Subota, 27. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

34 C°

Kockanje sve rasprostranjeniji društveni problem

26.10.2017. 19:15
Kockanje sve rasprostranjeniji društveni problem


 Ovisnost o kockanju i u Hrvatskoj uzima sve više maha, posebno među mlađom populacijom. Prema posljednjim istraživanjima prosječan hrvatski kockar je uglavnom muškarac između 20-te i 40-te godine života, najčešće ovisnik o sportskom klađenju, a zatim o aparatima za klađenje.


Otvorena dnevna bolnica
Zbog ovog sve većeg ovisničkog problema ove je godine u Psihijatrijskoj bolnici Sv. Ivan u Zagrebu otvorena i dnevna bolnica za liječenje ovisnosti o internetu, video-igricama i kockanju gdje pacijenti provode dan u različitim terapijskim grupama, nastojeći se „skinuti“ s ove opasne ovisnosti, o kojoj zadarski liječnik dr. Darko Labura, spec. psihijatar i subspecijalist forenzičke psihijatrije kaže:
– Za razliku od socijalnog, društveno prihvatljivog kockanja koje spada u igru i zabavu, pod patološkim kockanjem podrazumijeva se situacija u kojoj igrač nije u mogućnosti kontrolirati poriv za kockanjem kojim šteti sebi ili drugima. Patološko kockanje je prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti jedna od šest kategorija tzv. poremećaja kontrole navika i nagona, a kao psihički poremećaj prihvaćeno je 1980. godine. Riječ je o nesposobnosti suzdržavanja od izvođenja poriva za kockanjem, a obično je obilježeno ugodom nakon što se izvede. Patološki kockar prije čina kockanja ima sve snažniji osjećaj napetosti ili uzbuđenja, a dok ono traje osjeća užitak, zadovoljenje ili olakšanje. Nakon čina kockanja se mogu, ali i ne moraju, pojaviti osjećaji žaljenja, predbacivanja ili krivnje, objašnjava dr. Darko Labura, te ističe kako se patološki kockari zbog nabavke novca često upuštaju u nezakonite radnje, posebno nakon što su već prodali sve vrijednosti koje su posjedovali. Tako kockanje, uz kršenje zakona i sveopće osiromašenje, kod ovisnika najčešće dovodi i do narušenih obiteljskih odnosa, pa i razvoda, te svekolikog razdora osobnog života. Odnosi s bližnjima se postupno pogoršavaju, ovisnost jednog člana obitelji negativno utječe na fizičko i psihičko zdravlje svih članova. Uz probleme u obitelji, ovisnik ima probleme na radnom mjestu zbog otežane koncentracije, izostanaka s posla, posuđivanja novca od kolega, što sve utječe i na smanjenu uspješnost na poslu, a može dovesti i do otkaza. Kod ovisnika o kockanju se s vremenom pojavljuju simptomi depresije, uključujući neurovegetativne znakove, te čak ideje i pokušaji suicida.


Skloni suicidu
– Istraživanja pokazuju da između 48 i 70 posto patoloških kockara razmišlja o suicidu, a 13-20 posto od ukupnog broja osoba liječenih zbog patološkog kockanja pokušalo je i počiniti samoubojstvo, kaže dalje psihijatar Labura, te upozorava kako su od ovog poroka danas posebno u opasnosti vrlo mlade osobe, adolescenti. Tako prema istraživanju Pasternaka i suradnika (1999.), patološko kockanje tipično počinje u ranoj adolescenciji kod muškaraca, a kasnije u životu kod žena. Adolescenti su rizični zbog same prirode razvoja i odrastanja, praćene znatiželjom i otkrivanjem svojih granica.
Poput ostalih ovisnika, i patološki kockari dugo vremena ne žele priznati da imaju bilo kakav problem i ne prihvaćaju pomoć, a na liječenje se javljaju tek kada zapadnu u velike dugove, nađu se u nemogućnosti vraćanja kredita, izgube posao, obitelj.
– Liječenje ovisnika o kocki provodi se uključivanjem u specijalizirani i strukturirani program koji uključuje individualnu psihoterapiju, farmakoterapiju, grupne psihoterapijske programe uz metode samopomoći (klubovi anonimnih kockara, savjetovališta za kockare, udruge roditelja, skupine za potporu, e-savjetovanja). Najbolja terapijska kombinacija koja utječe na suzdržavanje od kockanja i apstinenciju, je kombinacija medikacije, psihoterapije, grupe samopomoći, obiteljske terapije i prevencije, kaže još dr. Darko Labura o patološkom kockanju, sve rasprostranjenijem društvenom problemu kojeg u Hrvatskoj ima, smatra se, oko 50.000 ljudi, dok je kod čak 100.000 osoba kockanje na granici ovisničkog rizika. No, dok se s jedne strane otvaraju dnevne bolnice za liječenje od patološkog kockanja i država ulaže sredstva i ljude u nastojanje izlječenja ovog poroka, kockarska industrija podržana agresivnim marketingom doživljava procvat.