ponedjeljak, 6. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

Kolegij mediteranske poljoprivrede

Uskoro digitalizacija raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem

Autor: Matea Guzalić

29.11.2023. 09:09
Uskoro digitalizacija raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem

Foto: MISLAV KLANAC



Mediteranska poljoprivreda predstavlja jedinstvenu kombinaciju tradicije, klimatskih uvjeta i poljoprivrednih tehnika koje je oblikovao jedinstveni pečat ove regije. Zbog specifične klime koja obuhvaća topla i suha ljeta te blage i vlažne zime, Mediteranski prostor omogućuje uzgoj raznolikog bilja, voća i povrća. To su prepoznali i stanovnici s područja Dalmacije, koji se sve više okreću poljoprivredi.


Upravo je iz tog razloga jučer u Centru za razvoj i edukaciju Poličnik održan »Kolegij mediteranske poljoprivrede«, u organizaciji Zadarske županije i Ministarstva poljoprivrede. Glavna tema ovog Kolegija bila je raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH te digitalizacija raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH.


Brzo i jednostavno


Uz to, s obzirom na činjenicu da poljoprivredni proizvođači često imaju upite vezane upravo za mogućnost i način korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, svi zainteresirani proizvođači imali su priliku dobiti odgovore na svoja pitanja od strane djelatnika nadležnog Ministarstva.




Na Kolegiju je sudjelovala ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Ministarstva poljoprivrede Sandra Zokić sa svojim suradnicima – načelnikom Sektora za poljoprivredno zemljište Igorom Miodragom i voditeljicom Službe za provedbu i kontrolu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države Silvijom Runje.


– Poljoprivreda u Dalmaciji počela je biti zaista intenzivna, a primorska Hrvatska ima ogroman potencijal. Treba početi govoriti o tome, a treba i ljudima u Dalmaciji govoriti o njihovim mogućnostima. Naravno, naša vrata u Zagrebu su vam uvijek otvorena za sva pitanja, rekla je Sandra Zokić na početku Kolegija.


Igor Miodrag predstavio je sustav digitalizacije raspolaganja poljoprivrednim zemljištima koji je trenutno u završnoj fazi.


– Želja nam je da sustav bude brz i jednostavan, a riječ je o postupku digitalizacije procesa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem. Trenutno je na snazi zakon od 2018. godine koji je donio brojne promjene, a svih ovih godina smo, radeći s lokalnom samoupravom, vidjeli potrebu za digitalizacijom. Razlog tome je kako bismo poljoprivrednicima omogućili dugoročniju sigurnost. Razvili smo sustav koji je trenutno u završnoj fazi, a u skorije ćemo vrijeme održati prezentaciju kroz koju ćemo lokalnim samoupravama detaljno prezentirati taj sustav, najavio je Miodrag opisujući ciljeve digitalizacije.


Igor Miodrag, načelnik Sektora za poljoprivredno zemljište, Foto: Mislav Klanac


Raste interes


– Cilj ove digitalizacije je ubrzanje i pojednostavljenje postupka raspolaganja, kao i transparentnost. Kroz sustav imamo mogućnost praćenja i provedbe svih koraka u procesu, od pripreme natječaja do biranja najboljeg kandidata za natječaj. Korisnici imaju mogućnost pregleda svih natječaja, rokova za prijavu i pripadajuće dokumentacije, a cijeli sustav ima zaista jednostavnu navigaciju. Također, u slučaju da je došlo do nekih promjena, to će biti vidljivo u povijesti dokumentacije, objašnjava Miodrag.


Jedna velika prednost ovog sustava bit će smanjenje ručnog unosa podataka, a interes za njim, kako kaže Miodrag, sve više raste.


– Nećemo stati na ovome. U sljedećoj fazi, nakon stupanja na snagu Pravilnika o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta, nastavljamo dalje s našim aktivnostima. Vidjeli smo da je nužno digitalizirati i maksimalno smanjiti ručni unos podataka i čestica te napraviti to na način da se automatski prepoznaje unos u katastru. Nadalje, svaki poljoprivrednik koji potpiše ugovor dužan je svake godine do kraja ožujka podnijeti izvješće o tome što je proveo od gospodarskog programa koji je sastavni dio ugovora. Interes sve više raste, tako da ćemo iduće godine ponoviti ovaj javni poziv i očekujemo još veći broj prijava, izjavio je Miodrag.


Svi zainteresirani poljoprivrednici mogu se prijaviti putem »NIAS« sustava na platformi e-Građani. Nivo sigurnosti je drugi, što znači da je za prijavu potrebna samo lozinka i korisničko ime.