NBA LIGA

Embiid se vratio na teren i odmah imao veliku ulogu u pobjedi 76-ersa

03.04.2024. 14:30

Hrvatski reprezentativni centar Ivica Zubac ostvario je novi “double-double” učinak sa 10 koševa (šut za dva 5-14) i 11 skokova u NBA ligi, ali Los Angeles Clippersi su izgubili na gostovanju kod izravnih konkurenata za što bolju poziciju pred doigravanje Sacramento Kingsa.

Domaći sastav je stvorio dvoznamenkastu prednost početkom drugog poluvremena te više nije dopustio gostima povratak.

Ponovno je briljirao Litvanac Domantas Sabonis sa 22 koša, 20 skokova i 9 asistencija, čime je produžio svoj niz utakmica sa “double-double” učinkom na 58, a nedostajala mu je jedna asistencija za “triple-double”. Kod Clippersa najučinkovitiji je bio Russell Westbrook sa 20 ubačaja.

Clippersi su i dalje četvrti u Zapadnoj konferenciji s omjerom pobjeda i poraza 47-28, dok su Kingsi sedmi sa 44-31, a oba sastava imaju za odigrati još po sedam dvoboja prije završetka ligaškog dijela sezone.

Večer je obilježio povratak aktualnog MVP-a, centra Philadelphia 76-ersa Joela Embiida na teren nakon dva mjeseca izbivanja zbog operacije koljena.

Embiid je odmah imao veliku ulogu u 109-105 domaćoj pobjedi protiv Oklahoma City Thundera sa 24 koša, 6 skokova i 7 asistencija te ključnom osvojenom loptom u završnici te pogođenim slobodnim bacanjima za 108-105.

Potom su gosti u svom zadnjem napadu imali čak tri šuta za tricu za poravnanje, ali niti jednom nisu bili precizni. Kod Sixersa, koji su igrali bez Tyresea Maxeya, najefikasniji je bio Kelly Oubre sa 25 poena, dok je kod Thundera, koji je bio bez Shaija Gilgeous-Alexandera, najviše zabio Chet Holmgren 22.

Dario Šarić nije sudjelovao u važoj 104-100 domaćoj pobjedi Golden State Warriorsa protiv Dallas Mavericksa. Kod domaćih najefikasniji je bio Andrew Wiggins sa 23 ubačaja, dok gostima nije pomogao niti još jedan “triple-double” Luke Dončića od 30 ubačaja, 12 skokova i 11 asistencija.

Warriorsi su deseti na Zapadusa 41-34, dok su Mavsi na diobi petog mjesta sa 45-30.

Bojan Bogdanović imao je dobru šutersku večer u dresu New York Knicksa, za 19:26 minuta provedenih u igri ubacio je 16 koševa (šut za dva 5-6, trica 1-4, slobodna bacanja 3-4) uz šest skokova, ali njegov je sastav na kraju ipak izgubio sa 99-109 na gostovanju kod lanjskih finalista Miami Heata.

Iako je Heat vodio čitavim tijekom susreta, Knicksi su četiri minute prije kraja poravnali na 92-92, ali domaći su ipak bili bolji u samoj završnici i upisali važnu pobjedu. Terry Rozier je bio nezaustavljiv kod Heata sa 34 poena, dok je Donte DiVincenzo ubacio 31 za Knickse.

Miami je i dalje sedmi na Istoku s omjerom 42-33, no sada mu šesta Indiana bježi samo jednu pobjedu, dok je New York trećim uzastopnim porazom pao na diobu četvrtog mjesta s Orlandom, oba su sastava na 44-31.

U utorak je zaigrao i Luka Šamanić koji je u 113-129 domaćem porazu Utah Jazza od Cleveland Cavaliersa za 18:42 minuta ubacio 12 koševa (šut za dva 2-2, trica 1-4, slobodna bacanja 5-7) uz pet skokova i jednu asistenciju. Brice Sensabaugh je sa 22 poena bio najbolji kod Jazza koji neće igrati u doigravanju, dok je Caris LaVert ubacio 26 za Cavse koji su treći na Istoku sa 46-30.

Prvaci Denver Nuggetsi teže od očekivanog svladali su na svom parketu slabe San Antonio Spurse sa 110-105, a ključna je bila trica Michaela Portera za 108-105 28 sekundi prije kraja. Potom je Vincent Wembanyama promašio tricu za poravnanje, a Nikola Jokić je s dva pogođena slobodna bacanja potvrdio pobjedu Nuggetsa.

Bio je to sjajan okršaj dvojice visokih igrača, dvostruki MVP sezone i MVP lanjskog finala Jokić je predvodio Nuggetse sa 42 pogotka i 16 skokova, dok je prvi “pick” lanjskog drafta Wembanyama bio nadomak rijetkog ostvarenja “quadruple-doublea”, on je uz 23 koša i 15 skokova imao još 8 asistencija i čak 9 blokada.

Denver je na vrhu Zapada sa 53-23, samo pobjedu manje uz utakmicu manje imaju Minnesota i treća Oklahoma City, dok je San Antonio sa 18-58 zadnji na Zapadu.