Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

NEDOSTATAK PROSTORA

Umjesto rekonstrukcije, u Starigradu i Viru u planu je gradnja novih školskih zgrada

Autor: Iva Bucić

16.10.2023. 11:17
Umjesto rekonstrukcije, u Starigradu i Viru u planu je gradnja novih školskih zgrada

Foto: LUKA JELIČIĆ



Do 2027. godine u sve se hrvatske osnovne škole planira uvesti cjelodnevna nastava, koja se od ove godine kao eksperimentalni program provodi u 62 škole. Prije zadanog roka preostale škole trebaju pripremiti teren za uvođenje cjelodnevne nastave, što uglavnom podrazumijeva rekonstrukciju i dogradnju dodatnih prostorija. Prve na listi prioriteta su škole u kojima se nastava i dalje odvija u dvije smjene, a takvih je pod nadležnošću Zadarske županije ukupno devet.


Natječaj do kraja srpnja


– Zadarska županija osnivač je 27 osnovnih škola i većini njih nastava se odvija u jednoj smjeni, no još uvijek ima škola u kojima se radi nedostatka (adekvatnog) prostora organizira nastava u dvije smjene, kaže Ivan Šimunić, županijski pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport.


U dvije smjene i dalje se radi u OŠ Biograd, OŠ Stjepana Radića Bibinje, OŠ Sukošan, OŠ Starigrad, OŠ Jurja Barakovića Ražanac, OŠ Pakoštane te Područnoj školi Radovin (MŠ J.B. Ražanac), Područnoj školi Vrsi (MŠ Petar Zoranić Nin) i u Područnoj školi Vir (MŠ Privlaka).




Za škole koje još uvijek nastavu održavaju u dvije smjene početkom srpnja Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je poziv za dostavu projektnih prijedloga za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole, a školama će se dodjeljivati bespovratna sredstva u rasponu od 100 tisuća do dva milijuna eura. U proračunu je za ovu namjenu osigurano više od 302 milijuna eura.


Prije nego li se jave na natječaj, škole od Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) trebaju ishoditi suglasnost za prijavu, a kako Šimunić naglašava, navedene škole u različitim su fazama pripreme idejnih i glavnih projekata za koje MZO treba dati zeleno svjetlo. Primjerice, OŠ Pakoštane u procesu je prikupljanja ponuda za izradu idejnog rješenja rekonstrukcije i dogradnje zgrade škole, a dokumentacija bi trebala biti kompletirana do kraja ove godine.


– Ići ćemo u nadogradnju škole, moramo povećati kapacitete za učenike i osim nekoliko novih učionica, napraviti i prostorije za cjelodnevnu nastavu. Doduše, još se trebamo uskladiti s normativima koje propisuje EU, a trenutno smo u fazi izrade idejnog rješenja na temelju kojeg Ministarstvo daje suglasnost za prijavu na natječaj. Sve u svemu, ne bi trebao biti problema jer je natječaj otvoren do kraja srpnja 2024. godine, a mi bi prijavu mogli finalizirati do kraja 2023. godine, procjenjuje Ivo Ćirak, ravnatelj OŠ Pakoštane.


Foto: Luka Jeličić


Prijava OŠ Sukošan


Ministarstvu bi se uskoro za ishođenje suglasnosti trebalo dostaviti i idejno rješenje za Područnu školu Vrsi, koja je u sastavu Osnovne škole Petar Zoranić u Ninu. Projekt koji je financirala Općina Vrsi već je napravljen, a trenutno je kod projektanta na doradi.


– Trebaju nam nove učionice, ali s obzirom na to da je broj učenika nažalost malen, unutar postojeće školske zgrade pregradit ćemo postojeće učionice i napraviti preinaku nekih ostava tako da dobijemo učionice. Osim toga, sve to moramo prilagoditi osobama s invaliditetom, što je u skladu sa sadašnjim standardima, i uz to dograditi dvoranu. Sad projektant radi na sitnim detaljima, a Županija je već upoznata s glavnim projektom i odobrili su ga, ali samo još ima nešto nijansi koje treba uštimati. Ja se nadam da će to proći bez problema jer nije riječ o velikim zahvatima ni velikim troškovima, govori Kata Knežević, ravnateljica Osnovne škole Petar Zoranić u Ninu.


Na natječaj MZO-a Županija najprvo planira prijaviti OŠ Sukošan. Za ovu školu već je izdana građevinska dozvola, no kako Šimunić naglašava, sve ovisi o tome kada će od MZO-a dobiti suglasnost.


– Za OŠ Sukošan je početkom rujna MZO-u poslana kompletna dokumentacija, te bi suglasnost uskoro trebala biti potpisana. S obzirom na to da je popunjavanje prijavnog obrasca u tijeku već sada, nakon što Zadarska županija zaprimi suglasnost, projekt će biti prijavljen na poziv »Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole«, pojašnjava Šimunić.


Rasteretit će se matična OŠ Privlaka


Za OŠ Biograd također je poslana dokumentacija za izdavanje suglasnosti, a već je izdana i građevinska dozvola.


– Nakon sastanka u MZO-u i dobivenih preporuka, u tijeku su nadopune, odnosno korekcije glavnog projekta, koje će u narednih nekoliko dana biti dostavljene MZO-u, naglašava pročelnik Šimunić.


Ministarstvo bi uskoro trebalo zaprimiti i idejno rješenje za OŠ Stjepana Radića Bibinje.


– Izrada idejnog rješenja je u završnoj fazi pripreme, te bi uskoro, uz ostalu dokumentaciju za izdavanje suglasnosti, trebalo biti poslano u MZO. Što se tiče OŠ Jurja Barakovića u Ražancu, u tijeku je izrada analize postojećeg stanja zgrade, koju je također potrebno dostaviti u MZO, a uz to se i korigira idejni projekt. Nakon zaprimljenog mišljenja MZO-a na analizu postojećeg stanja, idejno rješenje uz popratnu dokumentaciju bit će dostavljeno MZO-u u svrhu izdavanja suglasnosti, govori Šimunić.


Umjesto rekonstrukcije, u Viru i u Starigradu u planu je gradnja novih školskih zgrada, a za potonju je već izdana građevinska dozvola.


– Školska zgrada OŠ Starigrad ne zadovoljava čak 72% potrebnih propisa, te je u MZO dostavljena analiza usklađenosti školske zgrade s normativima dimenzioniranja osnovnih škola u RH, iz koje je vidljivo da je potrebno rušiti postojeću zgradu i izgraditi novu, što je ujedno i financijski prihvatljivija varijanta. Nakon što MZO dostavi mišljenje o izrađenoj analizi, slijedi zahtjev za suglasnost prema Ministarstvu, govori Šimunić.


Što se tiče izgradnje nove škole u Viru, Ministarstvo je već zaprimilo analizu postojećeg stanja zgrade Područne škole Vir te analizu prostornih mogućnosti izgradnje nove školske zgrade.


– Iz analize je vidljiva potreba za gradnjom nove zgrade PŠ Vir (od 1. do 8. razreda), čime bi se rasteretila matična OŠ Privlaka, te bi obje škole prešle u jednosmjenski rad. Nakon što MZO dostavi mišljenje o dostavljenoj analizi, slijedi izrada idejnog rješenja te ishođenje suglasnosti, tumači Šimunić.


Ivan Šimunić, pročelnik UO-a obrazovanje, kulturu i šport, Foto: Arhiv ZL


Rekonstrukcije, dvorana, kuhinja


Trenutno raspisani natječaj Ministarstva otvoren je, dakle, samo za škole koje još nisu prešle na jednosmjensku nastavu, a za ostale škole natječaj bi prema najavama iz Ministarstva trebao biti objavljen najkasnije sljedeće godine.


– Većina škola organizira nastavu u jednoj smjeni, Međutim, u nekim školama su u svrhu izvođenja jednosmjenske nastave prostorije prenamijenjene u učionice koje nisu adekvatne za izvođenje nastave. S obzirom na to da neke školske zgrade prostorno nisu usklađene s normativima dimenzioniranja osnovnih škola u RH, iste je potrebno rekonstruirati i/ili dograditi.


Trenutno je u tijeku prikupljanje ponuda, izrada idejnih rješenja i ostale pripremne radnje za OŠ Petar Zoranić Stankovci, OŠ Benkovac, OŠ Zemunik, OŠ Poličnik (izgradnja nove PŠ Briševo – Murvica), OŠ Benkovac, OŠ Pridraga, OŠ Sv. Filip i Jakov, PŠ Vrana, PŠ Drage i OŠ Vladimira Nazora Škabrnja.
– Naša škola nema ni sportsku dvoranu ni školsku kuhinju s blagovaonicom. Trenutno smo u fazi čekanja suglasnosti za idejni projekt za izgradnju školske dvorane i dviju dodatnih učionica. Prema neslužbenim informacijama, suglasnost bi trebali dobiti do proljeća. Za školsku kuhinju još nije započet projekt, te se nadamo da ćemo uskoro i to pokrenuti, kazala je v.d. ravnateljice Nikolina Kraljević iz OŠ Lišane Ostrovičke.


– Mi već godinama održavamo nastavu u jednoj smjeni, a prije negoli krenemo u izradu projektne dokumentacije za izgradnju kuhinje i blagovaonice, trebamo još vidjeti mogućnosti parcela i normative Ministarstva, kazao je Željko Modrić, ravnatelj Osnovne škole Obrovac.