Subota, 21. lipnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

HAZU

Obilježen Međunarodni dan muzeja pričom o Bagatu, Otočanki i Tankerskoj plovidbi

17.05.2025. 16:35
Obilježen Međunarodni dan muzeja pričom o Bagatu, Otočanki i Tankerskoj plovidbi

Foto: Mislav Klanac



Povodom Međunarodnog dana muzeja, koji se svake godine obilježava 18. svibnja ili oko tog datuma, Pomorska zbirka Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru pripremila je predavanje pod naslovom »Moderna vremena u Pomorskoj zbirci« koje je održala Marijana Dlačić, voditeljica Pomorske zbirke.


Dlačić je u predavanju stavila naglasak na dio Pomorske zbirke koji je posvećen upravo zadarskom brodarstvu i industriji vezanoj uz pomorstvo u drugoj polovici 20. stoljeća.


Sakupljači uspomena


– U razdoblju osnivanja zbirke tijekom ‘50-ih i ‘60-ih ti su predmeti bili suvremeni, pa se ondašnja politika sakupljanja pokazala progresivnom, posebno s obzirom na to da se muzeji još i danas nerijetko shvaćaju samo kao »sakupljači uspomena«, a ne kao aktivni čimbenici u zajednici, upozorila je voditeljica ove zbirke, dodajući kako su toga bili svjesni i sami muzejski djelatnici, pa je tako navela primjer jednog zaključka savjetovanja pomorskih muzealaca s početka ‘60-ih, u kojem piše da su muzeji previše orijentirani na proučavanje prošlosti, te kako bi trebali registrirati svaki suvremeni događaj. Zadar je tijekom druge polovice 20. stoljeća doživio snažan gospodarski procvat, osobito u pomorstvu i s njim povezanoj industriji.





– Tada su postojala tri važna poduzeća – Bagat, Otočanka i Tankerska plovidba. Potonje je poduzeće i danas itekako poznato Zadranima, te i dalje uspješno posluje kao snažna brodarska tvrtka. S druge strane, Bagat više ne postoji, dok je Otočanka privatizirana, a njezin pravni nasljednik danas je Tvornica konopa i veziva. Što se tiče Bagata, mnogi ga pamte kao proizvođača šivaćih mašina, no manje je poznato da ga je osnovala JNA 1950. godine za potrebe svoje mornarice, i to s ciljem proizvodnje brodskih instrumenata. Već sredinom ‘50-ih tvornica se preorijentirala na šivaće mašine, a 1962. godine potpuno je prestala s proizvodnjom brodske opreme, pojasnila je Dlačić.


Brodski instrumenti


U Pomorskoj zbirci danas se čuvaju upravo ti brodski instrumenti koje je Bagat proizvodio ‘50-ih, poput kompasa, smjernih ploča te drugih navigacijskih predmeta.


– Od ostalih eksponata, zbirka uključuje i vitrinu s uzorcima užadi i konopa koje je proizvodila Otočanka, iz koje su se kasnije izdvojila neka manja zadarska poduzeća, poput tvornice mreža i slično. Također, predstavljeni su i brojni modeli brodova Tankerske plovidbe (nekadašnje Jugo-tankerske plovidbe), kazala je Dlačić, dodajući kako se mnogo toga promijenilo od druge polovice 20. stoljeća budući da su, nakon procesa privatizacije, neka poduzeća nestala, neka su nastavila s proizvodnjom, dok su se neka prilagodila i dalje uspješno posluju.


– Kada je riječ o industriji povezanoj s pomorstvom u širem smislu, treba spomenuti i marikulturu. Danas je u Zadru vrlo poznata tvrtka Cromaris sa svojim uzgajalištima. Ona se može smatrati svojevrsnim nasljednikom nekadašnjeg poduzeća Cermar, koje je bilo pionir u uzgoju i mrijestu ribe te vrlo značajno tijekom ‘80-ih, naglasila je Dlačić, koja je nakon predavanja održala razgled stalnog postava Pomorske zbirke koja je inače otvorena za posjetitelje od ponedjeljka po petka od 9 do 13 sati, a ulaz je besplatan.


Sudjeluje i AMZd


Obilježavanju ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja pridružio se i Arheološki muzej Zadar (AMZd), koji je proteklih nekoliko dana organizirao razne radionice i suradnje s lokalnom zajednicom. U programu su se tako istraživali »jezici« muzeja, prirode i srednjovjekovne umjetnosti, a posebno zanimanje izazvale su radionice s djecom i partnerima iz lokalnih ustanova.


Danas je ulaz u AMZd te u Muzej ninskih starina u Ninu besplatan, a posjetitelji mogu iskoristiti i prigodne popuste na muzejske publikacije.



Autor: Đurđa Baljak