
Trinaest učenika iz njemačkog gradića Angermündea, 80-ak kilometara udaljenog od Berlina, proteklih tjedan dana proveli su u Starigradu-Paklenici, a glavni fokus učeničke razmjene bilo je očuvanje bukovih šuma.
Bukva je, naime, europski endem, a osim u nacionalnim parkovima Paklenica i Sjeverni Velebit, raste na još 92 lokacije, uključujući i rezervat biosfere Schorfheide-Chorin, smješten nedaleko od Angermündea.
Planinarenje
– Ovo je prvi put da sam u Hrvatskoj, jako je uzbudljivo. Nikada prije nisam ni letjela avionom. Naučila sam nekoliko riječi na hrvatskom i puno stvari o Paklenici, kazuje njemačka učenica Elfrida.
– Družili smo se s kolegama iz Njemačke, pokazali smo im Paklenicu i Starigrad, bili smo u špilji Grabovača kod Perušića, kao i u Muzeju Nikole Tesle. Sprijateljili smo se, puno smo pričali i komunicirali i mislim da nas razlike nisu razdvojile. U nekim smo trenutcima mislili da nećemo uspjeti izdržati, ali na kraju smo sve zajedno uspjeli prebrodili, kazuje Lucija Matak, učenica 7. razreda u OŠ Starigrad.
– Ovo je druga razmjena koju smo organizirali sa Starigradom, djeca su jako zainteresirana i to me motivira jer puno truda treba uložiti za pripremiti ovakvo što. Ali čitav ovaj tjedan djeca su prezadovoljna, ovakvi im projekti mnogo toga omogućuju. Tako da se definitivno planiramo vratiti i dogodine, kazuje Maren Michaelsen, organizatorica zaposlena u pripremi projekata u Gradu Angermünde.
Osim penjanja i planinarenja, 13 njemačkih gimanazijalaca i učenika 10. razreda te 14 učenika OŠ Starigrad pobliže su se upoznali s prirodnom baštinom Paklenice, učili su o orijentaciji u prostoru, okušali su se i u paljenju logorske vatre, a uz to su i jednu noć proveli u Planinarskom domu Paklenica, što je od učenika ipak iziskivalo da se naviknu na drukčije uvjete koji vladaju u planini, tumači nastavnica biologije Ana Katalinić Bach, koja je s nastavnicom njemačkog jezika, Lucom Knežević, vodila organizaciju projekta sa strane OŠ Straigrad. Djeca su, kazuju nastavnice, najviše uživala u planinarenju i penjanju.
– U njihovom je dijelu Njemačke najveći vrh visok 130 metara, tako da su imali određeno strahopoštovanje kada su se penjali do planinarskog doma, to je jedno probijanje granica i testiranje samopouzdanja. A naša su djeca bila jako ponosna što im mogu pokazati svoju prirodnu baštinu, koja se često uzima zdravo za gotovo, govori nastavnica Katalinić Bach.
Zaštita bukovih šuma
– Djeca na ovaj način šire svoje vidike te uočavaju, doživljavaju i čuvaju svoju baštinu, a uz to uživaju u svim ljepotama našeg kraja. Ovakvim razmjenama i našim učenicima omogućujemo da izađu izvan granica Hrvatske, da upoznaju drugu kulturu, surađuju i nauče strane jezike, dodaje nastavnica Knežević.
Suradnja Angermündea i Starigrada Paklenica započela je još 2021. godine, kada su starigradski đaci po prvi put posjetili svoje njemačke kolege. Sljedeće putovanje u sklopu ovog projekta zakazano je za travanj sljedeće godine, kada će đaci iz Starigrada tjedan dana provesti u Njemačkoj.
Bukove šume po velebitskim obroncima uvrštene su 2017. godine na popis UNESCO-ove svjetske baštine. Osim u Hrvatskoj, bukovih šuma ima u još 17 država u Europi, a UNESCO je zaštitio ukupno 94 takva lokaliteta.
– UNESCO štiti bukove šume na 94 točkasta lokaliteta od Ukrajine pa sve do Španjolske. Kod nas su bukove šume dosta očuvane, ali u zapadnim zemljama Europe, naročito u Njemačkoj, one su smanjene na mala područja i jako ih je važno zaštiti, i šumu i bioraznolikost koja se uz njih veže, ističe ravnateljica Nacionalnog parka Paklenica, Natalija Andačić.
Naime, kako objašnjava Nadja Erdmann, rendžerica u rezervatu biosfere Schorfheide-Chorin u blizini Berlina, za razliku od Hrvatske, u Njemačkoj ima jako malo planina, a upravo su strme litice odigrale važnu ulogu u zaštiti bukovih šuma na Velebitu.
– Paklenica je predivna, pogotovo u ovo vrijeme. Fascinantno mi je kako planina, šuma i more mogu biti tako blizu jedno drugome. Važno je da djeca budu u kontaktu s prirodom, oni su nada naše budućnosti. Ne radi se samo o bukvi, nego općenito o prirodi. Trebamo ovakve projekte u kojima djeca i mladi mogu doći zajedno i učiti o kulturi, jeziku, razlikama i da ne postoje granice među nama. Kako priroda nema granica, ne bi ih trebali imati ni ljudi, zaključuje Erdmann.
najnovije
najčitanije
Nogomet
imena sudaca
Evo tko u srijedu sudi vodećem triju SHNL-a
Svijet
rat u ukrajini
Putin: ‘Uvijek smo imali pozitivan stav prema miru’
Tenis
atp madrid
Ćorić prošao prvo kolo kvalifikacija španjolskog turnira
Crna Kronika
područje sućuraja
Na Hvaru izbio požar, brzo je lokaliziran
Svijet
ODALI POČAST
Arapski svijet pozdravlja predanost pape Franje stanju u Gazi
Zadar
Najveći kršćanski blagdan
Uskrs u deveteročlanoj obitelji Frakin: ‘Potrebno je biti u miru sam sa sobom i taj mir prenijeti na djecu’
Hrvatska
zahlađenje
Sljedeći tjedan nas čeka nova promjena vremena
Zadar
Župni vikar
Fra Pavle Ivić o Uskrsu, mladima, ali i društvenim mrežama: ‘Virtualni svijet u kojeg se brzo začahurimo je laž i obmana’
Zadar
MORE HITOVA
RASPRAVA NA REDDITU: ‘Koja vam je najdraža zadarska pisma’: ‘Zadnji stih je za suzu pustit’
Svijet
SLIJEDI KONKLAVA