Foto: Marijan Tomac
Ovih dana razvila se diskusija po brojnim portalima treba li započeti berbu maslina ili pričekati s njom. Razvila se ova rasprava ne samo po portalima, već i po kafićima i sličnim mjestima. Berba maslina stavila je u drugi plan otkaz Marka Livaje hrvatskoj reprezentaciji. Koliko ima maslinara, toliko ima i teorija o vremenu berbe maslina.
Brojni maslinari još uvijek vjeruju da se sinteza ulja u plodu odvija sve do trenutka pune zrelosti, no sinteza ulja je završena kada plodovi počinju mijenjati boju iz zelene u svjetliju, a zatim u ljubičastu. Nakon toga plodovi samo otpuštaju vodu, a količina polifenola koji čine maslinovo ulje različito od ostalih ulja počinje opadati.
Brojne uljare na našem području započele su s radom ili će ovog vikenda početi s preradom. Uljare su spremne, a treba se pripremiti za berbu maslina bez odgode i razmišljanja. Ipak, na kraju sve se svodi kakvo tko ulje preferira, jer stara je izreka da se o ukusima ne raspravlja.
U nekim maslinicima nema se što brati
Ove godine masline su slabo rodile nakon prošlogodišnjeg obilatog uroda. I ono malo plodova što se zametnulo tijekom vegetacije borilo se s brojnim nedaćama, prvenstveno s bolestima i štetnicima. Naročito je podbacila autohtona sorta Oblica koje ima na našem području najviše. U pojedinim maslinicima zbog slabog uroda berba se neće niti obavljati.
Berba maslina ove jeseni počela je daleko ranije. Dva su razloga tome. Sve više štovatelja maslinovog ulja traži ulje pikantno bogato aromama. Drugi razlog je napad druge generacije maslinovog moljca te druge i treće generacije maslinove muhe na cijelom maslinarskom području, a koji je iznimno jak. Tijekom rujna nakon bure plodovi maslina napadnuti drugom generacijom maslinovog moljca počeli su opadati i to je bio prvi znak maslinarima za uzbunu.
Zatim na svoje dolazi maslinova muha. Plodovi maslina napadnuti krajem kolovoza drugom generacijom maslinove muhe počeli su opadati, a oni zaraženi trećom generacijom u sebi imaju ličinku koja se hrani mesom i uskoro će također početi opadati.
Ima maslinara koji ovih dana razmišljaju o prskanju maslina protiv maslinove muhe. Pitaju je li to moguće s pripravcima čija je aktivna tvar deltametrin, budući da mu je karenca svega sedam dana. Treba napomenuti da deltametrin ima kontaktno djelovanje i suzbija samo odraslu maslinovu muhu. Kako je zaraza prisutna i u plod je odloženo jaje ili se razvija ličinka nema koristi od uporabe deltametrina.
Ne kupite masline s tla
Jedino što preostaje je početi s berbom maslina da se spasi što se spasiti dade. Svakim danom odgađanja berbe gubi se na prinosu i kakvoći. Maslinari su također pitali treba li masline zaražene ličinkom maslinove muhe nakon berbe držati nekoliko dana u vodi ili u moru. Držanjem u tekućini ličinke izlaze iz plodova i ostaju na dnu posude. To, dakako, nema smisla jer izmet od ličinki ostaje u plodu, a ujedno tekući medij u kojem se drže masline kontaminira se raspadnutim ličinkama i to sve negativno djeluje na kvalitetu ulja.
Čuvanje maslina od berbe do prerade bez obzira na napad maslinove muhe u pitkoj ili morskoj vodi loša je navika. Ovi postupci nisu dobri ako se želi imati maslinovo ulje visoke kakvoće, jer kod ovakvog načina čuvanja gube se bitni sastojci neogliceridnog dijela o kojem ovise prirodna organoleptička svojstva ulja.
Drugim riječima masline koje je oštetila maslinova muha treba što hitnije pobrati i preraditi. Kada se govori o berbi ne misli se, dakako, na kupljenje maslina s tla, mada to pojedini maslinari rade vođeni devizom po kojoj treba spasiti što se spasiti može. Samo da podsjetimo da Rimljani ulje od maslina kupljenih s tla nisu dali niti robovima, već su ga koristili za luči.
Većina maslinara berbu obavlja ručno, ali sve više je onih koji koriste baterijske tresače. Kod berbe treba paziti da se plodovi ne oštete, jer oštećeni plodovi brzo gnjile i daju ulje niže kakvoće. Za dobivanje ulja visoke kakvoće najbolje je da plodovi ne padaju na tlo. Zbog toga je dobro plodove s grana direktno brati u košare ili da padaju na plastične mreže koje se prostru ispod krošnje.
Ručna i berba strojevima
Za ubrzavanje i veću učinkovitosti ručne berbe upotrebljavaju se odgovarajući češljevi kojima se brste plodovi maslina.
U suvremenim nasadima maslina koriste se strojevi za mehaniziranu berbu. Ovisno o površini maslinika i uzgojnom obliku današnje tržište nudi različite modele strojeva za berbu maslina. U manjim maslinicima kakvih je u nas najviše koriste se strojevi koji češljevima brste plodove maslina. Plodovi padaju na cerade rasprostrte ispod krošnje.
Za mehaniziranu berbu potrebni su odgovarajući uvjeti, uzgojni oblik, pravilna rezidba, visina stabla, stupanj zrelosti ploda i prilagodba terena za primjenu stroja.
Ubrane masline treba očistiti od otpalog lišća, grančica i drugih nečistoća te ih pakirati u plastične »gajbe« s rupičastim stijenkama ili u drugu odgovarajuću ambalažu. Nikako ih ne treba pakirati u mrežaste vreće, jer one oštećuju ubrane plodove.
Kako u većini slučajeva nije moguće ubrane plodove preraditi odmah, potrebno ih je uskladištiti kratko vrijeme. Plod masline je živi organizam koji i nakon berbe nastavlja s biokemijskim aktivnostima. Tako već četvrti dan nakon berbe plodovi započinju s fermentacijom, a šesti dan na ubrane plodove koji nisu pravilno uskladišteni naseljavaju se gljivice pljesni. Čuvanje plodova moguće je u prozračnim prostorijama u plastičnim ili drvenim sanducima s otvorima sa strane da bi se omogućila cirkulacija zraka. Debljina sloja maslina u sanducima ne smije biti veća od 15 cm.
Berba maslina je započela ovih dana na cijelom maslinarskom području. Randmani su više nego solidni i kreću se od 12 do 14 posto. Kakvoća ulja je više nego solidna. Zbog toga ne treba robovati tradiciji, već treba krenuti u berbu.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja