Utorak, 12. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

UDRUGA PORAT

Izložba "Znam što mogu, znam što hoću" - umjetnički radovi nastali na kreativnim radionicama

Autor: Đurđa Baljak

06.11.2024. 15:10
Izložba

Foto: Arhiva ZL



U ulaznom dijelu Gradske knjižnice Zadar do 9. studenog može se razgledati izložba »Znam što mogu, znam što hoću«, koja predstavlja radove nastale na kreativnim radionicama Udruge Porat. Voditeljica radionica, Hanneka Angela Kabić Peters, vodi ove susrete u sklopu istoimenog projekta prevencije usmjerenog na djecu iz obitelji pogođenih ovisnostima, omogućujući im siguran prostor za kreativno izražavanje.


Međusobno povezivanje


– Svake godine s velikim ponosom organiziramo izložbu dječjih radova nastalih na našim radionicama u suradnji s Gradskom knjižnicom Zadar. Radionice okupljaju djecu u dobi od šest do četrnaest godina, a najviše nam dolaze djeca od deset do jedanaest godina koja su već stvorila snažna prijateljstva, kaže voditeljica Kabić Peters, ističući da radionice, osim kreativnog izražavanja, pružaju djeci i priliku za međusobno povezivanje.


Foto: Mislav Klanac


Okupljaju se jednom tjedno u prostorijama udruge u malim skupinama, a pristup svakom djetetu je individualan.




– Surađujemo s njima kroz aktivnosti prilagođene njihovim interesima i dobi, stalno uvodeći nove ideje i metode. Djeca posebno uživaju u radu s prirodnim materijalima i temama povezanim s prirodom jer im takav rad omogućava bliskost s okolinom i osjećaj slobode, ističe voditeljica radionica, dodajući da im je najvažniji proces kreativnog izražavanja, a ne postizanje savršenog rezultata.


Na ovogodišnjoj izložbi predstavljeni su radovi koji su nastajali tijekom ove godine, poput crteža tehnikom mokro-na-mokro, maski, origamija, te figura ptičica i ježića od knjiga.


– Iako djeca inače svoje radove nose kući, ove godine smo organizirali izložbu od onih radova koji su ostali u prostoru udruge, dodaje Kabić Peters.


Projekt prevencije »Znam što mogu, znam što hoću« provodi se od 2020. godine uz podršku Ministarstva zdravstva, a predsjednik udruge Siniša Kabić Peters objašnjava kako program obuhvaća djecu u dobi od šest do četrnaest godina s područja Zadarske županije.


Foto: Mislav Klanac


Individualan pristup


– Korisnici su djeca kod kojih su prisutni socijalni pokazatelji povećanog rizika, djeca koja dolaze iz rizičnih obitelji ili su iz obitelji korisnika skrbi koji imaju problem ovisnosti. Time su i kod njih veći rizici za razvoj poremećaja u odnosu na prosjek, navodi Kabić Peters te ističe kako svaka radionica traje dva sata.


– Djeca na radionicama dolaze u pratnji roditelja, gdje provodimo s njima aktivnosti slikanja ili crtanja. Upoznaju se s terminima i metodama iz likovne umjetnosti, usvajaju potrebne vještine i razvijaju vlastitu maštu i sposobnosti za analitičko promatranje. Kroz individualan pristup, vodimo ih ka razvijanju njihovih kreativnih i izražajnih sposobnosti, objašnjava nam predsjednik ove udruge. Voditeljica pritom redovito vodi dnevnik, prisutnost i procjenjuje učinke radionica na socijalni razvoj djece.


Predsjednik udruge ističe da je misija njihova misija kontinuirano osnaživanje emocionalnog stanja djece i liječenih ovisnika te razvijanje njihovih vještina kako bi se lakše prilagodili u društvu i održali trajnu apstinenciju.


– Uvijek promptno reagiramo na potrebe osoba koje su bile ili jesu u problemu ovisnosti. Pritom, aktivno djelujemo na području prevencije, kako kroz rad s djecom, tako i sa starijim dobnim skupinama, zaključuje Kabić Peters.