Foto: Ilustracija
Sretnici među vrtlarima, oni koji imaju plastenike ili staklenike, već krajem siječnja i u veljači imaju pune ruke posla. Najvažniji posao sada im je izabrati sorte i hibride koje će posijati, a koji su prilagođeni uvjetima uzgoja. Zatim treba paziti na veličinu plastenika i prostor za razne biljke koje ćete tu uzgajati. Rajčice, paprike i krastavci najčešći su izbor vrtlara. Najprije zato jer uzgoj vlastitih presadnica garantira točno onu sortu koju su izabrali, zatim raniji urod, dok je to povrće na tržištu vrlo skupo, pa i jeftinije dobivanje presadnica nego da se one kupuju u vrtnom centru.
Uzgoj vlastitih presadnica u zimskim mjesecima prilično je zahtjevan, pa iako se on može obaviti i na prozorskoj dasci, plastenik i staklenik pružaju mnogo bolje uvjete, pogotovo ako su grijani ili barem smješteni negdje u vrtu gdje su zaštićeni od bure i jake zime. Bit će to i više posla za vrtlare, ali tko im može platiti zadovoljstvo promatranja prvih proklijalih biljčica. Kako bi one i dalje rasle neometano, trebalo bi zadovoljiti nekoliko ključnih uvjeta:
1. Priprema tla, koje mora biti plodno i dobro propusno. Uvijek je dobrodošlo dodavanje komposta ili drugih organskih gnojiva.
2. Izbor kvalitetnog sjemena s ispravnim rokom trajanja.
3. Pravilno sijanje, s optimalnim razmakom između biljaka.
4. Pravilno zalijevanje kako bi tlo bilo dovoljno, ali ne i previše vlažno. Iskusni prst je uvijek najbolji mjerač vlage.
5. Ako treba pognojiti ponikle biljke, učinite to organskim ili tekućim gnojivima.
6. Kontrolirajte biljke na štetnike i bolesti i pravovremeno reagirajte, jer vam to može spasiti cijeli urod.
7. Osigurajte dobru cirkulaciju zraka, bilo otvaranjem prozora i vrata bilo postavljanjem ventilacije.
8. Osigurajte potpornje rajčicama, krastavcima i drugim povrtnicama kojima su oni potrebni.
9. Obratite pozornost na biljke kojima su potrebni oprašivači, rajčice na primjer i nikako ih ne prskajte zaštitnim sredstvima u vrijeme kada lete pčele, a plastenik se prozračuje.
10. Ne žurite sa sjetvom presadnica povrća koje ćete na otvorenom saditi tek kada prođe opasnost od mraza. Za to imate vremena do ožujka.
Krajem veljače u plastenicima se sije celer, jer on sporo niče i ima dugu vegetaciju, a kasnije i paprike, rajčice, patlidžani i čili paprike za plasteničku proizvodnju. Za vanjsku sadnju još je rano sijati u plastenike.
Minimalna temperatura za klijanje sjemena rajčice je 16 ºC, ali je optimalna od 23 do 25 ºC i tada sjeme niče za 7 dana. Sjemenu patlidžana trebat će više vremena da proklija i nikne, oko 15 dana.
Presadnice spremne za vanjsku sadnju dobit ćete u vremenu od 40 do 70 dana za papriku, patlidžan i rajčicu, što će ovisiti o uvjetima uzgoja. Kupusnjačama treba između 30 i 50 dana, dok je krastavac spreman za rasađivanje na stalno mjesto poslije 25 dana.
Proizvodnja presadnica u plasteniku tijekom zimskih mjeseci nije lak zadatak, jer osim niskih temperatura, slaba je i osvijetljenost, ali branje plodova s biljaka koje smo od sjemena do rodnosti sami uzgojili, nemjerljiv je užitak kojim se ponosi svaki vrtlar.
najnovije
najčitanije
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Plodovi zemlje i mora
Prognoza FAO-a
Kava, kakao i čaj podižu troškove uvoza hrane u 2024.
Hrvatska
hrejting
Milanović i dalje vodi, najveći protivnik Primorac
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE