
Foto: Pixabay
Iako imaju neke sličnosti, stručnjaci tvrde da su napadaji panike i anksioznosti dvije različite stvari. Veoma je važno za mentalno zdravlje i u konačnici traženja i dobivanja odgovarajuće pomoći znati prepoznati razlike.
U nastavku teksta pojašnjavamo što je napad panike, a što anksioznosti te kako ih razlikovati.
Napadaj panike
Napadaj panike je brz, iznenadan i neugodan trenutak koji se javlja kao posljedica preplavljivanja tijela hormonima stresa.
Uobičajeni simptomi napadaja panike mogu uključivati ubrzan rad srca, bol u prsima, hiperventilaciju, drhtanje, mučninu, znojenje,
Pritom se tijelo i um ponašaju na sličan način kao da je posrijedi prava opasnost i prelazi u stadij obrambenog mehanizma, dok u realnosti ne mora biti (i često nije) riječ o stvarnoj opasnosti.
Iako su napadi panike obično popraćeni fizičkim simptomima i mogu biti intenzivni, obično nisu fizički štetni po zdravlje. Međutim, oni mogu biti štetni za mentalno zdravlje i kvalitetu života, stoga je važno potražiti stručnu pomoć.
Napadaj anksioznosti
Za razliku od izraza “napadaj panike”, “napadaj tjeskobe” je kolokvijalni izraz koji se koristi za opisivanje osjećaja tjeskobe.
Simptomi anksioznosti mogu izazivati osjećaj straha ili nelagode, nekontrolirane i opsesivne misli, znojne ili hladne ruke, suha usta, mučninu, napetost u mišićima, poteškoće sa spavanjem, nemir, ubrzan rad srca…
Simptomi anksioznosti obično se razvijaju postupno te ih često pokreću specifični okidači. Iako su usko povezani s raznim anksioznim poremećajima, mogu se dogoditi i osobama bez anksioznih poremećaja, piše Everyday Health.
Koja je razlika?
Simptomi napadaja tjeskobe i napadaja panike mogu na određen način nalikovati jedni drugima, a zajednički simptomi mogu uključivati probleme s disanjem, ubrzan ili nepravilan rad srca i osjećaj tjeskobe.
Ali, oni se razlikuju na razne načine, a među ključnim razlikama su sposobnost prepoznavanja okidača, način na koji se epizoda razvija i ozbiljnost njezine manifestacije.
Ključne razlike između napada panike i anksioznosti su:
- napadaji panike događaju se brzo i iznenadno, dok se napadi anksioznosti događaju postupno
- napadaji panike općenito nemaju poznat okidač, dok napadi anksioznosti imaju
- napadaji panike izazivaju intenzivne osjećaje, pa čak i osjećaj nepovezanosti sa stvarnošću, dok napadaji anksioznosti uzrokuju osjećaje zabrinutosti i straha, ali ni približno tako intenzivno kao napadaji panike
- napadaji panike uzrokuju intenzivne tjelesne reakcije, dok napadaji anksioznosti također uzrokuju fiziološke reakcije, ali u manje ekstremnom stupnju.
Sav zdravstveni sadržaj na našem portalu služi isključivo kao opća informacija i ne smije se smatrati zamjenom za medicinski savjet vašeg liječnika ili bilo kojeg drugog zdravstvenog djelatnika.
najnovije
najčitanije
Zadar
vrijedno poboljšanje
Nekoliko odjela zadarske bolnice dobilo nove operacijske lampe
Ostali sportovi
počast poginulom branitelju
Održan 34. brzopotezni šahovski turnir “Memorijal Franka Lisice”
Svijet
poruka premijera
Prethodna američka pomoć neće biti uključena u sporazum o mineralima
Košarka
nba doigravanje
Bucksi na korak do ispadanja, teška ozljeda Lillarda
Županija
biogradska tvrtka
Ilirija u potrazi za konobarom
Zadar
GODINA JUBILEJA
FOTO Održana središnja proslava Jubilejske godine, donosimo veliku fotogaleriju
Zadar
NE SKRIVA NEZADOVOLJSTVO
‘TO NIJE PRAVEDNO’ Građanin ogorčen zbog cijena stanova u Zadru: ‘Vlasnici iskorištavaju priliku…’
Scena
ODUŠEVLJENI SILVIJOM
Gledatelji Braka na prvu puni hvale za Zadranku: ‘Silvija je žena baš onakva kako treba biti…’
Košarka
MARKO BUTIĆ
VIDEO Bivši vođa Tornada o zlatnim danima zadarskog sporta: ‘Košarka je u Zadru doručak, ručak i večera’
Scena
OGLAS NA FACEU