ponedjeljak, 6. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

SVJETSKI DAN PROTIV RAKA

Broj oboljelih raste, ali se za 11,4% smanjio broj umrlih od karcinoma

Autor: Goran Šimunov

05.02.2024. 08:48
Broj oboljelih raste, ali se za 11,4% smanjio broj umrlih od karcinoma

Foto: Darko Jelinek/PIXSELL



Svake godine 4. veljače obilježava se Svjetski dan borbe protiv raka kako bi se podigla svijest o važnosti ranog otkrivanja malignih bolesti te svijest o važnosti redovitog provođenja preventivnih pregleda, s ciljem da se bolest otkrije na vrijeme, u ranom stadiju, kada je uspješnost liječenja puno veća. Maligne bolesti predstavljaju značajan javnozdravstveni problem u svim europskim zemljama, pa tako i u Republici Hrvatskoj, a tako je i u Zadarskoj županiji.


Govoreći o broju novooboljelih od novotvorina u Zadarskoj županiji primarijus Ljilja Balorda, specijalistica javnog zdravstva, voditeljica Službe za javno zdravstvo u Zavodu za javno zdravstvo (ZJZ) Zadar kazala je kako se u posljednjih 25 godina broj novooboljelih u našoj županiji kontinuirano povećava, osim u 2019. i 2020. kada smo imali pad oko 10 posto, uglavnom zbog covid pandemije i smanjenog broja preventivnih pregleda i dijagnostičkih postupaka.


– Godine 1996. imali oko 500 novooboljelih, a u 2020. godini (zadnja dostupna godina Registra za rak RH) imali smo 967 oboljelih osoba, pri čemu vidimo da se broj novooboljelih gotovo udvostručio. Od svih vrsta raka najveći broj oboljelih u muškaraca se bilježi od zloćudne novotvorine prostate, pluća, debelog crijeva i mokraćnog mjehura.




U žena je najveći broj oboljelih od zloćudne novotvorine dojke, debelog crijeva, štitnjače, pluća i maternice. Kod gotovo svih ovih nabrojanih bolesti bilježi se manji ili veći trend kontinuiranog porasta novooboljelih, kaže Balorda.


U posljednjih nekoliko godina od svih umrlih u Zadarskoj županiji na novotvorine najčešće otpada od 25 do 29 posto umrlih. U 1996. godini od novotvorina je umrla 321 osoba, a u 2022. je, prema podacima ZJZ-a, zabilježeno povećanje za 64 posto te je umrlo 528 osoba.


– No, ono što pokazuje možda mali tračak nade je da je u 2022. u odnosu na 2021. došlo do 11,4 posto smanjenja broja umrlih, i to nešto više kod žena. Kod njih je došlo do smanjenja broja umrlih za 15 posto u odnosu na 2021., a u muškaraca za devet posto. Ovakva situacija nije bila baš česta u proteklih 20-ak godina, obično smo svake godine bilježili povećanje broja umrlih, istaknula je Balorda.



Nacionalni programi


Jedan od ključnih načina učinkovitije borbe s karcinomima njihovo je rano otkrivanje, a u ZJZ-u se trenutačno provode i koordiniraju tri nacionalna programa ranog otkrivanja raka. Prvi je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke koji se provodi od 2006. godine i u tijeku je provedba 8. ciklusa.


Program obuhvaća slanje poziva za mamografsko snimanje na kućne adrese žena u dobi od 50 do 69 godina života. Žene se naručuje na snimanje u Opću bolnicu Zadar. Nakon mamografije, u roku od tri tjedna, žena dobije nalaz i preporuku za daljnje postupke na kućnu adresu, a taj nalaz žena obavezno treba pokazati svom liječniku primarne zdravstvene zaštite.


Program se provodi u dvogodišnjim ciklusima, tako da svake dvije godine dodaju po dva nova godišta, a iz programa se isključuju dva najstarija godišta. Trenutačno pozivaju žene rođene od 1954. godine do 1973. godine.


– Odaziv žena se u dosadašnjim ciklusima kreće od 50 do 72 posto. U 2023. smo imali nešto lošiji odaziv koji se kreće oko 46 posto. Do sada su sveukupno otkrivena 533 karcinoma dojke kroz ovaj program, a 53 posto ih je 0 i I stadiju, kada je izlječenje oko 95 posto.


Zbog slabijeg odaziva u rubnim dijelovima Zadarske županije, Zavod više puta u godini analizom podataka o neodazivu izradi plan za mobilni mamograf koji iznajmljujemo od »Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. A. Štampar« Zagreb. U 8. ciklusu, kroz 2022. i 2023. godinu, smo obavili 32 javnozdravstvene akcije mobilnim mamografom i to u Obrovcu, Gračacu, Benkovcu, Stankovcima, Pagu, Viru, Starigradu, Biogradu na Moru, Posedarju, Ražancu i Pridrazi.


Pri tome je mamografirano oko 1.457 žena na terenu. U prosjeku se kroz ovaj nacionalni program u svakom ciklusu mamografira od 11.000 do 15.000 žena u Zadarskoj županiji, kaže prim. Balorda. Sve informacije o ovom programu naše sugrađanke mogu dobiti na besplatnom telefonu 0800 200 157.


Manji odaziv muškaraca


Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva se provodi od 2008. i u tijeku je provedba 6. ciklusa. U ovom ciklusu se pozivaju sve osobe, i muškarci i žene rođene od 1949. do 1973. godine da se testiraju na nevidljivo krvarenje u stolici.


Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva


Kroz program se šalju pozivna pisma, a za osobe koje su potvrdile da se žele testirati, pošalju im se poštom testovi. Nakon uzimanja uzoraka stolice na kartone za testiranje, prema poslanim uputama, uzorci se mogu donijeti osobno na Zavod za javno zdravstvo Zadar ili se u koverti s plaćenim odgovorom mogu poslati na adresu Zavoda.


– Odaziv u ovom programu je nešto manji i kreće se oko 18 do 26 posto. Ukoliko je nalaz testa pozitivan, osoba se upućuje na kolonoskopiju. Kroz jedan ciklus se obavi od 300 do 700 kolonoskopija u Općoj bolnici Zadar.


Sve informacije o ovom programu naši sugrađani mogu dobiti na besplatnom telefonu 0800 200 183, naglašava specijalistica javnog zdravstva dodajući kako je Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice trenutačno obustavljen zbog reorganizacijskih aktivnosti na nacionalnoj razini, ali se i dalje javnozdravstvenim aktivnostima nastoji potaknuti odlazak naših sugrađanki na redovite ginekološke preglede, a mladih na cijepljenje protiv HPV-a.


Cijepljenje protiv HPV-a u Zadarskoj županiji provode Služba za epidemiologiju i Služba za školsku medicinu ZJZ-a Zadar. Svake godine Zavod obilježi Dan mimoza i Europski tjedan prevencije raka vrata maternice u suradnji s Ligom protiv raka Zadar javnozdravstvenom akcijom na Narodnom trgu u Zadru uz prigodnu podjelu cvjetova mimoze i edukativnih brošura.


Nacionalni program ranog otkrivanja raka pluća nije koordiniran u ZJZ-u. U ovom programu se pozivaju osobe koje su aktivni pušači ili su prestali pušiti unutar 15 godina te imaju 50 do 75 godina da se jave svom obiteljskom liječniku koji će ih nakon procjene naručiti na CT pluća (kompjuterizirana tomografija niske doze zračenja) u Opću bolnicu Zadar.