, od povratnog djelovanja zakona, preko diskriminacije jedne djelatnosti u stambenim zgradama, dok će sve ostale biti dozvoljene, pa sve do činjenice da se iznajmljivače, s obzirom na mjesto prebivališta, dijeli na domaćine i »nedomaćine«.


Pojam domaćina


Naime, definiranje pojma domaćina predstavljat će pravni temelj za razlikovanje pravog obiteljskog smještaja, od iznajmljivača koji pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu isključivo s ciljem obavljanja gospodarske djelatnosti. Pri tom se domaćine definira kao iznajmljivače koji imaju prijavljeno prebivalište na području jedinice područne (regionalne) samouprave gdje se nalazi objekt u kojem pruža usluge smještaja u domaćinstvu. Domaćinom se, također, neće smatrati niti iznajmljivači koji pružaju navedene usluge u zgradi. Takvo što, valja primijetiti, otvara prostor da se iznajmljivači u zgradama i porezno drugačije tretiraju.


Prema podacima iz eVisitora za listopad 2024. godine, u Republici Hrvatskoj je registrirano 125.049 objekata koji imaju rješenja za pružanje usluga u domaćinstvu. Obiteljski/privatni smještaj predstavlja 61 posto ponude te raste najvećom prosječnom godišnjom stopom rasta (4,5 posto) u odnosu na ostale vrste smještajnih kapaciteta.


U Zadarskoj županiji lani je bilo registrirano 16.409 iznajmljivača, a 5. studenog ove godine u evidenciji ih je skoro osam posto više, odnosno 17.700. Sukladno podacima iz Županije, iznajmljuju se ukupno 31.923 stambene jedinice, od čega je 20.828 apartmana, 6.027 studio apartmana, 2.914 soba i 2.154 kuća za odmor.


Na ovu statistiku treba dodati i podatke Državnog zavoda za statistiku, prema kojima su lani u Zadarskoj županiji izgrađena 2.554 stana, a u istom je periodu izdano 1.309 građevinskih dozvola za zgrade s još 2.861 stanom.


Statistika


Do 25. listopada 2024. godine zaprimljeno je 3.900 zahtjeva građana koji se odnose na pružanje ugostiteljskih usluga građana u domaćinstvu (oko 2.700 zahtjeva se odnosi na novu kategorizaciju).


U 2023. godini 4.700 zahtjeva građana, od čega 2.744 zahtjeva za novu kategorizaciju.


U 2022. godini riješeno je 4.070 zahtjeva građana.