Foto: Arif Sitnica
Udruge ruralnog razvoja u Zadarskoj županiji imale su priliku dva puta ove godine prijaviti svoje projekte na natječaje Zadarske županije. Sufinanciralo se poticanje osnivanja novih poljoprivrednih udruga i klastera koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom ili agroturizmom, ribarstvom i marikulturom i udruge koje se bave zaštitom životinja.
Jedna od udruga koja je prijavila svoj projekt na natječaj je i udruga »Eko Zadar«. Vjerujemo da je Sajam zdrave hrane, tradicijskih proizvoda i rukotvorina »Dani sunca« već poznat široj javnosti s obzirom na to da se održava godinama. Štoviše, ove godine sajam će se održati po šezdeseti put. Sajam se održava na Narodnom trgu, od 12. do 15. prosinca.
-To je sajam zdrave hrane i tradicijskih proizvoda. Županija je dala mogućnost da se povuku sredstva za organiziranje takvih vrsta manifestacija, pa smo ta sredstva i dobili. Dobili smo 976,64 eura, a to su sredstva koja su neophodna za održavanje sajma. Tu su različite stvari koje se financiraju, između ostalog potrebni su štandovi, prijevoz istih, noćni čuvar i slično. Imamo deset štandova i deset do dvanaest izlagača koji nam već godinama dolaze, istaknula je Linda Šušteršić, članica udruge i jedna od organizatorica sajma.
Iako je udruzi bio cilj na početku predstaviti lokalne proizvođače, na sajmu sudjeluju izlagači iz cijele Hrvatske, te su odavno prešli granice Zadarske županije.
– Ljudi čuju o nama, rado nam dolaze, pogotovo jer smo na moru. Neki tu nerijetko već imaju svoje kupce i rado se vrate, mi smo već jedna mala obitelj, kazala je Šušteršić.
Osim stresa organizacije dodatan pritisak stvara činjenica da se sajam održava na otvorenom, ali izlagači su već godinama prisutni, te su navikli na izazove sajmova. Iz udruge ističu kako je velika posjećenost sajma, bez obzira na vremenske (ne)prilike. Ljudi vole autohtone proizvode, proizvode koji su napravljeni na jedan ekološki način i vole promovirati područje iz kojeg dolaze.
– Imamo sajam nekoliko puta godišnje, u vrijeme kada ima dosta turista. Sad organiziramo sajam pred sam Božić i očekujemo velik odaziv. Prije korone, sajam se održavao četiri puta godišnje, a ove godine bio je u travnju, listopadu i evo sad u prosincu, kazala je Šušteršić.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
javno savjetovanje
Split planira zabraniti noćnu prodaju alkohola tijekom turističke sezone
Hrvatska
hodaj za liku
‘Gospić nije deponij, Lika nije periferija’: Građani zatražili hitnu sanaciju otpada
Svijet
paklene vrućine
Opet oboren toplinski rekord u Njemačkoj, zbog oštećenja kolnika zatvorene autoceste
Svijet
podrhtavanje tla
Snažan potres pogodio područje Hindukuša; osjetio se u Afganistanu i Pakistanu
Nogomet
Prve reakcije
Izbornik Dalić nakon prolaska skupine:’ Ovo je bila prava Hrvatska!’
Hrvatska
oštra reakcija
Josip Dabro žestoko o Mariju Radiću: ‘Od drukera i agenturnih cinkaroša nikada ne bih tražio milost’
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Zadar
MARKO ČULINA
35. OBLJETNICA Zapovjednik koji je stvarao 112. brigadu: ‘Najljepše godine života dao sam domovini’
Zadar
Godišnjica smrti