Srijeda, 2. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

SIGURNA KUĆA

HUMANITARNA AKCIJA Zadrani, pokažite veliko srce pomažući Maloj kući

Autor: Nikolina Lucić

13.12.2024. 18:20
HUMANITARNA AKCIJA Zadrani, pokažite veliko srce pomažući Maloj kući

Foto: Nikolina Lucić



Blagdansko je vrijeme tradicionalno rezervirano za brojne humanitarne akcije, a jedna hvalevrijedna udružila je brojne zadarske poduzetnike i obrtnike, koji, iako žele ostati anonimnima, zajedno rade na skupljanju sredstava za obnovu zadarske Male kuće, koja djeluje u sklopu Udruge za pomoć ženi i djetetu “Duga”. Mala kuća, sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja trenutno je dom za šest korisnica, a treba cjelovitu obnovu kako bi bila još topliji privremeni dom za žrtve nasilja, kojih je u našem društvu sve više.


Akciji se, donacijom sredstava od prodaje svog romana “Sigurna kuća” pridružila i poznata domaća književnica Marina Vujčić. U ovu se hvalevrijednu akciju, bilo kupnjom knjige ili njezinom prodajom u svojim radnjama još uvijek možete uključiti. Tako ugostitelji na Adventu dio prihoda doniraju na kućicama “Colonna”, “Likarija” i “Gate 1”, a akciji su se priključili i ugostiteljski objekti “Barka”, “Teatro”, “Picnic”, “Hype” i “Colonna”. Razni gospodarski subjekti su već donirali udrugu, a određeni proizvođači doniraju svoje proizvode i usluge udruzi Duga.


“Sigurna kuća”


“Sigurna kuća” Marine Vujčić pripovijeda o nasiljima o kojima se ne piše u novinama, o ženama koje pate i ne uspijevaju naći izlaz. “Sigurna kuća” krik je protiv verbalnog i psihičkog nasilja, upozorenje da ne prihvaćamo zdravo za gotovo živote svojih prijatelja. Poruka o nasilju koje se uvijek osudi prekasno, kad je žrtva već stradala, društvu koje ekskulpira nasilnika i osuđuje žrtvu. Adela Pece, predsjednica udruge “Duga” je naglasila kako u savjetovalištu, putem SOS telefona i u skloništu skrbe o žrtvama nasilja, pomažu im da se ponovno dignu na noge, pronađu posao i novi siguran dom daleko od nasilja.




– Nakon 17 godina rada našoj je Sigurnoj kući potrebna cjelovita obnova. Radimo na mijenjanju laminata, farbanju i zaštiti od vlage, uređujemo dvorište s malim igralištem i trebamo novi namještaj. Želimo da se naše korisnice osjećaju kao kod kuće. Žene i djeca kod nas dobiju sve što im treba, za njih podmirujemo sve troškove. No, mi smo samo privremeno sklonište te žene žrtve nasilja jednog dana moraju nastaviti sa samostalnim životom. Pomažemo im da nađu zaposlenje, osamostale se, štede novac za vrijeme kada nastave samostalno živjeti, pojasnila je Pece te dodala kako im se u blagdansko vrijeme redovito javljaju donatori koji žele pomoći. Žene žrtve nasilja i njihova djeca tako barem tijekom blagdana mogu skrenuti pozornost s problema koje su ostavili iza sebe i uživati u sigurnosti Male kuće.


Statistika femicida


Sustav, a često i obitelji i prijatelji, žrtve često ne shvaćaju, što mnoge žene obeshrabruje da izađu iz ciklusa nasilja. Žena je ubila muža, nasmrt ga je ubola nožem, bilo je to ubojstvo na mah. Ni susjedi ni obitelj ne mogu vjerovati da je to bila u stanju učiniti jer, bez obzira na povremene svađe, oni su bili sasvim normalan par. Tema je to romana “Sigurna kuća”, koji svojom potresnom pričom upozorava na rak ranu našeg društva – omalovažavanje žrtava obiteljskog nasilja.


– Najvažnije od svega je kako roman djeluje na čitatelje. Dokazuju to sve žene i muškarci koji su mi se dosada javili. Prečesto slušamo kako sustav ne štiti žrtve nasilja. U mom je romanu junakinja došla do krajnje opcije – ili on, ili ja. Priča približava očaj i bezizlaznost u kojem se žrtve nasilja nalaze, rezimirala je Vujčić kazavši kako je ove godine brojka nasilno ubijenih žena – njih 18, prvi put nadmašila brojku nasilno ubijenih muškaraca, kazala je Vujčić te dodala kako javnost femicid doživljava kao normalnu situaciju kada žena ne poštuje svog partnera.


– Dokazuje to i fenomen Ane Magaš. Ime je to koje zna svatko u državi, dok nitko ne zna imena muškaraca koja su samo u ovoj godini ubila čak 18 žena. Žena je uvijek kriva, pa čak i onda kad ju netko ubije, jer krivo je izabrala ili nasilnika nije napustila na vrijeme. Nasilje najčešće i eskalira onda kada se žrtva odluči napustiti nasilnika i sustav ju dovoljno ne zaštiti, upozorila je Vujčić.