Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Kalendar radova

Cijepljenje limuna tijekom jeseni: Najpogodnije su biljčice debljine olovke

Autor: Jelena Sedlak

02.11.2023. 09:05
Cijepljenje limuna tijekom jeseni: Najpogodnije su biljčice debljine olovke

Foto: iStock

U proljeće cijepljenje limuna uglavnom provodi metodom okuliranja na budni, odnosno tjerajući pup, a tijekom jeseni na spavajući pup



Mnogi ljubitelji biljaka uspijevaju uzgojiti stabalce limuna iz sjemenke i vrlo su ponosni na svoje postignuće, međutim kako takav limun nikada neće roditi, javlja se potreba njegovog cijepljenja, a za to je već potrebno znanje.


Najprije treba znati da se u proljeće cijepljenje limuna uglavnom provodi metodom okuliranja na budni, odnosno tjerajući pup, a tijekom jeseni na spavajući pup, nakon čega pup ostaje u mirovanju do proljeća.


Cijepljenje limuna se provodi ubacivanjem plemki plemenitih sorti na podloge, kao što su: sjemenjak limuna, slatka naranča, gorka naranča, Poncirus trifoliata itd. Kod nas se najčešće koristi Poncirus trifoliata zbog svoje otpornosti na hladnoću, ali nedostatak je što slabo podnosi tla s viškom aktivnog vapna i zaslanjena tla. Ako se provodi okuliranje na spavajući pup, za što je najbolje vrijeme upravo ujesen, uzima se odrvenjela grančica matičnog stabla ovogodišnjeg prirasta.




Cijepljenje se provodi na dobro razvijenim biljčicama debljine olovke.


Prije početka rada morate pripremiti sve alate: vlažne krpe, vrtnu zemlju, plastičnu vrećicu, komad debele tkanine ili trake, oštar nož, dezinficiran.


Postupak je sljedeći: na zdravom dijelu na kojem nema lišća, bodlji i sitnih izboja, dezinficiranim nožem napravi se rez u obliku slova T, duljine oko 2-2,5 cm. Na spoju okomitog i horizontalnog reza vrhom noža lagano se odvoji kora podloge s lijeve i desne strane, da se napravi prostor u koji će se ubaciti pup s peteljkom.


Duljina izrezanog pupa treba biti istovjetna duljini reza na podlozi. Izrezani pup se pažljivo umetne u sredinu načinjenog reza, tako što se gornji rez napravljen iznad pupa spaja s horizontalnim rezom načinjenim na podlozi pazeći da se slojevi poklapaju. Pup se potom omotava plastičnom vrpcom, no ne smije se stegnuti prejako, a omotavanje ne smije ići preko peteljke.


Cijepljeno drvce sprema se pod polietilen ili u veliku plastičnu vrećicu, u koju se stavlja i mali spremnik za održavanje optimalne vlažnosti. Provjetrava se svakodnevno laganim otvaranjem vrećice na po nekoliko minuta, postupno povećavajući vrijeme.


Nakon dva tjedna bit će jasno je li cijepljenje bilo uspješno ili ne. Ako se peteljke i lišće lako odvajaju, onda je sve u redu, a ako je stabalce potamnjelo, cijepljenje nije uspjelo.


Tek idućeg proljeća se uklanja vrpca, a podloga se skraćuje kosim rezom 10-ak cm iznad cijepljenog mjesta. U budućnosti se uklanjaju svi izdanci koji izrastu ispod mjesta cijepljenja.


Preporučljivo je odjednom cijepiti nekoliko biljaka, kako bi barem jedna bila uspješno cijepljena. Nju ćemo pri daljnjoj njezi morati uspraviti,redovito zalijevati i održavati vlagu i optimalnu temperaturu. Limun treba prskati iz boce s raspršivačem toplom vodom (+ 30-32 stupnja). Nakon cijepljenja, do prvog roda se čeka od dvije do četiri godine, no postoje sorte s cvatnjom sljedeće godine nakon cijepljenja.


Cijepljeni limun trebat će i gnojiti, i to svaka dva tjedna gnojivima specijalnim za agrume.