Foto: Arhiva NL
Iz dviju važnih zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Zadarska županija, Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije (ZHMZŽ) i Doma zdravlja Zadarske županije, potvrdili su nam kako isplaćuju neisplaćena materijalna prava svojim zaposlenicima za prethodno razdoblje, ali i kako traže refundaciju sredstava od Ministarstva zdravstva koje će isplatiti svojim zaposlenicima.
U tijeku tužbe
Iz Zadarske županije su nam pojasnili kako ove zdravstvene ustanove isplaćuju neisplaćena materijalna prava s osnove prekovremenih sati, povećanja osnovice od šest posto koja nije obračunata za 2016. i 2017. godinu i dodataka za odgovornost, sve sukladno odlukama nadležnih sudova.
Da su u tijeku brojne tužbe radnika županijske Službe sanitetskog prijevoza, koji su od 1. lipnja 2018. godine pripojeni Zavodu HMZŽ-a, a dotad su bili dio Doma zdravlja, potvrdio nam je Domagoj Kovač, odvjetnik iz Zagreba, pravni zastupnik sindikata Zajedno, čiji članovi su i svi djelatnici ovog saniteta.
– U Zavodu HMZŽ su potraživanja radnika već prešla 200 tisuća eura. Za neisplatu potraživanja tužili su i Dom zdravlja, a ukupan iznos se kreće sigurno na više od 80 tisuća eura, kaže pravni zastupnik Kovač.
Iz Županije, pak, ističu kako je važno napomenuti da do neisplate materijalnih prava u Zavodu HMZŽ-a i Domu zdravlja nije došlo krivnjom ustanova, već greškom u sustavu COP-a. COP je poslovno-informatički sustav FINA-e namijenjen upravljanju rashodima koji su vezani za troškove ljudskih resursa u javnom sektoru.
Greška u obračunu
Iz Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije kažu kako unutar programa COP, prilikom obračuna plaća greškom svim zaposlenicima u javnim službama, a ne samo djelatnicima sanitetskog prijevoza, za cijelu 2016. godinu i za siječanj 2017. godine, nije obračunavano povećanje osnovice od šest posto.
– Djelatnici sanitetskog prijevoza imaju potraživanja i s osnove obračuna dodataka za odgovornost i posebnih uvjeta rada na prekovremene sate i gore navedeno potraživanje vezano za osnovicu za naveden period. S obzirom na to da će se glavnina sredstava refundirati temeljem potraživanja od Ministarstva zdravstva, poslovanje Zavoda neće biti ugroženo, poručuju iz Zavoda HMZŽ-a, a slično navode i u Domu zdravlja.
– Djelatnici Sanitetskog prijevoza imaju potraživanja i s osnova obračuna prekovremenih sati na osnovi povećane osnovice i dodatka za odgovornost. Budući da će glavninu sredstava refundirati Ministarstvo zdravstva i da su isplate sukcesivne, poslovanje DZ-a zbog toga neće biti ugroženo, naglašavaju u Domu zdravlja.
najnovije
najčitanije
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda