Foto: Marijan Tomac
Prošlogodišnji dobar urod maslina potaknuo je brojne maslinare koji posjeduju gotovo zaboravljene masline da ih vrate u život. Troškovi života iz dana u dan su sve veći, pa ostaje sve manje novca za kupiti kvalitetno maslinovo ulje. Dovoljno je nekih trideset stabala maslina da se osigura dovoljna količina ulja za cjelogodišnju potrošnju, a nešto će ostati i za nagodinu ako će tada biti manji urod.
Posao obnove maslina nije, dakako, niti malo lagan i jednostavan, osobito ako se masline nisu obrađivale nekoliko godina. Prvo i osnovno što treba obaviti je posjeći sve korove koji rastu u takvom zapuštenom masliniku.
To je zahtjevan posao, budući da uz travne korove prevladavaju drvenaste sastojine među kojima prednjači kupina koja se često penje visoko u krošnju. Za posjeći i odstraniti kupinu potrebne su vješte ruke i kosir na dugačkoj dršci. Taj posao se ne može obavljati bez rukavica i odgovarajuće odjeće i obuće.
Čišćenje zemljišta
Obnovu maslina najbolje je obavljati u vrijeme njenog mirovanja, a to je tijekom zime. Zbog loših vremenskih uvjeta rad na otvorenom bio je od početka godine do danas gotovo nemoguć, ali meteorolozi najavljuju toplije vrijeme, a sve što je potrebno obaviti je u agrotehničkim rokovima.
Kada smo masline oslobodili od korova prvo i osnovno je da se procijeni potencijal svake masline, nakon čega slijedi donošenje odluke o načinu njene obnove. Pomlađivanjem možemo obuhvatiti samo jednu granu, više grana i čitavo stablo. Obnovu radimo odstranjivanjem cijelog nadzemnog dijela zajedno s deblom, što se stručno naziva obnova na panj ili smanjivanjem visine krošnje, obnova u krošnju, a moguća je i njihova kombinacija.
Pomlađivanje je osobna procjena, a možemo reći i ispit za maslinara. Samo maslinar i njegovo iskustvo moraju odlučiti o načinu i mjeri reza koje će primijeniti na određeno stablo. Zbog toga prije početka rada valja stablo dobro pogledati sa svih strana, svaku granu posebno, pa tek onda uzeti pilu u ruke i prionuti poslu. Jer, kada se otpili kriva grana, tada sav posao krene krivo.
Kod obnove na panj prvi korak je da se deblo otpili što niže, odnosno pri zemlji. U godini obnove iz korijena će izbiti veliki broj izbojaka. U prvoj godini nakon obnove svi izrasli izbojci ostavljaju se kako bi se što prije postigla ravnoteža između podzemnog i nadzemnog dijela.
U drugoj godini nakon obnove potrebno je prorijediti izbojke, tako da se izdvoji osam do 10 najbolje razvijenih, koji su najpovoljnije smješteni u odnosu na panj. Uvijek biramo izbojke izrasle na osnovnom korijenju udaljene do pola metra od starog panja, a izbjegavamo one izrasle na starom panju.
U trećoj godini nakon obnove ostavljene izbojke prorjeđujemo tako da se izabere pet do šest najjačih i najbolje smještenih izbojaka u odnosu na stari panj. U četvrtoj godini nakon obnove potrebno je napraviti posljednje prorjeđivanje. Izaberemo tri ili četiri izbojka, zavisno od veličine starog panja.
Ostavljeni izbojci tvore novo stablo koje u istoj godini ulazi u produktivnu dob s prinosom od 1,5 kg po stablu. Punu rodnost tako obnovljena stabla postižu u sedmoj ili osmoj godini nakon početka obnove.
Nadosadnja maslinika
Kod obnove na panj je potrebno obaviti nadosadnju drugim sortama i sortama oprašivačima. U novom nasadu gustoća sklopa bi trebala biti 200 do 250 stabala po hektaru, ovisno o edafskim prilikama uzgojnog područja.
Kako bi zahvat obnove bio uspješan, potrebno je u razdoblju obnove napraviti i ostale agrotehničke zahvate, posebno navodnjavanje i pojačanu ishranu mineralnim i organskim gnojivima.
Obnova krošnje primjenjuje se na stablima koja imaju neoštećeno i zdravo deblo visine do jedan metar uklanjanjem krošnje do primarnih grana.
Pomlađivanje ovakvih stabala obavlja se rezidbom (piljenjem) osnovnih grana na dužini 0,5 – 1 metar, što ovisi o rasporedu sekundarnih grana U prvoj godini nakon obnove iz ostataka primarnih grana pojavit će se veoma velik broj izbojaka koje je potrebno uvijek prorjeđivati, tako da ostavimo tri do četiri izbojka iz svake osnovne grane.
U drugoj godini nakon obnove potrebno je napraviti prorjeđivanje ostavljenih izbojaka i postići oblikovanje sekundarnih grana kako bismo u trećoj godini mogli oblikovati tercijarne grane koje će nositi plod. Obnova stabla po ovom modelu traje tri godine, a puna rodnost se postiže u sedmoj godini nakon obnove.
Kod stabala maslina gdje je krošnja visoka, a na nižim etažama postoje sekundarne grane obrasle grančicama, dovoljno je sniziti visinu krošnje na 3 do 3,5 metra.
Ako je nasad maslina koji obnavljamo monosortni, tijekom proljeća dobro je obaviti precjepljivanje pojedinih stabala s drugim sortama.
Opožarene masline
Obnovom maslina treba formirati uzgojni oblik koji najbolje odgovara sorti, podneblju i agrotehničkim mjerama. Idealni uzgojni oblik je onaj koji respektira prirodno ponašanje kultivara, odnosno razvitak karakterističnog habitusa u određenom podneblju i izraženu najbolju produktivnost, kao posljedicu dobre i aktivne fotosinteze lisne površine. Uzgojne oblike u odnosu na geometrijske jednostavnosti mogu se razvrstati u:
– uzgojni oblik – vaza (više stožasta – polikonična, grmolika, slobodna itd.),
– okruglasti – loptasti uzgojni oblik,
– uzgojni oblik u pravcu jedno stožasti – monokonični,
– uzgojni oblik plošni – u obliku palmete.
Za koji uzgojni oblik se odlučiti najbolje se savjetovati sa stručnjacima, budući da svaka pogreška ima dugotrajne posljedice
Brojne masline prošlog ljeta su stradale u požaru. Za kvalitetnu obnovu opožarenih maslina prvenstveno je potrebno utvrditi stupanj oštećenja. Stupanj oštećenja određuje i model obnove. Opožarene masline obnavljamo obnovom na panj, obnovom u krošnju i obnovom krošnje jačom rezidbom.
Kod najtežeg oštećenja preporučuje se vađenje ostataka korijena i sadnja nove masline. Prva dva modela obnove provode se po istom postupku kao kod obnove starih i zapuštenih maslina.
Obnova krošnje po modelu jače rezidbe provodi se kod opožarenih stabala kojima su oštećene sekundarne grane i list te je potrebno obaviti uklanjanje oštećenih dijelova. U ovom slučaju obnova traje dvije godine, nakon čega obnovljeno stablo postiže prirod kakav je imalo prije oštećenja.
najnovije
najčitanije
Svijet
visoke naknade
Ryanair oduzeo dio letova Španjolskoj, najviše će profitirati Hrvatska
Ostali sportovi
velika stvar
Gimnastičar Ilia Kovtun zatražio hrvatsko državljanstvo
Svijet
Problematičan i Zadar
Izdano upozorenje Britancima koji planiraju posjet Hrvatskoj: “Postoji velika mogućnost terorističkog napada”
Plodovi zemlje i mora
Alat u ruke
Dok priroda miruje, za maslinare ima posla
Zadar
počelo useljavanje korisnika
Centar za mlade dobio mrežnu stranicu
Crna Kronika
zaprimljena dojava
Eksplozija u kući u Vrsima, sve hitne službe na terenu
Zadar
POČIVAO U MIRU
Napustio nas je Matej Lordanić – kolega, prijatelj, zaljubljenik u svoj grad i sport
Hrvatska
VIRALNI HIT
VIDEO Konobarski dvojac ukrao show na svadbi! ‘Tko ne bi poželio ovakve konobare na svadbi…’
Crna Kronika
detalji nesreće
U kući u Vrsima eksplodirala plinska boca, muškarac prevezen u zadarsku bolnicu
Zadar
SV. STOŠIJA