Foto: Vedran Karuza/Novi list
Koliko neki mogu biti bešćutni, posebice kada je riječ o najranjivijim skupinama društva – starima, bolesnima i nemoćnima, pokazuje primjer napuštanja korisnika Doma za starije i nemoćne osobe Eddy iz Rupe, čiji su vlasnici preko noći doslovce bez traga nestali i ostavili korisnike same i zaključane. Njih deset, od kojih je većina nepokretnih, provela je noć s utorka na srijedu u hladnoći, bez grijanja, bez vode, hrane i lijekova, a sreća u nesreći je da je većina od njih spavala, pa dok ujutro nisu došli članovi njihove obitelji nisu niti znali što se dogodilo, piše u srijedu Novi list.
Javlja se telefonska sekretarica s porukom da se “broj ne koristi”
Na teren izašle interventne službe
U vrijeme dolaska naše novinarske ekipe u Rupu, ispred doma su se izmjenjivala vozila sanitetskog prijevoza, koja su odvozila korisnike u druge domove. Odmah po saznanju o ovom nemilom događaju, u jutarnjim satima, na teren su izašle interventne službe, policija, vatrogasci, civilna zaštita, došli su i predstavnici Centra za socijalnu skrb Opatija, Gradskog društva Crvenog križa Opatija i Općine Matulji, a u ranim poslijepodnevnim satima i predstavnici Inspekcije Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koja je pokrenula hitni inspekcijski nadzor. Vatrogasci su u dom ušli preko prozora i otključali prostor, pa su članovi obitelji mogli do svojih bližnjih. O svemu je obaviještena i Primorsko-goranska županija, koja je po hitnom postupku već tijekom dana ukinula licencu Domu za obavljanje poslova pružanja skrbi i njege za starije i nemoćne, a zbog saznanja za počinjenje mogućeg kaznenog djela ugrožavanja života i zdravlja ljudi.
Stigla i Đana Pahor s tri gerontodomaćice
– Više od četrdeset godina se bavim socijalnim radom i nikada do sada nisam čula za ovakav slučaj. To je nečuveno, neviđeno, nehumano. Naš pravnik je u pratnji policije i vatrogasaca odmah izašao na teren, članovi opatijskog Crvenog križa donijeli su vodu i hranu, članovi obitelji došli su po svoje bližnje i prema mojim saznanjima svi će korisnici tijekom dana biti zbrinuti po domovima u okolici. Oni po koje još nitko nije došao, jer su udaljeni i žive i rade u drugim dijelovima države ili u inozemstvu, također će biti smješteni u neki od obližnjih domova dok po njih netko ne dođe, rekla je pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač.
Na teren je odmah ujutro izašla i ravnateljica opatijskog Crvenog križa dr. Đana Pahor s tri gerontodomaćice i jednom volonterkom, koji su korisnike okupali, presvukli, nahranili i dali im lijekove. Bio je tu i zamjenik matuljskog načelnika Eduard Baćić, koji je ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Općine Matulji, koji je pomogao u zbrinjavanju korisnika, pružanju njege i podjeli hrane. “Srećom svi su korisnici u redu, nikome se ništa nije dogodilo, ali mogu reći da je ovo vrlo neugodna situacija”, rekao je Baćić.
najnovije
najčitanije
Zadar
paklene vrućine
Toplinski val u Hrvatsku donio temperature i do 37 stupnjeva. Crveno upozorenje na cijeloj obali
Zadar
UKORAK S VREMENOM
Uslugom »Moja Čistoća« informirajte se i lakše upravljajte računima već danas!
Zadar
špica
[FOTO] VRUĆA SUBOTA Unatoč paklenim vrućinama, Poluotok je vrvio ljudima. Donosimo djelić atmosfere
Zadar & Županija
OD PONEDJELJKA
KAZNE DO 13 TISUĆA EURA Grad Nin kreće u uklanjanje ilegalnih naprava za sidrenje
Hrvatska
prijatelji životinja
U Zagrebu održan prosvjed za prava životinja: ‘Dosta je šutnje i nečinjenja’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda