
Foto: Pixabay
Otkrivamo vam tajne uzgoja Astrophytum myriostigma
Cvjetovi Astrophytuma su vrlo lijepi, žute ili narančaste boje s crvenim središtem, a mogu cvjetati u skupinama ili izolirano i prilično su veliki, posebno u odnosu na veličinu biljke (stabljika, zaobljena i zelene boje, obično ne prelazi 5 cm visine).
Uobičajeni naziv “biskupova kapa” potječe od sličnosti s mitrom, peterokutnim liturgijskim pokrivalom za glavu koje su biskupi koristili tijekom kršćanskih slavlja.
Njega i uzgoj
Kod uzgoja Astrophytuma preporučljivo je izbjegavati pretjeranu vlažnost i osigurati dobro dreniran supstrat, kao i ponuditi sunčano ili djelomično zasjenjeno mjesto (biljku, barem ljeti i u najtoplijim satima, potrebno je zaštititi od izravne sunčeve svjetlosti i topline).
Zimi ga treba držati na suhom mjestu, gdje može podnijeti temperature blizu nule.
Biljka može imati koristi od razdoblja zimskog odmora, tijekom kojeg je preporučljivo smanjiti navodnjavanje, koje već nije previše obilno.
Koji teren koristiti za biskupovu kapu
Za savršen uzgoj koristite supstrat za sukulente koji se sastoji od jednog dijela treseta, jednog dijela riječnog pijeska i jednog dijela lapilusa.
Koliko često zalijevati
Što se tiče navodnjavanja, od ožujka do listopada preporuča se zalijevati tlo, pazeći da se dobro navlaži, ali tek kada je potpuno suho.
Tijekom hladne sezone poželjno je zalijevati samo biljke koje se uzgajaju u zatvorenom prostoru, povremeno vlažeći tlo, otprilike jednom svakih 30-45 dana.
Nadalje, tijekom vegetacije, bilo bi preporučljivo osigurati specifično gnojivo za sukulentne biljke svakih 20-30 dana.
Kako umnožiti biskupovu kapu
Razmnožavanje se događa sjemenom, jer biljke rijetko daju bazalne izdanke.
Bolesti i paraziti
Općenito je vrlo robusna i otporna biljka, ali ipak može biti osjetljiva na bolesti kao što je truljenje korijena, uzrokovano pretjeranim navodnjavanjem ili previše zbijenim tlom.
Kako biste spriječili ovaj problem, važno je biljci osigurati odgovarajuću drenažu i paziti da ne pretjerate s zalijevanjem.
Najčešći paraziti koji mogu napasti biskupovu kapu su ljuskari i lisne uši, stoga se za najbolje suzbijanje zaraza preporučuje korištenje specifičnih insekticida i redovito ručno čišćenje biljke.
Zanimljivosti o biskupovoj kapi
Cvjetanje Astrophytuma je događaj koji se čeka s entuzijazmom, budući da cvjetovi mogu biti vrlo kitnjasti u usporedbi s veličinom biljke, čak se i nadvisiti nad njom, stvarajući veličanstven spektakl.
U simbolizmu biljaka, biskupova kapa može predstavljati otpornost i ljepotu koja se može pojaviti čak i u teškim uvjetima, odražavajući njenu sposobnost da uspijeva u pustinjskim okruženjima.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
havarija kod zadra
Spašeni svi putnice s ‘Melite’. U jednom trenu izbio i požar
Crna Kronika
vlada panika
U tijeku akcija spašavanja putnika s ‘Melite’, donosimo video s broda
Crna Kronika
olujni vjetar
[FOTO/VIDEO] Tone brod na relaciji Zadar-Sali
Nogomet
potraga za klubom
Osimhen odbio ponudu od 30 milijuna eura po sezoni
Zadar
zahlađenje i nevrijeme
[VIDEO] Zadarsko područje pogodio jak neverin. Donosimo prognozu za utorak
Crna Kronika
olujni vjetar
[FOTO/VIDEO] Tone brod na relaciji Zadar-Sali
Crna Kronika
akcija uskok-a
Uhićeni Ante Fabijanić, njegov vozač i direktor Komunalnog poduzeća Pag
Zadar
zahlađenje i nevrijeme
[VIDEO] Zadarsko područje pogodio jak neverin. Donosimo prognozu za utorak
Zadar
REPORTAŽA
Provjerili smo ponudu u restoranima na Poluotoku: ‘Trebalo bi malo paziti i na…’
Crna Kronika
vlada panika