
Foto: Pexels
Neke voćke podnose niže temperature, a neke su vrlo osjetljive na njih
Jesen je tek počela, no već se pribojavamo mogućih šteta koje će na našim voćkama uzrokovati predstojeća zima. Utjecaj niskih temperatura i mraza na uzgoj voćaka je velik, jer ili je smrzavanje prejako i predugo traje ili nema dovoljno dana smrzavanja, pa voćke narednog ljeta slabo rode, a rijetko kada je zima baš kakva voćarima treba biti. Voćke su uvijek najosjetljivije u vrijeme otvaranja cvjetnih pupova i zametanja plodova.
Neke voćke podnose niže temperature, a neke su vrlo osjetljive na njih. Evo kratkog pregleda:
Mušmula cvjeta kasno i nije osjetljiva na proljetne mrazeve.
Jabuka je jedna od najotpornijih voćnih vrsta, koja u toku zimskog mirovanja može podnijeti i do -28 stupnjeva Celzijeva. Osjetljiva je jedino na početku i na kraju vegetacije, posebno ako su u pitanju mlade voćke i tada je jak mraz može oštetiti. Ako krajem zime nastupi zatopljenje, a potom ponovno zahladnjenje, to je za voćku najopasnije.
U vrijeme bubrenja cvjetnih pupova te posebno kada su cvjetni pupovi već dijelom otvoreni, voćka je vrlo osjetljivija, jer ovisno o duljini trajanja hladnoće, temperature od -3 do -5 stupnjeva Celzijeva mogu je znatno oštetiti. Zametnuti plodovi mogu prozepsti već pri temperaturi od -1,7 stupnjeva Celzijeva.
Dunja spada u otporne voćke, jer cvjeta oko dva tjedna nakon kruške, pa njeni cvjetovi i zametnuti plodovi rijetko stradaju od proljetnih mrazeva. Ako ipak temperature padnu na -10 stupnjeva Celzijeva u vrijeme cvjetanja, stradat će.
Kruška ne podnosi velike hladnoće. Cvjetovi i tek zametnuti plodovi, ovisno o sorti, mogu prozepsti već pri temperaturi od – 1,5 stupnjeva Celzijeva.
Šljiva je na niske temperature osjetljiva u fazi otvaranja pupova koji mogu prozepsti već pri temperaturama od -1,1 stupanj Celzijev. Ako su cvjetni pupovi već otvoreni i plodovi zametnuti, stradat će već pri temperaturi od -0,50 stupnjeva Celzijeva. Neke sorte još su osjetljivije od drugih, pa je primjerice sorta Stanley, koja se kod nas i najčešće uzgaja, vrlo osjetljiva na rane proljetne mrazeve.
Breskve i marelice su u primorskim i otočnim uvjetima naročito osjetljive na niske temperature, jer blage zime umanjuju njihovu otpornost na iznenadne niske zimske temperature. Marelica podnosi niske zimske temperature, ali ne i velika temperaturna kolebanja u kasnu zimu i rano proljeće. Naročito su osjetljivi tek zametnuti plodovi, koji mogu prozepsti već na temperaturi od 0 stupnja Celzijeva.
Masline najbolje podnose niske temperature u periodu dubokog zimskog mirovanja. Neka starija stabla, primjerice sorte oblice, u prosincu i siječnju mogu izdržati temperaturu od -15 stupnjeva Celzijeva, dok mlade masline prozebu već kod -12 stupnjeva Celzijeva.
Ako zahlađenje dugo traje i prati ga vlaga, štetit će im već i temperatura od -3 stupnja Celzijeva. Ukoliko zahlađenje nastupi poslije kretanja sokova, tada masline mogu prozepsti kada je temperatura nekoliko stupnjeva ispod nule.
Agrumi su osjetljivi na niske temperature. Limun prozebe već kod -4 stupnja Celzijeva, a ako temperatura padne na -8 stupnjeva Celzijeva, može stradati cijelo stablo. Mandarinke su malo otpornije, ovisno o podlozi na kojoj su cijepljene. One mogu izdržati od 2 do 4 stupnja nižu temperaturu od limuna. Najosjetljiviji je četrun.
najnovije
najčitanije
Nogomet
predsjednik hns-a
Marijan Kustić izabran u Izvršni odbor UEFA-e
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Hrvatska
sabor prihvatio prijedlog
Uvodi se niz promjena u igrama na sreću. Odzvonilo kladomatima u kafićima
Hrvatska
premijer o carinama
Plenković: U suradnji s Europskom unijom ćemo zaštititi hrvatske interese u trgovini s SAD-om
Svijet
reakcija njemačke
Scholz o američkim carinama: ’SAD krenuo putem za gubitnike…’
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata