Foto: STOCK PHOTO
Dok se zavjesa podiže u elegantnim restoranima širom svijeta, ljubitelji vina dočekuju uzbudljivu priliku – donijeti svoje omiljene boce vina u restoran kako bi upotpunili gastronomski doživljaj. Ova praksa poznata je u svijetu kao čeparina ili corkage fee ili BYOB (Bring your own bottle) te otvara vrata raznim mišljenjima i raspravama unutar ugostiteljske zajednice.
Čeparina ili naknada za otvaranje boce vina koju gosti donose sa sobom u restoran postala je iznimno bitan faktor u ugostiteljskoj industriji. Za mnoge vinske entuzijaste ova praksa pruža priliku da upare omiljeno vino sa specijalitetima restorana, stvarajući jedinstvenu i personaliziranu gastronomsku avanturu. S druge strane, ukoliko ova praksa postane uobičajena, ugostiteljstvu predstoji ozbiljan redizajn i potpuno drugačiji način poslovanja. Naime, restoran koji će dozvoljavati čeparinu nema potrebe za iznimno širokom vinskom kartom, ukoliko većina gostiju donosi svoje vino. Upravo iz tog razloga lako je razumjeti ugostitelje koji još uvijek ne žele uvesti tu praksu. Za restorane čeparina još uvijek nije baš atraktivna, a realno, vrlo malo ugostitelja i poznaje taj običaj, izuzev restorana s visoke vinske scene.
Prigoda za privlačenje gostiju
No, kako onda promatrati čeparinu i može li čeparina biti dodatna prilika za prihod i privlačenje gostiju?
Također se postavlja pitanje je li čeparina pravi korak ka poboljšanju ugostiteljskog iskustva ili stvara barijere između gostiju i profesionalnih sommeliera?
Ujedno ima li ova praksa utjecaj na prodaju vina iz restoranske ponude?
U stvarnosti čeparina nosi za sobom niz faktora koji utiču na percepciju i iskustvo gostiju. Prva i najvažnija stvar je transparentnost. Restorani bi trebalo jasno artikulirati svoju politiku čeparine, uključujući i eventualne dodatne usluge ili prednosti koje gosti mogu dobiti.
Jedan od ključnih aspekata je i uloga sommeliera u ovom procesu. Naime, restorani pružaju dodatnu vrijednost gostima kroz personalizirane preporuke za jela koja se savršeno slažu s njihovim vinima, dok će uz korištenje vlastitog vina taj dio izostati, jer sommelier ne može poznavati baš svako vino koje gost donose u restoran.
Čeparina, iako draga gostu koji donosi svoje omiljeno vino u restoran, zatvara priliku za dodatnom edukacijom gosta o nekom novom vinu koje bi u restoranu, po preporuci sommeliera, naručio. Upravo ta edukacija produbljuje razumijevanje vina i hrane te doprinosi dugoročnoj suradnji između restorana i gostiju.
Pozitivna iskustva
Baš poput mnogih drugih praksi koje imaju negativne konotacije, uvođenje čeparine kao uobičajene prakse u restorane može imati i niz koristi za sve uključene strane; goste, restorane i finalno, cijelu vinsku industriju.
Naime, čeparina nudi personalizaciju iskustva gostiju, stvarajući jedinstvenu i autentičnu večeru koja će ostaviti dugotrajno sjećanje na restoran. S obzirom da je zadovoljan gost ujedno i gost koji se vraća, to je ona dobit koju restoran, uvođenjem čeparine, može dobiti.
Podjednako tako gost restorana ima mogućnost većeg odabira vina. Naime, ugostiteljski objekti često imaju ograničenu vinsku kartu koja ne može zadovoljiti sve ukuse i preferencije gostiju te je tada čeparina logičan izbor, jer u protivnom restoranski gost može otići negdje drugdje gdje je izbor vina veći ili je pak dozvoljena čeparina.
Restorani koji omogućavaju tu naknadu također mogu izgraditi lojalnost svojih gostiju jer se gosti na taj način osjećaju dijelom zajednice, te se vraćaju zbog jedinstvenog iskustva koje im je omogućeno.
Vrlo je bitan i faktor vinskih entuzijasta koje ugostitelji mogu na taj način privući. Naime, velik je broj ljubitelja vina te se ovakav vid privlačenja nove ciljane grupe gostiju čini kao dobra ideja.
Takav restoran ujedno stvara pozitivni imidž jer pokazuje fleksibilnost, gostoprimstvo i spremnost da se prilagode željama gostiju.
Nikako ne smijemo zaboraviti na faktor inovacije, posebice ako u gradu nema drugih objekata koji nude takvu praksu. Takvi objekti bi se temeljem jedinstvene ponude mogli posebno istaknuti.
I za kraj ovih pozitivnih iskustava važno je napomenuti da je u restoranima koji prakticiraju čeparinu zamijećena veća prodaja hrane, budući da je u percepciji gostiju kako su prošli jeftinije donijevši vlastito vino i plativši samo naknadu za otvaranje.
Cijene naknade za otvaranje vina
Naplaćivanje čeparine može značajno varirati od zemlje do zemlje, pa čak i unutar iste zemlje, a ovisi i o različitim faktorima kao što su ugostiteljska politika, lokalni običaji, nivo restoranskog iskustva, vrsta i vrijednost vina koje gosti donose i slično. Upravo zato je teško točno odrediti prosječan iznos naknade na globalnom nivou.
Prosječna naknada za čeparinu u 2023. godini kreće se od 10 do 50 eura po boci vina, ali može biti i značajno više. Neki restorani naplaćuju naknadu za čep koja odgovara cijeni njihovog najjeftinijeg vina. Cijene čeparine stoga variraju ovisno o restoranu, njegovom ugledu i lokaciji, a može se povremeno i promijeniti cijena ovisno o vrsti vina koje se donosi.
Važno je napomenuti da ovi iznosi služe samo kao opće smjernice i da se stvarne cijene čeparine mogu razlikovati. Također, čeparina nije uvijek fiksna, već se može razlikovati ovisno od vrste vina, broja flaša, uslugama koje restoran pruža uz čeparinu (čaše, dekanteri, posude za led…) i drugih dodatnih usluga. Stoga prije nego što posjetite restoran s namjerom da donesete svoje vino, preporučljivo je informirati se o politici čeparine restorana koji posjećujete.
Generalno gledano, čeparina je složena praksa koja zaslužuje pažljivo balansiranje između ugostiteljskih potreba i očekivanja gostiju. Bez obzira na to vidimo li je kao priliku za osobnu izražajnost ili potencijalnu prepreku za ugostiteljsku profesionalnost, jedno je sigurno, čeparina dodaje dubinu restoranu i širi raznolikost ponude.
Dakle, dok podižemo čašu vina za nove obroke i okuse, neka čeparina ostane tema koja nas podsjeća na važnost otvorenosti, razmjene znanja i ljubavi prema hrani i vinu.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja