Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

VAŽAN PROJEKT

Udruga "Sol" obnovit će dio od čak 800 km suhozida na Olibu

Autor: Nikolina Lucić

10.11.2023. 11:50
Udruga

Foto: LUKA JELIČIĆ



Među 52 otočne udruge, koje su od Ministarstva regionalnog razvoja u fondova EU nedavno dobile sredstva za promicanje civilnog društva na otocima je i udruga »Sol« s udaljenog zadarskog otočića Oliba. Na slabo naseljenom otoku s manje od 80 ljudi prosječne starosti preko 75 godina, svjetlonoša je udruga »Sol« neprofitna organizacija osnovana 2013. godine s ciljem promicanja i revitalizacije otoka Oliba. Zaljubljenici u prirodu, obnovljive izvore energije, zabavu i sport nastoje privući mlade kreativne i pametne ljude u njihov mali raj s novim i inovativnim iskustvima, proizvodima i uslugama.


Svjetsko kulturno dobro


Projekt »Očuvanje suhozidne baštine sjevernodalmatinskih otoka«, za koji je udruga dobila 6.320 eura ima za cilj popraviti barem dio oštećenih suhozida najprije na Olibu koji na svega 26 km2 ima izgrađenu mrežu od oko 400 km puteva omeđenih s 800 km suhozida visine 1,5 do 3,5 metra, a potom i na Silbi i Premudi na kojima je suhozida daleko manje.


– Udruga »Sol« je u dosadašnjem radu organizirala dvije radionice tehnika suhozidne gradnje i time stekla dovoljno iskustva da provede aktivnosti zacrtane ovim projektom, odnosno obnovi barem dio oštećenih suhozida na sjevernodalmatinskim otocima, kazao je predsjednik udruge Denis Kleva.




Suhozidna tradicija je jedna od onih koje su vremenom nepravedno zanemarene, kako zbog kompleksnosti izrade suhozida, tako i zbog starenja stanovništva koje je godinama sudjelovalo u njihovoj izgradnji. Upravo je zato, s ciljem revitalizacije suhozidne gradnje, a kasnije i obnove samih suhozida, vještina građenja suhozida, kojim se mogao i trebao služiti svatko tko je obrađivao polja, zalaganjem Udruge »4 Grada Dragodid« i nekolicine pojedinaca i institucija 2016. godine temeljito proučena te je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro RH, da bi iduće godine u zajedničkoj nominaciji Hrvatske, Cipra, Francuske, Grčke, Italije, Slovenije, Španjolske i Švicarske UNESCO-ov međuvladin odbor prepoznao iznimnu važnost ove tradicije i krajem 2018. godine konačno je zaštitio kao svjetsko kulturno dobro.


Foto: OSOBNA ARHIVA


Oživljavanje otoka


– Udruga »Sol« se od osnutka 2013. bavi svime i svačime što bi moglo poboljšati uvjete života na jedva nastanjenom otoku s negativnim prirodnim prirastom posljednjih skoro sto godina, a udaljenom dva sata brzim brodom odnosno tri i pol sata trajektom i privući nove žitelje. Ovo nam je 19. projekt, a do sada smo organizirali sportska natjecanja (odbojka na pijesku, košarka i stolni tenis), uredili košarkaško igralište s novim tablama, obručima, mrežicama i loptama, obzidali i ogradili teren za odbojku na pijesku, nabavili stol za biljar, stol za stolni tenis i pikado, organizirali glazbene evente »Silent Party«, organizirali radionice tehnika suhozidne gradnje, izmislili smo »genijalnu pergolu« i »jastuk od morske trave«, pomagali starijima, nabavili električno vozilo za potrebe lokalnog stanovništva, nabavili dron za snimanje parcela i pronalaženje odbjeglih ovaca, organizirali virtualnu ordinaciju i vodili mlade DJ-eve u Litvu da razmijene iskustva s kolegama u okviru Erasmus + projekta razmjene mladih, nabrojao je Kleva.