ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

DRUGO IZDANJE FESTIVALA

Zabljesnulo još jedno 'Petrovo uho'

Autor: Nikolina Lucić

17.05.2023. 18:13
Zabljesnulo još jedno 'Petrovo uho'

Foto: ARHIVA ZL



Novo izdanje književnog festivala “Petrovo uho” u organizaciji udruge zadarskih književnika “ZaPis”, počelo je druženjem u Brlogu uz izložbu radova Ane Padovan i predstavljanje zbirke Marka Silova, Šibenčanina, koji je studirao informacijske znanosti na Sveučilištu u Zadru, a danas je zaposlen u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu.


Zadarski studenti


U razgovoru s predsjednicom ZaPisa Ivom Pejković doznali smo mnogo toga o specifičnom stilu i zbirci “Šljive koštica ili srndaća koščica” njegovom književnom prvijencu. Privlači ga minimalizam, dragi su mu i japanski autori, posebno Murakami, a svoje pjesme/priče – posebno mikroforme, uvijek dobije iz nekih svakodnevnih, realnih situacija, te ih transformira u začudne i nadrealne vizije. Opisao je Silov i svoju suradnju s Marinom Gudelj, kao i kako izgleda rad u knjižnici, rad s korisnicima, kakva se književnost danas “traži”, koje autore on osobno voli i koji ga inspiriraju.


Dok je studirao informacijske znanosti na Svučilištu u Zadru, pisao je blog, objavljivao kratke priče, a nekoliko godina poslije, po povratku u rodni Šibenik, na Facebooku je otvorio stranicu na kojoj je jedanput tjedno objavljivao po jedan kraći, prozni zapis. Nakon toga počeo je pisati samo za sebe, da bi nakon 14 ili 15 godina otkako je počeo razvijati svoj stil, ova knjiga ugledala svjetlo dana!




Na Sveučilištu u Zadru, pri Odjelu za kroatistiku i Odjelu za rusistiku Sveučilišta u Zadru, već skoro devet godina djeluje studentska književna udruga “Ludens”. Studenti su u studentskom klubu “Božo Lerotić” početkom godine predstavili drugi broj svojeg časopisa. U Brlog su zato došle Melanija i Andreja, koje su nam otkrile kako je pokrenuta udruga Ludens, čime su sve sve bavili ovih godina, te zanima li studente književnost, i koliko uopće stignu čitati i/ili pisati uz sve obveze na faksu.


Foto: ZAPIS


Red priče, red igre


Vrhunac festivalskog programa je “Talk show oceana, mora i čempresa” s Juditom Franković Brdar, Kristianom Novakom i Želimirom Perišem. Periš je kao domaćin, u povodu objave svoje nove knjige “Gracija od čempresa”, ugostio Kristiana Novaka i Juditu Franković Brdar i s njima “prodivanio” o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju u svojim karijerama, te podijelio svoja iskustva iz svijeta umjetnosti. Saznali smo što se događa iza kulisa spisateljske i glumačke profesije, što se više voli – knjiga ili film i koju stranu gosti zauzimaju u sukobu simbola Gracije i Čempresa ili definicija oceana i mora.


Kristian Novak, književnik je i jezikoslovac, autor bezvremenskih romana koji su redefinirali i revitalizirali popularnost hrvatske književnosti: “Črna mati zemlja” i “Ciganin, ali najljepši”, zajedno je s Juditom Franković Brdar, kazališnom i filmskom glumicom, te Želimirom Perišem, autorom romana “Mladenka kostonoga”, čija je čitanost i popularnost slomila autora pa se javnosti iskupljuje s novom knjigom “Gracija od čempresa”.


– Razgovor je fokus imao manje na samom sadržaju a više na zabavi, anegdotama i ad hoc igrama. Dakle, red ozbiljne priče, red šaljive, red igre. Saznali smo što Kristian i Judita sada rade, nešto o njihovim najvećim hitovim,a ali i planovima za budućnost. Više od toga, svjedočili smo i tome kako se Kristian i Judita snalaze u malim šaljivim izazovima, a upoznali smo ih i sa samim Zadrom, te vidjeli što o Zadru inače znaju, kazao je Periš i naglasio kako ga posebice interesiraju iskustva tako prominentnih javnih lica, koja bi se u okviru svojih zanimanja mogli zvati i celebritijima.


Foto: ARHIVA ZL


Važni uzori


– Judita jest doista naša filma diva, a Kristian autor najčitanijih i najprodavanijih suvremenih hrvatskih romana. Pričali smo o iskustvima rada u kulturi, posebno o medijskim aspektima samog rada. Na primjer, i za knjige i za filmove je jako važna medijska promocija. Što sve autor treba učiti da bi promovirao svoje djelo i zašto je sretnije djela promovirati u zabavnim formatima poput talk showa a ne komornim poput formalnih promocija knjiga, naglasio je Periš.


Periš je ipak uspio povući paralelu između svog i njihovog posla.


– Odmičemo se od ozbiljnih tema, pa nećemo u analize. Moj rad puno ima zahvaliti Kristianovim knjigama i Juditinim predstavama, no fokus ove večeri nije na vezama. Svim posjetiteljima smo željeli ponuditi lake razgovore, šale i humor. To je, na kraju princip kojeg guram i u knjigama, pa i u najnovijoj zbirci priča “Gracija od čempresa”, koja je povod ovog susreta: zabavno, duhovito, lagano, a onda, kome se se to svidi u slojevima priče može naći više dubine, no nikad bez zabave, zaključio je Periš.


Udruga Zadarski pisci ZaPis festival književnosti “Petrovo uho” pokrenula je prošlog proljeća. “Petrovo uho je ona mala neugledna školjka koju, kada je pronađete na dnu mora ili na plaži, nećete odmah primjetiti, ali će vas zabljesnuti svojim sedefastim sjajem. Tako nekako smo i mi zamislili ovaj naš festival, prvo izdanje, koje na prvi pogled nije nekakav bombastičan projekt, ali ima poseban sjaj – iznutra. Jer čine ga ljudi, i njihov entuzijazam koji baš blista”, opisala je lani naziv Festivala predsjednica ZaPisa, Iva Pejković.


Foto: ARHIVA NL