Foto: ALLABOUTGARDENING.COM
Tikvice u drugom usjevu se uglavnom koriste kao sasvim mlade za varivo. Riječ je o onima kratke vegetacije koje se uzgajaju uz obavezno zalijevanje. Sada je vrijeme da ih presadite na otvoreno, odnosno na već postavljenu malč foliju sa sustavom za navodnjavanje.
Međuredni razmak kreće se od 1,4 do 1,6 metara, a redno od 0,9 do jedan metar ovisno od hibrida i vremena presađivanja. Prema riječima savjetodavca Živka Šašića iz Poljoprivredne savjetodavne službe RS, uvijek je bolje napraviti veći međuredni razmak iz razloga lakše zaštite i lakšeg branja jer tikvica ima veliku nadzemnu masu.
Pazite na faze razvoja
»Poslije presađivanja provodi se prvo navodnjavanje i prihrana NPK gnojivima formulacije 1:4:1 ili 1:5:1 u količini od dva grama po biljci tjedno«, navodi ovaj stručnjak, uz napomenu da se norme i intervali navodnjavanja trebaju prilagoditi fazi razvoja biljke, tako da u svakoj narednoj fazi povećavamo i norme i intervale jer tikvica ima veliku nadzemnu masu pa je evapotranspiracija velika.
U fazi intenzivnog branja navodnjavanje treba vršiti nekoliko puta dnevno ako su dnevne temperatura iznad prosjeka. Poslije prihrane u prvoj fazi prelazimo na drugu fazu razvoja i NPK gnojivo formulacije 1:1:1 u količini od četiri grama po biljci tjedno, a preporučenu količini podijeliti u dva puta tijekom sedam dana.
»Druga faza završava početkom branja, a poslije toga počinje treća faza razvoja i prihrana se provodi NPK gnojivima formulacije 2:1:4 u količini od 4 g/biljci/tjedno na način da se podijeli u dva puta tijekom sedam dana. Također, svakih sedam do deset dana treba izvršiti prihranu kalcijem i magnezijem u količini od 2 g/biljci«, navodi Šašić, a preporuka je ova gnojiva koristiti sama prilikom prihrane.
Međuredni prostor
Održavanje međurednog prostora može se provoditi kemijskim i mehaničkim putem. Od kemijskih sredstava možemo koristiti totalni herbicid ili herbicide s aktivnom tvari, pendimetalin i s-metolaklor.
»Potrebno je pripaziti da drift prilikom tretiranja ne ošteti nadzemnu masu tikvice. Isto tako, oboljelo lišće i plodove iznositi s parcele jer na taj način postotak dalje zaraze smanjujemo na minimum«, napominje stručnjak.
Prvu zaštitu tikvice obavite par dana nakon presađivanja fungicidima na bazi bakra, a sljedeći fungicidom protiv plamenjače, bakterioze i pepelnice s aktivnom tvari, fosetil aluminij, azoksistrobin, ciprodinil i dr. Za zaštitu protiv lisnih uši, tripsa i grinja primjenjivati insekticide s aktivnim tvarima, deltametrin, flonikamid i dr.
Prilikom zaštite voditi računa o karenci, pa tako pesticide s duljom karencom primjenjivati prije branja. Isto tako, prilikom svakog narednog tretiranja treba mijenjati aktivnu tvar da ne bi došlo do rezidentnosti.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Miting Sveti Krševan
Jaderanima niz osobni rekordih i norma za Prvenstvo Hrvatske
Zadar
MOŽE BOLJE
Zadrani o nedostatcima života u gradu: Pijemo ‘Ganges iz špine’, svuda zgrada na zgradi..
Ostali sportovi
Treća malonogometna liga
Albatros i Sv. Martin igraju »svoju« ligu
Zadar
VRIJEME ZAMJENE
Brojni zadarski vozači pohrlili kod vulkanizera ili automehaničara: ‘Većina vozača koja nam se obraća…’
Županija
HAK
Nepovoljni vremenski uvjeti stvaraju probleme u prometu, u prekidu neke trajektne i brodske linije!
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja