Subota, 14. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

minimalno njege

Pretvorite svoj dom u ekološku oazu ovim biljkama

Autor: Sanda Milinković

23.09.2024. 15:59
Pretvorite svoj dom u ekološku oazu ovim biljkama

Foto: iStock/NL



Porastom ekološke svijesti u društvu, mnoga kućanstva stvaraju ekološki prihvatljivo okruženje koje podržava održivost i smanjuje ugljični otisak. Uključivanje samodostatnih biljaka izvrstan je pristup ostvarenju takvog unutarnjeg dizajna jer te biljke pomažu da dom izgleda ljepše, zelenije i zdravije.


Odabir samodostatnih biljaka


Odabir odgovarajućih vrsta biljaka najvažniji je korak kojeg savjetujemo napraviti.


Samodostatne biljke cvjetaju u različitim okruženjima uz minimalnu ljudsku intervenciju pa su idealne za zaposlene ljudi koji traže zeleno okruženje bez stalnog održavanja.




Prednost samodostatnih biljaka je i ta što su otporne na sušu i prilagodljive različitim razinama osvjetljenja.


Biljke moraju biti prikladne za okolinu vaše kuće, pa ako vam je dom slabije osvijetljen, odaberite zamiju (Zamioculcas zamiifolia) ili sanseveriju.


Ako imate domove pune prirodne svjetlosti, razmislite o uključivanju kaktusa ili sukulenata koji mogu pohraniti vodu i uspijevati u sušnim uvjetima.


Još jedna odlična i popularna biljka za uređenje interijera je lirasti fikus (Ficus lyrata) koji će estetski uljepšati interijer svojim velikim, sjajnim listovima i poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru filtrirajući toksine.


Osim svojih svojstava pročišćavanja zraka, fikus je poznat po svojoj sposobnosti da uspijeva u zatvorenim prostorima što ga čini izvrsnim izborom kako za iskusne ljubitelje biljaka, tako i za početnike.


Strategija postavljanja kućnih biljaka


Nakon što ste odabrali odgovarajuće biljke, promišljeno ih rasporedite u prostorije. Odgovarajući položaj jamči biljkama dovoljno vlage, svjetla i temperature za rast.


U blizini prozora, samodostatne biljke hvataju svjetlost potrebnu za fotosintezu. Ipak, potrebno je uzeti u obzir snagu sunčeve svjetlosti koja odgovara pojedinoj biljci.


Paprat preferira neizravnu svjetlost, dok sukulenti preferiraju puno izravnog sunca. Stoga je imperativ razumjeti potrebe svake biljke i prema tome, svakoj od njih odabrati idealnu poziciju za napredak.


Osim svjetlosti, temperatura i vlaga također utječu na stanje biljaka.


Većina samodostatnih biljaka preferira stabilne temperature i umjerenu vlažnost, a biljke u blizini klima-uređaja ili radijatora mogu biti zakržljale i pod stresom. Zbog većeg udjela vlage, kupaonice i kuhinje savršene su za biljke koje vole vlagu.


Privlačno okruženje


Vaš bi interijer trebao postati dom biljkama na odgovarajućim mjestima da bi se stvorilo skladno i privlačno okruženje jer će upravo one prostoru dati teksturu, boju i životnu snagu.


Zamislite centriranje prostorija, ali s pomoću biljaka. Središnja točka prostora može biti velika biljka kao što je lirasti fikus (Ficus lyrata) ili fikus gumijevac (Ficus Elastica) koji daje potrebnu veličinu, širinu i zelenilo.


Male biljke možete rasporediti na prozorske daske, police ili stoliće za kavu da biste stvorili bogat i zeleni izlog. Još jedan pametan koncept je uključivanje biljaka u dizajn koristeći vertikalni prostor.


Zidne žardinjere ili viseće biljke pomažu malim površinama da izgledaju bogatije bez da zauzimaju prostor na podu. Idealne su za kuhinje i dnevne boravke od kojih možete napraviti privlačnu zidnu džunglu!


Briga o vašim samodostatnim biljkama


Iako zahtijevaju manje održavanja, samodostatne biljke još uvijek trebaju osnove da bi ostale zdrave. Održavanje biljaka zahtijeva gnojidbu, osvjetljenje i zalijevanje.


Izgradnja održivog i ispunjenog ekološki prihvatljivog doma sa samodostatnim biljkama je isplativa.


Odabir pravih biljaka, njihovo promišljeno raspoređivanje u kući i njegovanje, mogu vam pomoći da uživate u zelenilu i pogodujete okolini.