Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

POKRETAČKA SNAGA

Otkrivamo tajnu najsretnije države na svijetu: Evo kako biti sretan na “finski način”

Autor: Šarlota Brnčić

21.06.2023. 13:34
Otkrivamo tajnu najsretnije države na svijetu: Evo kako biti sretan na “finski način”

Foto: Pixabay



Finska je i ove godine potvrdila svoje prvo mjesto kao kutak svijeta u kojem se sreća percipira više nego bilo gdje drugdje. U svjetlu ovog rekorda, koji se ponavlja već šestu godinu zaredom, mnogi su se zapitali koja je tajna finske sreće.


Iznošene su različite teorije, poput primjerice većeg kontakta stanovnika s prirodom ili percipirane razine sigurnosti, pa čak i jednakosti prihoda između muškaraca i žena.


Konkretan odgovor moglo bi dati novo istraživanje prema kojem sreća leži u visini naših očekivanja: visoka očekivanja omogućuju nam da sanjamo i stvaramo dugoročne ciljeve na kojima možemo raditi.




To je psihološki proces koji se naziva spontani mentalni kontrast. U osnovi, naš um stvara očekivanja za budućnost i odabire koji su ciljevi realni i vrijedni stremljenja.


Uzmimo primjer. Ako se osjećamo usamljenima, ali nam je cilj imati mnogo prijatelja, mentalni kontrast će nam omogućiti da identificiramo što želimo, da predvidimo potencijalne prepreke, da planiramo akcije za njihovo prevladavanje i zamislimo konkretne korake koji će nam pomoći upoznati nove prijatelje.


Ukratko, ako su očekivanja visoka, ali realna, ona su pokretačka snaga koja nam doista omogućuje da promijenimo i poboljšamo svoje živote.


Ali ne samo to: visoka očekivanja jamče nam i visoku razinu optimizma koji nas tjera da unatoč problemima i nedaćama idemo naprijed.


Ako imamo svoj cilj na umu i kako ga postići, čak i kada naiđemo na problem ili prepreku, motivirani smo da ih prevladamo pozitivnim i optimističnim stavom.


Suprotno tome, niska očekivanja ograničavaju naš osobni rast i mogu dovesti do osjećaja bespomoćnosti i tuge.


Kada imamo niska očekivanja, veća je vjerojatnost da ćemo odustati već kod prvog problema (čak i kada su naše šanse za uspjeh objektivno visoke). Međutim, postoji mračna strana prevelikog podizanja ljestvice naših očekivanja.


To se događa kada ciljevi koje smo si postavili nisu konkretni i nadilaze naše mogućnosti, a što se može pretočiti u osjećaj tjeskobe i frustracije.