ponedjeljak, 29. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Objašnjavaju stručnjaci

5 razloga zbog kojih vam kosa postaje oštećena i kako joj ponovno vratiti sjaj

Autor: Sanda Milinković

06.12.2023. 07:26
5 razloga zbog kojih vam kosa postaje oštećena i kako joj ponovno vratiti sjaj

Foto: Pexels

Ne mogu se sve štete poništiti, ali se mogu ublažiti s vremenom.



Neovisno o tome imate li dugu ili kratku kosu, nositi se sa suhom, oštećenom i lomljivom verzijom, nije jednostavan niti zabavan zadatak.


Oštećenje kose događa se iz bezbrojnih razloga, ali uobičajeni sumnjivci su kemikalije, toplina i neodgovarajući preparati za pranje i njegu vlasi.


Različita oštećenja se pojavljuju u različitim teksturama kose, a mogu se manifestirati kao lomljivost, suhoća, ispucali vrhovi i opći osjećaj da vam kosa izgleda beživotno.




Ne mogu se sve štete poništiti, ali se mogu ublažiti s vremenom, njegom i pravim proizvodima, kaže stručnjakinja za kosu Michelle Hong, osnivačica i kreativna direktorica salona NYC the Team.


Najvažniji cilj kod njege takve kose je sprječavanje daljnje štete pa u nastavku donosimo glavne krivce za oštećenje kose te kako ih spriječiti.


Čuvajte se kemijskih tretmana


Dok tretmani za bojenje kose i ravnanje nude svestranost u smislu stila, oni također dolaze sa rizicima.


“Kemijska oštećenja nastaju zbog prekomjerne obrade jakim kemikalijama”, objašnjava Hong, navodeći trajnu, tretmane keratinom i izbjeljivanje kao prijestupnike.


“Ti procesi, ako se ne obave kako treba, ogrubljuju vanjski dio kose ostavljajući je lomljivom i oštećenom”, dodaje.


Slavni frizer i kolorist Matt Rez za Harper’s Bazzar predlaže korištenje proizvoda koji pomažu obnoviti kosu iz dubine. Shvatit ćete da je došlo do oštećenja kada je kosa rastezljiva ili mokra.


“Ako se kosa lomi nakon što prođete mokrim rukama, šteta je otišla predaleko. “Ekstremni proteinski tretmani (mogu) pomoći da se dlaka drži zajedno, ali vjerojatno ne mogu spasiti dan”, zaključuje Rez.


Spremite peglu i figaru


Iznenađujuće, toplinska šteta od alata za oblikovanje kose poput pegle i figara, ne događa se samo kod kuće. I frizerski salon  može igrati ulogu.


“Često vidim mnoštvo ljudi kako suše kosu na pogrešan način, na primjer kada je mlaznica ili glava sušila za kosu utisnuta u okruglu četku i nema načina da toplina izađe”, kaže Rez. “Kosa se oštećuje i zbog ekstremne topline i napetosti – ovo nije dobro za obojenu ili djevičansku kosu!”, naglašava.


Rješenje? Kosa oštećena toplinom žudi za ovlaživačima koji se nalaze u tretmanima za oslobađanje vlage poput maski. S druge strane, Rez ne savjetuje proteinske otopine za ovu vrstu oštećenja, jer mogu izazvati suprotan učinak i dodatno isušiti kosu.


“Potražite oznake ili nazive proizvoda koji uključuju riječi poput suho ili kovrčavo, budući da su to simptomi oštećenja toplinom”, savjetuje.


Pažljivo rukujte kosom


Možda upozorenje zvuči malo pretjerano, ali mehanička oštećenja nastaju kada se kosom rukuje grubo. Primjerice, kod pretjeranog oblikovanje kose, četkanja i snažnog raščešljavanja.


“Čvorovi u kosi zbog neredovitog češljanja i čvrsto zategnuti repovi i pletenice također mogu uzrokovati štetu”, napominje Hong.


Jedan od najboljih načina za borbu protiv toga je regenerator koji se ne raščešljava.


“Pomaže pri klizanju četke, a nije loše koristiti i češalj s jako širokim zupcima za rješavanje zapetljanja”, objašnjava Rez. “Počnite od vrhova i krenite prema gore, prskanjem proizvoda i češljem ili četkom”, dodaje.


Još jedan savjet? Tretirajte svoju kosu kao svoju kožu.


“Noćni serum za kosu odličan je za nanošenje na kosu, baš kao što nanosite i kreme za lice. Korištenje svilenih jastučnica ili svilenih gumica za kosu može pomoći smanjiti višak trenja na vašem jastuku tijekom spavanja”, savjetuje Hong.


Dodatna vlaga


Put do zdravije kose počinje pod tušem – imperativ je imati plan i rutinu za svoju kosu. Hong predlaže da “počnete s pranjem šamponom za vlaženje ili oštećenje, nakon čega slijedi maska gotovo svaki put, da biste nastavili poboljšavati stanje kose.”


Prema riječima stručnjaka, vlažne maske i dubinski regeneratori obično su dobri za rješavanje oštećenja uzrokovanih toplinom i vrlo suptilne kemijski inducirane suhoće.


“Za intenzivnije kemijsko oštećenje, gdje dolazi do pucanja, mora se koristiti proteinska maska ili dubinski regenerator kako bi se obnovila struktura kose”, objašnjava Hong.


Rez je također obožavatelj tretmana koji se ne ispiru, poput ulja za kosu, ali upozorava na njihovu nepravilnu upotrebu.


“Nemojte spavati sa svim tim proizvodima u kosi niti ih ostavljati dulje od predloženog vremena jer dulje od predloženog i više proizvoda ne znači bolje. Slijedite upute i oznake za vrhunske rezultate”, zaključuje.


Razmislite o šišanju


Sigurno ste ovaj savjet čuli više puta, ali česta podrezivanja i šišanja mogu pomoći u smanjenju buduće štete.


“Kada je kosa suha, lomljiva i ispucala, oštećenje će ići dublje u vlas kose ako se ne njeguje”, upozorava Hong. “Oštećeni vrhovi najvjerojatnije su slomljeni, stoga je preporučljivo odrezati ih”, kaže.


Rez dodaje da, ako vam se kosa stalno lomi, jednostavno je vrijeme da je pustite. A uz sve bob, lob i pixie krojeve koji su trenutno u trendu, bit ćete u dobrom društvu.


“Čak i ako kosa uspije zacijeliti i ostati netaknuta, bit će toliko intenzivno suha da će se ispucali vrhovi i kutikula – ili ono što je od nje ostalo – nastaviti lomiti”, objašnjava.