Srijeda, 1. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

24 C°

"ČISTOĆA" NA ČEKANJU

Gradski vijećnici odbili prijedlog poskupljenja odvoza otpada

Autor: Goran Šimunov

01.12.2023. 15:35
Gradski vijećnici odbili prijedlog poskupljenja odvoza otpada

Foto: Luka Jeličić



Tijesnom većinom glasova, s 11 glasova protiv, 10 za i jednim suzdržanim, pri čemu je presudan bio glas predsjednika Gradskog vijeća Marka Vučetića, vijećnici su odbili Prijedlog Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Zadra. Ova odluka sadržavala je više stvari, no za građane je zasigurno najvažnije kako se njome trebala povećati cijena odvoza otpada od 1. siječnja 2024., a što je zasad odgođeno. Dva kluba vijećnika, onaj nezavisnih vijećnika Enija Meštrovića i SDP-a, čiji su glasovi bili ključni, suglasili su se kako bi mogli podržati ovu odluku u skoroj budućnosti, ali je uvjet da se otpad umjesto na odlagalište Diklo počne voziti u Centar za gospodarenje otpadom (CGO) u Biljanima Donjim.


U uvodom izlaganju direktor Čistoće Zadar Ivan John Krstičević pojasnio je kako je donošenje ove odluke njihova zakonska obveza.


Mali heroji


– U prijedlogu smo iznijeli naše obveze pojašnjavajući kako smo za omogućavanje da Čistoća radi normalno i funkcionalno, predložili cijene kojima bi odvoz otpada došao na razinu da bismo u Hrvatskoj bili negdje oko 40. mjesta po skupoći. Trenutačno smo po ovim cijenama na 85. mjestu. Zadnja izmjena cijene je bila u siječnju 2018. Ne trebam puno elaborirati što je sve poskupjelo. Prije dvije godine je na cijelom području našeg djelovanja svaki korisnik dobio narančasti spremnik za prikupljanje reciklabilnog otpada, a to je u biti još jedan odvoz. Nivo usluge koji imamo desetljećima je grad zaslužio, želimo da se Zadar može i dalje ponositi s urednošću i čistoćom, kazao je Krstičević dodajući kako su njihovi djelatnici mali heroji, rade i kad je kiša i kad je plus 35 stupnjeva.


Foto: Ivan John Krsticevic/Grad Zadar




– Želimo da svi zajedno odvajamo otpad, tko odvaja biootpad će dobiti mali popust od 1,3 eura. Ovih dana ćemo krenuti s podjelom za višestambene zgrade biokompostera od 10 litara s biorazgradivim vrećicama. Mislim da su ovi izračuni korektni, možete provjeriti cijene i drugdje u državi. Odluka je bila socijalno osjetljiva koliko zakon dopušta. Mislim da je svima u interesu da grad i dalje izgleda kao i dosad, poručio je direktor Čistoće, a Prijedlog Odluke je podržao predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Bruno Milin koji je podsjetio kako rad ove tvrtke zahtijeva novac, dok su se u nekim gradovima zbog problema s odvozom otpada dogodile neželjene scene.


– Ne vidim suvisli razlog da se ne podrži ova odluka. Čistoća zatvaranjem odlagališta Diklo ostaje bez 10-ak milijuna kuna (1,3 milijuna eura) godišnje. Otpad će putovati prema Biljanima pa će doći do poskupljenja troškova odvoza otpada, upozorio je Milin.


Foto: Bruno Milin (HDZ)/Arif Sitnica


Nezavisni vijećnik Enio Meštrović je, pak, govorio o tome kako živi 30 godina gledajući kako na deponiju Diklo mala hrpa otpada raste u dvije planine te da Bokanjani i Dikljani slušaju kako će se deponij izmjestiti.


Desetljeća laži


– Bili smo svjedoci iščekivanja rješenja svih tih laži. Nemam nikakve zamjerke na ono što je rekao direktor Krstičević. Ali Bokanjani, Dikljani i svi drugi građani trpe smeće cijele županije i to 30 godina, zatrpani smo pogotovo zbog rasta turizma. Na Bokanjcu i u Diklu ljeti ne možemo izaći na terace ljeti od plinova. Trebali bismo sada ovo izglasati, ali iz principa to nećemo učiniti. Zaposleni u Čistoći su zaslužili veće plaće, pa poručujem da im date sav gradski novac od neizvršenih amandmana u ovoj godini, ali ne da građani opet plaćaju veću cijenu dok god CGO u Biljanima ne počne raditi i dok se deponij potpuno ne zatvori. Tada ćete dobiti našu podršku, istaknuo je Meštrović, a na tom tragu bilo je i izlaganje SDP-ove Irene Dragić koja je rekla kako Klub SDP-a neće iz jasnih razloga podržati ovaj prijedlog.


Foto: Enio Meštrović, nezavisni vijećnik/Arif Sitnica


– Po pitanju otpada, razdvajanja otpada i svega što gospodarenje otpadom čini u kvaliteti života mi smo trenutačno na mrtvoj točki. I vi vijećniče Milin ste svjesni kako samo nebo zna kada će se zatvoriti odlagalište Diklo, a proći će zasigurno još koja godina. Biljane bi trebale početi s probnim radom uskoro. U ovoj godini se tamo sigurno neće dogoditi ništa, a pitanje je i hoće li se što dogoditi u idućoj godini. Ništa se nije promijenilo. Koliko se govori o odvajanju otpada, trebali biti na 80 posto odvajanja, a pitam se jesmo li na 30 posto. I dalje se otpad odvozi u Diklo. Dok god kamioni ne krenu prema Biljanima nemojte nas uvjeravati da miješamo kruške i jabuke. Mi već 15 godinama uvjeravamo ljude da je u Diklu golf igralište. U ovom trenutku ne možemo donijeti odluku da ljudi plaćaju skuplji odvoz otpada. Uostalom Čistoća je godinama poslovala s milijunskom dobiti i uvijek smo se pitali kako u tome uspijevaju, kazala je Dragić kojoj je vijećnik Milin odgovorio kako će, ako CGO ne proradi u mandatu ovog Vijeća, odmah dati ostavku na svoju dužnost.


Foto: Irena Dragić (SDP)/Arif Sitnica


Prijelazni pravilnik


Vijećnica Akcije mladih Marjana Botić je, pak, rekla kako Čistoća nije kriva što na državnoj razini nisu spremni donijeti tešku odluku da zakonito gospodarimo otpadom.


– CGO kad proradi, a neće tako skoro, tonu otpada koje će oni preuzeti će nama korisnicima naplatiti 80 eura uvećano za troškove prijevoza. Nismo uopće smanjili količinu otpada, ne odvajamo, a kamoli da pratimo zakon. Trebali smo biti već na 70 posto odvajanja, a odlagalište Diklo je trebalo biti zatvoreno. Za to nije kriva Čistoća. Stoga bih predložila prijelazno rješenje. Donesite prijelazni pravilnik da usluga odvoza otpada ne poskupi stanovnicima Dikla i Bokanjca jer oni trpe probleme. Kad proradi CGO poskupjet će odvoz otpada 800 ili 1000 posto, najavljuje Botić, a njezin stranački kolega Ante Rubeša poručio je kako je krucijalni problem Čistoće što ima 400 zaposlenih, više nego istovrsne tvrtke grada Splita, Šibenika i Dubrovnika zajedno.


– Niste ih zaposlili Vi direktore Krstičeviću, nego Pere Špike i Božidari Kalmete. I kad potjerate uhljebe iz Čistoće onda će se namaknuti novac da se ovim vrijednim ljudima dade plaća koju zaslužuju, misli Rubeša.


Probni rad CGO-a


Nezavisna vijećnica Adela Frank i SDP-ov Daniel Radeta govorili su o upozorenjima plasiranima u javnost zadnjih dana kako će zaposlenici Čistoće ostati bez plaća ako se ne donese ova odluka, što smatraju sramotnim potezom.


U završnoj riječi direktor Krstičević je zamolio da se izglasa ova odluka. Dodao je kako je na čelu Čistoće tri godine te tri ljeta gasi štrajk, kao i da sigurno nije njegova ideja da se javno prijeti štrajkom.


– Bio sam jutros na sastanku s direktorom tvrtke Eko Dinom Perovićem koji nam je rekao kako 15. ili 18. prosinca kreće pokusni rad u Biljanima. Za početak 1.000 tona ide tamo, trebamo potpisati ugovore. S obzirom na to koliko traje projekt Biljana jasno mi je da prema CGO-u vlada nepovjerenje. Operativi u našoj tvrtki sam podigao plaće 22 posto. Vijećniku Rubeši mogu reći kako smo najveća Čistoća u Hrvatskoj po površini gdje pružamo javnu uslugu, djelujemo na području većem i od Splita. Najviše smo napredovali od gradova po postotku odvajanja otpada. Nije istina da mora odvajanje biti 80 posto. Nije to lako ni jednostavno, ali to želimo napraviti za našu djecu, kazao je Krstičević.