Foto: Arhiva ZL
Džeparenja nisu neobična, posebice u ljetnoj sezoni kada na turističkim destinacijama boravi veći broj ljudi. Krade se sve, od novčanika, mobitela, torbi, ruksaka… Ne biraju se ni mjesta za krađe. Plaže, gužve na ulicama, u restoranima… najpopularnija su mjesta za džepare, a najčešće mete – strani turisti.
Policija svake godine iznova apelira na građane, ali i goste, da čuvaju svoje stvari, te da posebno obrate pažnju prilikom odlaska na plaže i da ne nose dokumente i velike količine novca, ali ni vrijedne mobitele.
Prema podacima PU zadarske, tijekom lipnja ove godine evidentirano je 17 krađa koje su počinjene na štetu stranih državljana.
– Tom prilikom otuđeni su novčanici s novcem i dokumentima, torbice, ruksaci i mobiteli. Najčešće zabilježene krađe na javnim mjestima su u gradu (ulice, trgovi, trgovački centri), na plažama i u ugostiteljskim objektima, istaknula je Ivana Grbin, glasnogovornica PU zadarske.
A mjesta koja su, kako savjetuju iz policije, ugrožena od strane džepara su javna mjesta na kojima se okuplja veći broj građana, najfrekventnije ulice i trgovi.
– Kada su u pitanju mjere prevencije i samozaštite, obavezno treba naglasiti kako se torbe i torbice ne smiju držati na stražnjoj niti na bočnoj strani tijela, već isključivo naprijed, na prsima uz obavezno zatvaranje patentnim zatvaračem. Ukoliko osoba nosi samo novčanik, isti nikako ne držati u stražnjim džepovima, već isključivo u prednjim, po mogućnosti unutarnjim i isto tako prekriti ga rukom. U cilju sprječavanja krađe na plažama, građanima i turistima savjetuje se da na plažu ne nose veće količine novca, vrijedan nakit i ostale skupocjene predmete, ističe Grbin.
Nisu samo krađe tamna strana ljetne sezone. Nepropisno glisiranje također je jedan od problema s kojima se susreću policijski službenici kako bi apelirali na sigurnost kupača, ali i ostalih brodova na moru, što je posebno izraženo tijekom ljetnih mjeseci.
– Od početka do 10. srpnja ove godine, policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policija Zadar u prekršaju nepropisnog glisiranja su zatekli ukupno 157 osoba, što je u odnosu na 2022. godinu u istom periodu povećanje za 5,37 posto, (149 glisiranja). Osobama koji su zatečeni u prekršaju, u 90 posto slučajeva naplaćene su novčane kazne, dok su u ostalim slučajevima pokrenuti prekršajni postupci temeljem odredbi Pomorskog zakonika, istaknula je Grbin.
Veći broj počinitelja prekršaja, saznajemo, zatečen je u prolazu Mali Ždrelac. Sukladno Pomorskom zakoniku, plovilima je dozvoljeno glisiranje samo na udaljenosti većoj od 300 metara do obale te sankcijama podliježe svako glisiranje koje je bliže obali od navedenog.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja