ponedjeljak, 9. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

Zgodna mesožderka

Venerina muholovka: egzotična biljka koju je lako održavati

Autor: Lucija Sučić

31.08.2024. 19:55
Venerina muholovka: egzotična biljka koju je lako održavati

Foto: Pixabay



Venerina muholovka veoma je posebna biljka, a o njoj se brinuti je puno lakše no što mislite!


To je jedna od najprepoznatljivijih biljaka mesožderki, a njena “usta” zapravo nisu usta već dva lista koja su povezana poput šarki.


To lišće sadrži nektar koji mami insekte i nakon što kukac dođe u kontakt s unutarnjom stranom lišća, listovi se zatvore. Ako niste znali, njeni se listovi zapravo mogu zatvoriti za manje od pola sekunde, što je prilično brzo!




Kada se zatvore a plijen je unutra, enzimi ga počinju probavljati za što je potrebno i do deset dana. U svom prirodnom okruženju njen je glavni zadatak upravo kontrola populacije insekata kako bi druge biljke mogle preživjeti.


Venerina muholovka nazvana je po rimskoj božici ljubavi Veneri, a evoluirala je tako da može preživjeti u okruženjima s nevjerojatno malo hranjivih tvari, poput močvara. Ipak, danas je često rasprostranjena kao sobna biljka.


Kako se brinuti o njoj?


Venerina muholovka voli vlažnu i kompostiranu zemlju bez treseta i uspijeva na jakoj, izravnoj sunčevoj svjetlosti. Držite ih na hladnijem mjestu, ali na jakom svjetlu.


Ne vole promjenjive temperature pa ih pokušajte izbjeći u blizini radijatora.


Vole ostati vlažne i ne uživaju u isušivanju, pa im osigurajte često zalijevanje, po mogućnosti sakupljenom kišnicom. Ako ne dobiju dovoljno vode, njihovo svijetlozeleno lišće može početi poprimati mutnu boju.


Iako može biti primamljivo dirati unutrašnjost “usta”, najbolje je to ne činiti jer im to može naškoditi.


Isto tako, moguće je da će početi i cvjetati, ali im cvijeće uzima potrebnu energiju pa ih slobodno uklonite kada ih uočite.


U jesenskim i zimskim mjesecima može postati neaktivna i izgubiti lišće, no ne brinite oko toga. To ne znači da je uvenula, već samo da ju možda premjestite u hladnu prostoriju i smanjite zalijevanje kako bi zemlja bio suša nego inače, ali ne i potpuno suha.


Kada se proljeće vrati, premjestite ju natrag na svjetlije, toplije mjesto i pojačajte zalijevanje kako bi zemlja ostala vlažna.