ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

PRILAZNI PUT

Nikša Milinković ne odustaje od pravne bitke za svoje zemljište, priprema tužbu protiv Grada

Autor: Goran Šimunov

24.10.2023. 10:31
Nikša Milinković ne odustaje od pravne bitke za svoje zemljište, priprema tužbu protiv Grada

Foto: Luka Jeličić



Pitanje vijećnika Akcije mladih Ante Rubeše oko poznatih osam Galićevih zgrada sa 160 stanova u Ulici Poljana Dragutina Domjanića u Diklu ponovno je otvorilo ovaj poznati slučaj koji je mjesecima tijekom 2011. i 2012. godine potresao zadarsku javnost te koji ni danas nije dobio svoj epilog.


Vijećnik Rubeša podsjetio je kako Grad Zadar, iako je još 2019. donesena pravomoćna presuda u njegovu korist protiv obitelji Milinković, plaća drugim privatnim vlasnicima za korištenje njihova zemljišta u svrhu prilaznog puta za spomenute zgrade.





No, u ovom slučaju zapravo imamo puno oštećenih, a malo dobitnika. Oštećeni su bili i kupci stanova u Galićevim zgradama od kojih je većina na kredit kupila stan od investitora Tomislava Galića, koji je puno poslije proglašen hrvatskim kraljem bespravne gradnje, s papirima koji su naizgled bili čisti, da bi se 2011. godine doznalo kako je Galić sve dozvole za gradnju stambenih zgrada na ovoj parceli dobio na osnovu prilaznog puta koji ne samo da nije u vlasništvu Grada Zadra, već nije ni ucrtan u zemljišnim knjigama. Cijela priča je kulminirala kada je vlasnik zemljišta preko kojeg je bio izgrađen prilazni put to zemljište prodao Mirjani Milinković, a čiji je sin Nikša tada uklonio asfaltni put i potom ogradio parcelu koju su kupili.


Put nije bio ucrtan


Svih ovih godina većina javnosti uglavnom nije bila na strani obitelji Milinković, a Nikša Milinković i danas ponavlja kako u trenutku kada su kupovali ovu parcelu na nju nije bio upisan nikakav put, već je bila čista kako u zemljišnim knjigama, tako i na katastarskom operatu, bez zabilježbi i ucrtavanja.


– Imam sve originalne papire u vezi ovog zemljišta podignute kod tih ustanova. U međuvremenu se dogodilo da se Grad Zadar uspio papirnato upisati na dio parcele bez ijednog papira, apsolutno ničim ne polažu prava na to što su nam oduzeli. Podsjetio bih kako je Općinski sud u Zadru u vezi ovog slučaja donio prvostupanjsku presuda u našu korist, a ovaj slučaj poslan je na jedan od tih sudova na kontinentu koji su poznati po manipulacijama, Županijski sud u Karlovcu, gdje ovu odluku čak nisu vratili na ponovljeni postupak, već je preinačena u korist Grada. Izgovor su našli da je na tom terenu postojao rasvjetni stup, ali nije točno da je postojao taj stup. Zahvaljujući tome se Grad upisao na teren. Naš odvjetnik Božo Vrkić je uputio zahtjev za reviziju ove presude na Vrhovnom sudu, a odluka još nije donesena. U međuvremenu je Grad uspio provesti postupak parcelizacije našeg zemljišta odvajajući njegov dio za prilazni put do ovih zgrada te se na njega uknjižio. No, zakon onemogućuje da se provede parcelizacija dok je na zemljištu upisana zabilježba spora, kaže Milinković dodajući kako njihova parcela ima kompletno 1.800 metara četvornih. Upisano je puno sporova na ovom zemljištu pa se na njemu ne može graditi, pojasnio je.


Slučaj im preokrenuo život


– Tužbu za slučaj s ovim zemljištem pripremamo se predati Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Europski sud se slučajem običnp može baviti tek kada se iscrpe svi pravni lijekovi pred nacionalnim pravosuđem, no Hrvatska je pri ovom sudu u nepovoljnom položaju u odnosu na druge zemlje, zbog toga što je Europski sud za ljudska prava srušio velik broj presuda hrvatskih sudova i isplatio puno odšteta hrvatskim građanima zbog nepravičnog suđenja. Zbog toga i mi imamo pravo za naš slučaj predati tužbu Europskom sudu i prije nego se iscrpe drugi pravni lijekovi. U hrvatsko pravosuđe više ne polažem neku nadu da će uvažiti naša prava. Šaljemo i kompletnu dokumentaciju u kojoj smo oštećeni na suđenjima, najavljuje ovaj Zadranin dodajući kako je ovaj slučaj preokrenuo njegov život, s obzirom na to da se izdavanje građevinske dozvole za gradnju obiteljske kuće oduljilo na 13 godina.



– Morali smo tražiti druga rješenja za svoje stambeno pitanje. Ni Grad Zadar ni sudovi ni pravna država nemaju osjećaja što su napravili mojoj obitelji. Da nemam potpuno pravo u ovom slučaju u ovu pravnu bitku se ne bih nikada upuštao. Ako netko misli da je to tako lako, neka proba iskopati neku ulicu kojoj nije vlasnik pa da vidimo hoće li se održati, ističe Milinković koji se osvrnuo i na gradske vijećnike koji su upozorili na ovaj slučaj.


– Prozivaju me neki ljudi koje ne poznam niti imam s njima doticaj. Ne vidim da je tim vijećnicima stalo do grada ili do mene, već je to prepucavanje da bi se skupili politički bodovi preko mojih leđa. I još pozivaju da se tamo napravi prilazni put koji nam je jedna organizacija oduzela nepravdom, korištenjem institucija u svoju korist, prekoračenjem ovlasti, ističe Milinković.


Brojna kršenja zakona


U vezi izdavanja dozvola za gradnju Galićevih zgrada u Diklu policija je još 2012. utvrdila osnovanu sumnju za počinjenje niza kaznenih djela te je kazneno prijavila troje bivših zaposlenika Odjela za izdavanje građevinskih dozvola pri ispostavi Državne uprave u Zadru. No Županijsko državno odvjetništvo je nakon nekoliko mjeseci utvrdilo nepostojanje osnovane sumnje za podizanje optužnica protiv osumnjičenih te je kaznena prijava odbačena.


Nikša Milinković upozorava kako nitko nije odgovarao za niz kaznenih djela po tom predmetu na štetu njegove obitelji.


– Tomislav Galić je dobio građevinsku dozvolu za osam stanova po jednoj zgradi, a radio ih je po 12. Nije na to platio nikakav doprinos ni porez. Policija je utvrdila kako je jedna od tih zgrada izgrađena preko vodovoda za Kožino. Da dođe do puknuća cijevi trebalo bi ili rušiti zgradu ili napraviti premosnicu koju bi trebao netko platiti. Netko je Galiću dopustio da to radi. Teško se boriti protiv toga svega, kaže Milinković.


Bagere je nemoguće maknuti


– Na našem zemljištu parkirana su dva bagera. Bio je ranije parkiran i kamion, ali smo, kada je došlo sudsko rješenje da se ukloni, to ispoštovali. Nemoguće je od tamo maknuti bagere, zbog načina kako su napravljeni. Ako oni misle da je to potrebno, neka naprave, poručuje Milinković.


Pročelnik za komunalno gospodarstvo Robertino Dujela je u vezi ovih bagera kazao kako su komunalni redari ispisali 33 pismena te su tražili subjekt koji bi proveo uklanjanje bagera. Dodao je kako su Obale i lučice prije godinu dana preuzele obvezu uklanjanja bagera.