14 C°

Jubilarni stoti derbi

Hajduk s 2-0 slavio kod Osijeka

12.03.2023. 19:38

U posljednjem susretu 25. kola HNL-a nogometaši Hajduka uspješno su odradili zahtjevno gostovanje kod Osijeka gdje su pobijedili 2-0 (2-0).

Bio je ovo jubilarni stoti derbi Osijeka i Hajduka u hrvatskim okvirima te druga pobjeda Splićana u gostima protiv ovog suparnika tijekom ožujka. Prvog dana ovog mjeseca Hajduk je kod Osijeka pobijedio 2-1 u četvrtfinalu Kupa.

Prvi pogodak ove nedjelje postigao je Marko Livaja s bijele točke u 28. minuti, dok je u 36. za 2-0 zabio Dario Melnjak.

Premda je Osijek bolje otvorio utakmicu prvu veću šansu imali su Splićani. Livaja je pripremio priliku Janu Mlakaru koji je dobro pucao, ali je domaći vratar Malenica spriječio startni šok za Osječane.

Iako se na početku činilo da bi kroz prvo poluvrijeme Osijek mogao diktirati tempo relativno brzo su se stvari okrenule i Splićani su bili mnogo konkretnija momčad koja je i povela u 28. minuti. Čeberko je u svom šesnaestercu srušio Benrahoua, a prvi strijelac lige Marko Livaja mirno je realizirao udarac s bijele točke za 1-0.

Pokušali su potom Caktaš i Jugović za domaćina, ali u 36. minuti je uslijedio novi gol na drugoj strani. Nakon kornera lopta je došla do Melnjaka koji iz blizine ne propušta ponuđeno i povećava prednost svoje momčadi na 2-0.

Odmah na početku drugog poluvremena odlično je s 20 metara pucao Kristijan Lovrić, ali je golman Hajduka Lučić nekako zaustavio udarac i spriječio pogodak. Iako je Osijek dominirao posjedom i tražio jedan pogodak čime bi se utakmica zakomplicirala, Hajduk je vrlo jednostavno čuvao dva gola prednosti.

Utakmica je mogla biti i definitivno odlučena u 63. minuti, ali Livaja nije uspio golom okruniti situaciju jedan na jedan s Malenicom. Na drugoj strani, u 72. minuti, skoro se dogodio autogol, ali je sjajno reagirao vratar Hajduka Lučić. Premda je Osijek još jače stisnuo nije uspio do kraja ogleda doći ni do počasnog gola.

S obzirom da je u ovom kolu Dinamo izgubio kod Šibenika sada je Hajduk barem donekle smanjio zaostatak za liderom. No, uz utakmicu manje Dinamo i dalje ima velikih devet bodova prednosti. Osijek je treći i ima tek dva boda više od sve bolje Rijeke.

U prvom nedjeljnom ogledu Rijeka je na svojoj Rujevici pobijedila Varaždin 3-1. Sve je počelo golom Lindona Selahija u 45. minuti, dok je ogled riješen početkom drugog poluvremena. Tada su zabijali Prince Ampem u 53., a potom i Emmanuel Banda u 58. minuti za 3-0. U samoj završnici utakmice na drugoj je strani poentirao Luka Jelenić.

Ovom pobjedom Rijeka je napravila veliki skok te je s osmog došla na četvrto mjesto ljestvice. Jednu poziciju ispod Rijeke je upravo Varaždin.

HNL, 25. kolo:

Osijek – Hajduk 0-2 (Livaja 28-11m, Melnjak 36)

Rijeka – Varaždin 3-1 (Selahi 45, Ampem 53, Banda 58 / Jelenić 88)

Subota:

Lokomotiva – Slaven Belupo 1-0 (Soldo 47-ag)

Šibenik – Dinamo 2-1 (Matić 41, Dolček 42 / Ristovski 64)

Petak:

Gorica – Istra 1961 5-4 (Bralić 30, Pršir 79-11m, Fućak 81, Suk 83, Mitrović 90+5 / Bakrar 13, 42, Caseres 55, Matheus 90+4)