Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Više prekršaja

Strani turisti na meti džepara, gliseraši na oku policije

Autor: Marina Šaponja

13.07.2023. 19:08
Strani turisti na meti džepara, gliseraši na oku policije

Foto: Arhiva ZL



Džeparenja nisu neobična, posebice u ljetnoj sezoni kada na turističkim destinacijama boravi veći broj ljudi. Krade se sve, od novčanika, mobitela, torbi, ruksaka… Ne biraju se ni mjesta za krađe. Plaže, gužve na ulicama, u restoranima… najpopularnija su mjesta za džepare, a najčešće mete – strani turisti.


Policija svake godine iznova apelira na građane, ali i goste, da čuvaju svoje stvari, te da posebno obrate pažnju prilikom odlaska na plaže i da ne nose dokumente i velike količine novca, ali ni vrijedne mobitele.


Prema podacima PU zadarske, tijekom lipnja ove godine evidentirano je 17 krađa koje su počinjene na štetu stranih državljana.




– Tom prilikom otuđeni su novčanici s novcem i dokumentima, torbice, ruksaci i mobiteli. Najčešće zabilježene krađe na javnim mjestima su u gradu (ulice, trgovi, trgovački centri), na plažama i u ugostiteljskim objektima, istaknula je Ivana Grbin, glasnogovornica PU zadarske.



A mjesta koja su, kako savjetuju iz policije, ugrožena od strane džepara su javna mjesta na kojima se okuplja veći broj građana, najfrekventnije ulice i trgovi.


– Kada su u pitanju mjere prevencije i samozaštite, obavezno treba naglasiti kako se torbe i torbice ne smiju držati na stražnjoj niti na bočnoj strani tijela, već isključivo naprijed, na prsima uz obavezno zatvaranje patentnim zatvaračem. Ukoliko osoba nosi samo novčanik, isti nikako ne držati u stražnjim džepovima, već isključivo u prednjim, po mogućnosti unutarnjim i isto tako prekriti ga rukom. U cilju sprječavanja krađe na plažama, građanima i turistima savjetuje se da na plažu ne nose veće količine novca, vrijedan nakit i ostale skupocjene predmete, ističe Grbin.


Nisu samo krađe tamna strana ljetne sezone. Nepropisno glisiranje također je jedan od problema s kojima se susreću policijski službenici kako bi apelirali na sigurnost kupača, ali i ostalih brodova na moru, što je posebno izraženo tijekom ljetnih mjeseci.


– Od početka do 10. srpnja ove godine, policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policija Zadar u prekršaju nepropisnog glisiranja su zatekli ukupno 157 osoba, što je u odnosu na 2022. godinu u istom periodu povećanje za 5,37 posto, (149 glisiranja). Osobama koji su zatečeni u prekršaju, u 90 posto slučajeva naplaćene su novčane kazne, dok su u ostalim slučajevima pokrenuti prekršajni postupci temeljem odredbi Pomorskog zakonika, istaknula je Grbin.


Veći broj počinitelja prekršaja, saznajemo, zatečen je u prolazu Mali Ždrelac. Sukladno Pomorskom zakoniku, plovilima je dozvoljeno glisiranje samo na udaljenosti većoj od 300 metara do obale te sankcijama podliježe svako glisiranje koje je bliže obali od navedenog.