Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

panel rasprava

Erlić: Europski su fondovi važan pokretač gospodarstva na nacionalnoj i regionalnoj razini

Autor: Nikolina Lucić

11.04.2024. 21:06
Erlić: Europski su fondovi važan pokretač gospodarstva na nacionalnoj i regionalnoj razini

Foto: Luka Jeličić



“Razvoj Zadra i EU fondovi – Sljedeća razina” naziv je panel rasprave koja je u GKZD održana s ciljem razmjene iskustava i prezentacije buduće slike Zadra i regije korištenjem europskog novca. Uvodnu prezentaciju održao je resorni ministar Šime Erlić, a gosti panela bila su poznata poduzetnička imena iz Zadarske županije, Mario Pavić, predsjednik uprave Tankerske plovidbe, najveće hrvatske brodarske kuće koja je ujedno i vlasnik Turisthotela; Stjepan Buljat, osnivač i član uprave IT tvrtke Cognism; Ana Peroš iz tvrtke Pelagos Net farma u vlasništvu generala Ante Gotovine koja se bavi uzgojem tuna te Zvonimir Savić, posebni savjetnik premijera Andreja Plenkovića za gospodarstvo.


– Prezentacija je ovo organizirana s ciljem davanja cjelovitih informacija o razvojnom putu Zadra s pomoću učinkovitog korištenja sredstava EU. Rasprava je to u neformalnom tonu na stručnoj razini bez parcijalnih informacija s projekcijama očekivanja za predstojeće razdoblje. Zadar u tom smislu dobro koristi predispozicije razvoja i treba ostati na tom putu, poručio je Erlić, rekavši kako je dodatno podizanje razine razvoja Zadra na veći nivo sa strane ponajboljih zadarskih gospodarstvenika već dobrano započelo.


– Njihovo viđenje unutar vlastitog industrijskog rasta dobra je podloga za rad u godinama pred nama s ciljem adekvatne rasprave o razvoju grada. Grad je trenutno na oko 300 milijuna iskorištenih sredstava s brojnim projektima u zadnjih šest do sedam godina. Ključni kapitalni projekti obilježili su ciklus ulaganja u javnu infrastrukturu.





Važnost marikulture


Europski su fondovi važan pokretač gospodarstva na nacionalnoj i regionalnoj razini. Zato smo na ovoj panel raspravi željeli zaokruženom raspravom doći do zaključka i realnog stanja na terenu. Stručnjaci iz industrija koje su pokretači zadarskog gospodarskog razvoja tako su podijelili svoja mišljenja i stavove s nama, rezimirao je Erlić, pojasnivši recentne nacionalne gospodarske tokove.


Ana Peroš iz tvrtke Pelagos kazala nam je pak kako kao joj je kao predsjednici klastera marikulture Split prvenstveno važno da se istakne važnost koju marikulturna proizvodnja ima za nacionalno gospodarstvo.


– Segment marikulture prepoznat je kao ključni segment gospodarskog razvoja naše regije i RH. Ja pripremam i vodim projekte financirane EU novcem iz programa za pomorstvo i ribarstvo. Sredstva su konkretno povučena za podizanje kapaciteta uzgajališta, njihovu modernizaciju, preradu i nastupe na sajmovima, kazala je Peroš.


Zvonimir Savić, govoreći o koordinaciji NPOO – om i makroekonomskim kretanjima u RH naglasio je kako Hrvatska iz nove financijske omotnice ima na raspolaganju desetke milijardi eura.



Oporavak nakon pandemije


– Dugo smo vremena zaostajali, nismo ispunjavali uvjete i kaskali smo za ostatkom EU. Iako u europskom BDP – u ne sudjelujemo sa značajnim udjelom, naš je gospodarski utjecaj zapravo jako velik. Hrvatska trenutno ima povijesno najviši kreditni rejting i u zadnjih se pet godina dignula za četiri stepenice, pojasnio je Savić naglasivši kako od početka pandemije koronavirusa do danas Hrvatska jedina svjetska zemlja kojoj je, po svim trima agencijama za dodjelu kreditnog rejtinga isti podignut za dva stupnja.


– Od svih država članice najbolje se gospodarski oporavljamo od početka pandemije. Najkraće smo pregovarali i najbrže ušli u europodručje, dodao je Savić.


Hrvatska će, naveo je, uskoro poslati peti zahtjev za isplatom 822 milijuna eura iz NPOO – a.


– Država smo broj jedan koja ima na raspolaganju najveći iznos EU sredstava u odnosu na veličinu gospodarstva. Jedinstvena je to prilika za gospodarski rast i razvoj, jer nas prema projekcijama Ek očekuje relaksiranje inflacije, dodao je Savić, dodavši kako se EU sredstvima gospodarstvo priprema za modernije tehnologije i pojačanje zamaha za samostalni rast i razvoj.



Težak period


Mario Pavić, predsjednik Uprave Tankerske plovidbe s 1,6 milijardi dobiti u 2022. godinu tvrtku je stavio na vrh nacionalnog gospodarstva.


– Dobre smo rezultate ostvarili unatoč kriznom razdoblju, globalnim političkim nestabilnostima, širiti poslovanje i poslovno rasti. Ključni strateški potez bio je 2000. godine, kada je mudrošću tadašnjeg vodstva Tankerska ostala u Zadru.


– Uslijedio je niz teških odluka po ulasku Hrvatske u EU, rezali smo troškove i prošli kroz težak period. Rezultati koje danas vidimo posljedica su tadašnjih poteza. Nesretni ratovi kroz koje svijet prolazi danas je naš najveći izazov u brodarskoj industriji, pojasnio je Pavić, rekavši kako Tankerska prati kretanja na globalnom tržištu.


Godinama smo razmišljali o diverzifikaciji poslovanja i strateškim odlukama odlučili uključiti se u linijsku plovidbu i turizam. Postali smo veliki ekonomski faktor i vraćamo se u društveni život grada, naglasio je Pavić