Projekt »Višnja Maraska (Prunus cerasus var. Marasca) kao sastojak funkcionalne hrane« provodio se u okviru predpristupnog programa Europske unije, IPA IIIC 2007-2009 (Regionalni razvoj – Regionalna konkurentnost) i operacije Fond za ulaganja u znanost i inovacije. Inicijator i nositelj projekta bio je Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Centar za prehrambenu tehnologiju i biotehnologiju Zadar (Centar Zadar), a partner institucija je bio Biotehnološki fakultet Sveučilišta u Ljubljani. Provedba projekta je počela 20. listopada 2010. godine, a završila 20. srpnja 2012. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 496.800 eura, od čega je iskorišteno oko 95% sredstava.
Biološka vrijednost višnje maraske
Navedeni projekt uspješno je implementiran u predviđenom roku i sve planirane aktivnosti projekta u potpunosti su provedene. Projekt je prepoznat i proglašen kao jedan od tri najbolja lokalna EU projekta u Hrvatskoj u razdoblju od 2010. do 2012. godine, a nagrada će biti svečano uručena 7. lipnja 2013. na godišnjoj konferenciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, koja će se održati u Hotelu Antunović, u Zagrebu.
– Ciljevi projekta bili su razvoj i primjena sofisticiranih tehnologija (liofilizacija, sušenje raspršivanjem) u proizvodnji funkcionalnih proizvoda i poluproizvoda na bazi višnje maraske te edukacija i upoznavanje lokalnih proizvođača i šire zajednice s potencijalom i mogućnostima prerade višnje maraske. Jedan od rezultata projekta je opremljen i osnovan Laboratorij za procese sušenja i praćenje stabilnosti biološki aktivnih spojeva te proizvodi, tj. liofilizirana višnja i prah soka višnje maraske koji su dobiveni primjenom liofilizacije i sušenja raspršivanjem. U okviru projekta provedena je i edukacija proizvođača, prerađivača i šire zajednice o biološkoj vrijednosti višnje maraske te o tehnologijama prerade u želirane proizvode, sokove, liofilizirane i praškaste proizvode, rekla nam je dr. sc. Sandra Pedisić, lokalna koordinatorica projekta te dodala da suradnja tvornice Maraska d. d. i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu traje dugi niz godina zbog čega su se od 2005. godine sustavno provodila istraživanja biološkog potencijala višnje maraske.
Radionice lokalnih uzgajivača i prerađivača
– Rezultati istraživanja su pokazali da je višnja maraska dobar potencijal za proizvodnju funkcionalne hrane i na temelju toga je nastala projektna ideja. Tijekom implementacije projekta, tvornica Maraska je pružala snažnu potporu projektnom timu, pokazivala veliki interes za rezultate projekta i aktivno sudjelovala tijekom provođenja radionica. Bio je velik odaziv na radionice lokalnih uzgajivača i prerađivača, javnih tijela kao i lokalne zajednice, kazala je dr. sc. Sandra Pedisić te istaknula da je dobivenim sredstvima, PBF, Centar Zadar opremljen suvremenom tehnološkom i analitičkom opremom čime su povećane mogućnosti daljnje suradnje s tvornicom Maraska d.d. kao i s prehrambenom industrijom na lokalnoj i nacionalnoj razini, s lokalnim poljoprivrednim sektorom, proizvođačima i prerađivačima voća, povrća, sredozemnih kultura itd.
– Uspješna implementacija projekta, zainteresiranost prerađivačkog sektora, kao i ova nagrada za najuspješniji projekt su daljnja motivacija i veliki poticaj projektnom timu za prijavu novih projekata i razvijanje koncepta funkcionalne hrane za što u Zadarskoj županiji i šire postoji veliki potencijal, naglasila je dr. sc. Sandra Pedisić.
SURADNJA I NOVI NASADI
– Suradnja između znanstvenih institucija i Maraske d. d. aktivna je od podizanja novih nasada na našoj plantaži Vlačine. Misija Maraske je što šira upotreba ploda i razvoj raznovrsnih proizvoda od višnje maraske, koje u bližoj budućnosti samostalno ili s partnerima želimo plasirati na tržište. Tako je i bila logična suradnja s Institutom Ruđer Bošković iz Zagreba, zatim Prehrambeno biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i najviše operativno s Centrom za prehrambenu tehnologiju i biotehnologiju u Zadru s kojima i dalje aktivno surađujemo, kazao je Vandri Montabelo, predsjednik Uprave Maraske d. d. i dodao kako je za Marasku projekt »Višnja maraska kao sastojak funkcionalne hrane« vrlo važan i kako će ga i dalje snažno podupirati jer u njemu vide strateški interes tvrtke.
– Cilj nam je što učinkovitije međusobno povezivanje i suradnja između lokalnih uzgajivača i nas kao proizvođača te uz suradnju sa znanstvenim institucijama ostvariti krajnji cilj – a to je povećanje konkurentnosti proizvoda na bazi višnje maraske. Osobito nam je drago i ponosni smo da u tome sudjeluju naše lokalne institucije, kao što je zadarski Centar za prehrambenu tehnologiju i biotehnologiju na čelu sa dr. sc. Sandrom Pedisić, zaključio je Vandri Montabelo.
najnovije
najčitanije
Zadar
VODOVOD JAVLJA
VAŽNA OBAVIJEST Zbog radova dio Dikla tri dana bez vode!
Svijet
Gori tvornica oružja
Ukrajinci tijekom noći napali područje Kurska
Gastro
Chili con carne
Imamo fantastičan obrok s bundevom za tmurne dane
Zadar
humana misija
Ravnateljica Katarina Radeljić: ‘Crveni križ kupio 650 paketa pomoći socijalno ugroženima’
Hrvatska
Poražavajuća istina
Čak 86 posto mladih misli da je Hrvatska zatrovana korupcijom
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A