17 C°

Finalna serija

ŠOK NA VIŠNJIKU: Split oduzeo prednost domaćeg parketa Jusupovoj momčadi

24.05.2024. 22:00

Pravi dalmatinski derbi, prepun borbenosti, uzbuđenja i preokreta obilježio je premijerni okršaj Zadra i Splita u finalnoj seriji koji je pred pet i pol tisuća gledatelja u Krešinom domu pripao momčadi Slavena Rimca s rezultatom 78:85. Zasluženo, moglo bi se svakako kazati, jer su se gosti pokazali u najboljem izdanju ove sezone protiv rivala koji ih je dotad pet puta pobijedio u šest utakmica, no u ovoj najvažnijoj nije imao rješenja, prvenstveno za obranu gostiju koja je bila više nego stabilna te vrlo kobna po Zadrane u samoj završnici.

Napadački skok gostiju

Samo otvaranje je puno bolje sjelo gostima koji su nakon četiri minute igre imali tri viška 5:8, ali su i izludili Jusupa koji je mogao od svojih igrača tek vidjeti bezbroj izgubljenih lopti kao i loše zatvaranje skoka u obrani. Domaćem strategu se ni eksperiment s Lovrom Mazalinom u početnoj petorci nije pokazao dobrim, pa je uz očekivanu minutu odmora posegnuo za očekivanom alternativom na klupi,  ubacio je u vatru svog džokera s klupe Darija Drežnjaka, no ni to nije pokrenulo Zadar u onom očekivanom smjeru. Split je, štoviše i podebljao svoju prednost preko Lewisa Sullivana, Shannona Shortera i Tonija Perkovića, i to na popriličnih 12 poena plusa (5:17), i time ozbiljno zabrinuo auditorij u Krešinom domu koji je uz lošije izdanje svojih ljubimaca imao dosta toga za kazati i sudačkom tercetu. No, problem Jusupovih igrača nisu bile toliko sudačke odluke koliko napadački skokovi „Žutih“, jer su čak šest puta ugrabili loptu pod njihovim košem u osam minuta igre.

Zato su poput apaurina stigli vezani ubačaji Karla Žganeca i Luke Božića, čime se prema drugoj dionici domaći sastav uputio s puno prihvatljivijih šest minusa (20:26), a bio je to i znak buđenja momaka u bijelim dresovima koji su u prvoj polovici druge četvrtine nadoknadili dosta toga iz prethodnog perioda. Sve je pokrenuo Drežnjak dalekometnim ubačajem koji su slijedila polaganja Arijana Lakića i Mazalina, što je značilo da se cijela priča vraća na njen početak (27:27). A taj početni saldo nije stajao predugo na semaforu jer sijevnula je trica Marka Ramljaka, pa onda „banana“ Žganeca na Shorteru te nesportska na Drežnjaku što je Jusupovu momčad pet minuta prije odmora vinulo do tri koša prednosti (34:31). No, nisu se Splićani dali smesti, ostali su koncentrirani i uzvratili povratkom u vodstvo (38:41) zahvaljujući novim ofanzivnim skokovima u kojima je prednjačio Sullivan, dok su egzekuciju odradili Boris Tišma i Mate Kalajžić. A prema svlačionicama gosti su otišli i dvostruko zadovoljniji, sa šest razlike na svom kontu (40:46) koje im je priskrbio Tišma pogođenom tricom u posljednjem napadu.

Triler u završnici

No, ono glavno ipak je slijedilo u nastavku, a tamo su „Žuti“ naišli na puno konkretniji domaći sastav koji je podigao agresivnost i to mu je donijelo plodove u prvoj polovici treće dionice s novim anuliranjem zaostatka. Lakić, Ramljak i Božić potegnuli su za poravnanje (49:49), međutim Splićani su se u hipu rekuperali te poletjeli na krilima Klajžića i Sullivana prema devet plusa (52:59). Dvoboj prepun oscilacija potom je prevagnuo na zadarsku stranu. Božić je zabio jednu iznimno tešku tricu, dok je proradio i Mazalin pa se završnih 60 sekundi trećeg dijela prišlo s novim izjednačenjem (62:62), da bi blagu prednost (62:64) prema odlučujućoj dionici ipak odnijeli gosti.

Jasno je bilo da će odluka o pobjedniku biti obavijena neizvjesnošću, a i kretanje rezultata prema samom koncu utakmice je potvrdilo takva predviđanja. Potpuni egal bio je na snazi početne tri minute (66:66), dok nije Shorter pogodio s vanjskih pozicija, a Kalajžić pogodio uz dodatno bacanje  za bijeg „Žutih“ na 66:72. Sreća Rimčevih igrača nije dugo potrajala, jer je na drugoj strani Lakić konačno pogodio tricu i to pod prekršajom, pa se trima završnim minuta pristupilo s tek minimalnim vodstvom Splita (76:77). Minutu kasnije vrijedilo je isto odstojanje (78:79), no domaćin je ostao bez Žganeca koji je morao napustiti igru zbog pete osobne. To je iskoristio Sullivan za izlazak na liniju i novih tri plusa za svoju momčad (78:81). Ipak, za konačnu odluku trebalo je pričekati razvoj događaja u posljednjoj minuti u kojoj su Zadrani propustili tri napada zaredom, promašivši za poravnanje, a na drugoj strani je hladan tuš gledateljima na Višnjiku donio Sullivan nakon pogotka iz skoka u napadu. S pet viška (78:83) Split je izdržao preostalih 14 sekundi i slavljenički zaključio prvu utakmicu. Božić je s 19 koševa predvodio domaću momčad, dok je kod “Žutih” najviše, 19 poena, ubacio Sullivan.

Sve je spremno za novi spektakl u Krešinom domu gdje pet tisuća gledatelja samo čeka prvo podbacivanje lopte s centra kako bi košarkaška fešta mogla krenuti. Finale kao i prošle godine, Zadar- Split, a samo se možemo nadati kako će se i rezultat ponoviti.

Zadrani ganjaju ujedno i dvostruku ovosezonsku krunu jer su početkom osvojili Kup.

ZADAR – SPLIT 20:26

Bolje u susret ipak ulaze gosti koje pet tisuća duša na tribinama nije ih ometalo. Odličnu obranu igrali su Splićani čime su trenera Danijela Jusupa primorali na minutu predaha već nakon nepunih pet minuta utakmice.
Drežnjakova trica na gotovo četiri minute prije kraja prve četvrtine najavila je bolje dane zadarskog napada. Počeli su Zadrani nakon toga zabijati i četvrtinu završili na minus šest (20:26).

ZADAR – SPLIT 40:46

Od samog starta druge dionice Zadrani su odlučili da je dosta šale. Trica Drežnjaka pa sjajna obrambena reakciju Mazalina, a kao šlag na torti Lakićevo polaganje primorali su Slavena Rimca na minutu odmora nakon samo minutu i pol igre. Nakon toga Zadrani su samo nastavili u svojem ritmu i s pet povezanih poena kapetana Ramljaka prvo izjednačili, a onda i poveli 32:31 šest i pol minuta do odlaska na poluvrijeme.
Ekslopirala je prvi puta dvorana “kako treba” nakon furioznog zakucavanja za 38:35. Ipak Splićani sa šest vezanih poena vraćaju prednost. Na kraju minus šest kao i nakon prve četvrtine.

ZADAR – SPLIT 62:64

Nakon predaha i osvježavanja grla, zadarska je publika “udarila” žestok ritam. Uspjeli su se Zadrani vratit do minus dva, no tada su se zaredale dvije-tri što napadačke, što obrambene pogreške i trener Jusup morao je to “prerezati” time-outom. Odvojili su se Splićani na osam razlike, no Mazalin za dva, Bozić za tri i onda Mazalinovo zakucavanje za novu erupciju u Krešinom domu vraćaju Zadar u igru (59:60). Vratio Mazalin minutu do do kraja u egal 62:62, no Splićani uz dozu sreće s dva plusa idu u posljednjih deset minuta.

21:29 Treća četvrtina

20:51 Druga četvrtina

20:21 Gotova prva četvrtina