Petak, 3. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

IN MEMORIAM

Dukić: Ime Ive Livljanića će ostati trajno zabilježeno u hrvatskoj povijesti

Autor: Matea Guzalić

04.09.2023. 14:21
Dukić: Ime Ive Livljanića će ostati trajno zabilježeno u hrvatskoj povijesti

Foto: Arif Sitnica



Hrvatska je izgubila jednog od svojih najistaknutijih diplomata i intelektualaca, profesora Ivu Livljanića, koji je preminuo u petak, 1. rujna, nakon kraće i teške bolesti u KBC-u Rebro u Zagrebu. Rođen 1. veljače 1938. godine u Mrljanama na otoku Pašmanu, Livljanić je ostavio neizbrisiv trag u političkom, diplomatskom i kulturnom životu Hrvatske.


Njegov neumorni duh i izvanredna predanost zajednici ostavili su snažan dojam na brojne ljude. Da bismo bolje razumjeli nasljeđe koje je Livljanić ostavio, donosimo riječi poštovanja i zahvalnosti koje su podijelili bivši zadarski gradonačelnici Živko Kolega i Zvonimir Vrančić, kao i aktualni gradonačelnik Branko Dukić..


– Ive Livljanić sanjao je hrvatsku državu i za nju robijao. Bio je prvi demokratski izabran predsjednik Skupštine općine Zadar. Uskoro je počela agresija Jugoslavenske narodne armije i srbočetnika na Zadar i Hrvatsku. Dao je veliki doprinos organizaciji života i obrane grada i općine.




Zadar je obranjen, a onda slijedi Livljanićeva diplomatska dužnost veleposlanika i njegove sposobnosti intelektualca široke kulture najbolje dolaze do izražaja, pri čemu nije nikada zaboravio i svoj Zadar kojemu se uvijek vraćao. Zadrani ga neće zaboraviti, izjavio je Kolega, dok je Vrančić naglasio kako je Livljanić bio velik domoljub.


Intelektualac i domoljub


– Gospodina Livljanića poznao sam još od prije devedesetih godina, za vrijeme Jugoslavije, kao jednog vrsnog intelektualca i domoljuba koji se to nije bojao pokazivati u ono doba. Bio je aktivan u stvaranju hrvatske države, bio je predsjednik Skupštine općine Zadar, sudjelovao je u ustanovljenju Grada i Gradskog vijeća.


To su bila ona najteža vremena, stvaranja hrvatske države i ratna vremena u Zadru. No, on je naravno bio uključen u sve te procese i u obranu Zadra. U vremenima stvaranja hrvatske države njegova uloga kao veleposlanika u Vatikanu je bila naročito važna, a zalagao se za priznanje hrvatske države i na drugim mjestima.


Kasnije, kad je otišao u penziju, znali smo se ponekad družiti, volio je šetati rivom. Pamtim ga kao jednog iznimno važnog čovjeka u bliskoj prošlosti Zadra, kao ugodnog sugovornika i kao jednog vrsnog intelektualca koji je zaista puno toga znao, kazao je Vrančić.


Riječima hvale i poštovanja pridružio se i aktualni zadarski gradonačelnik Branko Dukić.


– S tugom i žaljenjem sam primio vijest o odlasku profesora Ive Livljanića koji je svojim radom obilježio društveni i politički život Zadra i Hrvatske. Bio je prvi zadarski gradonačelnik u suverenoj i demokratskoj Hrvatskoj, domoljub i humanist, intelektualac i diplomat.


Njegov život i djelo ostat će trajno i neraskidivo povezani s odgovornošću koju je kao gradonačelnik Zadra preuzeo u vrijeme najvećih i najtežih ratnih stradanja našeg grada za vrijeme Domovinskog rata. Kroz svoju diplomatsku i veleposlaničku dužnost dao je nemjerljiv doprinos vanjskopolitičkom ugledu Republike Hrvatske na ponos građana Zadra i voljene mu domovine.


Uz izraženo domoljublje, požrtvovnost i odlučnost koju je nosio u svom karakteru, znao je prepoznati sve znakove vremena i zato će njegovo ime ostati trajno zabilježeno u hrvatskoj povijesti, izjavio je Dukić.


Livljanić je pripadao zadarskim intelektualcima, koji su bili osuđeni na robiju na otoku Sv. Grgur, koji je uz Goli otok bio jedan od simbola zločina i represije komunističkog sustava.


Gradonačelnik od 1990 – 1992.


Nakon demokratskih promjena 1990. godine, Livljanić je postao prvi gradonačelnik grada Zadra, odnosno obnašao je dužnost predsjednika Skupštine općine Zadar. Njegovo vodstvo bilo je ključno za obnovu grada i uspostavu temelja za budući razvoj Zadra kao modernog europskog grada. Dužnost gradonačelnika obnašao je od svibnja 1990. do 19. ožujka 1992. godine.


U svibnju 1992. godine, Ive Livljanić dobio je iznimno važnu diplomatsku ulogu kada je imenovan za prvog veleposlanika Republike Hrvatske u Vatikanu. Njegova predanost diplomaciji i promicanju Hrvatske u Vatikanu bila je ključna u uspostavi diplomatskih odnosa između Svete Stolice i Republike Hrvatske.


Prvi hrvatski predsjednik, dr. Franjo Tuđman, imenovao je Livljanića na tu poziciju, a prvi veleposlanik Republike Hrvatske predao je svoje vjerodajnice papi Ivanu Pavlu II. 3. srpnja 1992. godine.


Nakon završetka svoje dužnosti u Vatikanu 1998. godine, Livljanić je preuzeo ulogu veleposlanika u Čileu od 1999. do svog umirovljenja 2003. godine. Njegova diplomatska karijera bila je obilježena posvećenošću miru, toleranciji i suradnji između država.


Ive Livljanić je nedvojbeno ostavio dubok trag u povijesti Hrvatske kao borac za demokraciju, prvi gradonačelnik Zadra nakon demokratskih promjena i istaknuti diplomat. Njegova posvećenost društvenim promjenama i promicanju hrvatske kulture i vrijednosti ostaju trajno nasljeđe koje će nadahnuti brojne buduće generacije.