U Muzeju antičkog stakla otvorena je izložba Hrvatskog pomorskog muzeja Split i Plovputa "Više od svjetla i soli: 200 godina hrvatskih svjetionika". Izložba je nastala u povodu obilježavanja 200 godina od izgradnje prvoga svjetionika kao i početka rada organizirane svjetioničarske službe na Jadranu.
– Prvi hrvatski svjetionika na Savudriji podignut je 1818. godine i to prema nacrtu tršćanskog arhitekte Pietra Nobile. Nakon njega, Auustro- Ugarska duž obale gradi velik broj svjetionika. Ono što je bitno istaknuti jest da su naši svjetionici dio naše kulturno-povijesne baštine te su važni za našu pomorsku tradiciju i identitet, rekla je Danka Radić, ravnateljica Hrvatskog pomorskog muzeja Split.
Nepoznate fotografije
Istaknula je kako se na izložbi mogu vidjeti povijesni počeci izgradnje svjetionika, ali i predmeti koje su svjetioničari koristili pri radu, čak i dio uniforme. Svjetioničari su tada imali i oružje kojim su se branili od napadača. Na izložbi će posjetitelji imati priliku vidjeti i austrougarske razglednice iz zbirke Luke Dragičevića te malo poznate fotografije Hrvatskog hidrografskog instituta iz 1930-tih. Autori se dotiču i pitanja kako je gradnja svjetionika mijenjala lokacije na kojima su sagrađeni, te kako su se sami svjetionici mijenjali kroz ratove, modernizacijom tehnologije i čovjekovim napuštanjem uslijed automatizacije. Uz eksponate koji svjedoče o dugačkom popisu dužnosti svjetioničara, prezentira se i dokumentarna građa s vrijednim informacijama o djelovanju svjetioničara tijekom čitavog prošlog stoljeća. Također se tematizira i što znači biti svjetioničar u 21. stoljeću. Izložene su razne vrste leća koje su se koristile na svjetionicima, ali više nisu u uporabi.
– Nisu svi svjetionici automotizirani te još uvijek radi velik broj svjetioničara koji održavaju i svjetionike. Još uvijek je velika korist svjetionika iako živimo u vremenu tehnologije i GPS-a, jer često može doći do kvara tehnike ili ljudske pogreške te su svjetionici ipak tu da pokažu put, pojasnila je Radić.
Uz izložbu različitih predmeta posjetitelji mogu pogledati i izložbu "Hrvatski svjetionici", Željka Višića, autora projekta pokretne izložbe fotografija s preko 60 hrvatskih i inozemnih fotografija s motivima svjetionika.
Mnogi bi u svjetioničare
– U zadnjih deset godina dobili smo oko 900 fotografija od kojih smo odabrali 90 fotografija koje izlažemo. Do sada smo imali 67 postava u cijelom svijetu, rekao je Višić istaknuvši kako su na izložbi i fotografije zadarskih autora, među kojima je istaknuo Mladena Radolovića Mrlju, Stipu Suraća, Ivana Čorića i Borisa Kačana. Izložba je otvorena od 18. listopada – 19. studenog 2018.
Trenutno na Jadranu radi 17 svjetionika na kojima je zaposleno ukupno 34 svjetioničara. Unatoč ponekad teškim uvjetima rada i dalje postoji interes za rad na svjetionicima.
– Interes je jako velik te imamo upite i od žena, ali i iz inozemstva i veći je nego što možemo zaposliti ljudi. Javljaju se ljudi iz Dalmacije, ali i iz unutrašnjosti Hrvatske, rekla je Antonija Perković iz Plovputa, tvrtke koja je zadužena za održavanje svjetionika, dodavši kako svaki svjetioničar ostane na poslu do odlaska u mirovinu, ali i da pomlađuju kadar.
najnovije
najčitanije
Tenis
legendarni tenisač
Wawrinka dobio pozivnicu za Roland Garros
Zadar
ŽIVUĆA LEGENDA
Preminuo legendarni zadarski majstor Petar Sapun
Hrvatska
premijer
Plenković: HDZ predstavlja postignuća, oporba koristi floskule
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Trump najavio ukidanje sankcija Siriji
Zadar
POMOZITE!
Mladoj zadarskoj obitelji izgorio cijeli stan na Meladi, pokrenuta kampanja za prikupljanje pomoći
Zadar
ŽIVUĆA LEGENDA
Preminuo legendarni zadarski majstor Petar Sapun
Zadar
TRN U OKU ZADAR
‘NAJŽALOSNIJE U PRIČI…’ Zadranka šokirana situacijom u prometu: ‘Nitko nije bio čovjek da stane i pita…’
Zadar
POMOZITE!
Mladoj zadarskoj obitelji izgorio cijeli stan na Meladi, pokrenuta kampanja za prikupljanje pomoći
Zadar
nastavak sučeljavanja
Radeta upitao Erlića: “Je li radove na obnovi krovišta Kneževe palače radila tvrtka Vašeg brata?”; Ubrzo stigao odgovor
Županija
kistanje