U Muzeju antičkog stakla otvorena je izložba Hrvatskog pomorskog muzeja Split i Plovputa "Više od svjetla i soli: 200 godina hrvatskih svjetionika". Izložba je nastala u povodu obilježavanja 200 godina od izgradnje prvoga svjetionika kao i početka rada organizirane svjetioničarske službe na Jadranu.
– Prvi hrvatski svjetionika na Savudriji podignut je 1818. godine i to prema nacrtu tršćanskog arhitekte Pietra Nobile. Nakon njega, Auustro- Ugarska duž obale gradi velik broj svjetionika. Ono što je bitno istaknuti jest da su naši svjetionici dio naše kulturno-povijesne baštine te su važni za našu pomorsku tradiciju i identitet, rekla je Danka Radić, ravnateljica Hrvatskog pomorskog muzeja Split.
Nepoznate fotografije
Istaknula je kako se na izložbi mogu vidjeti povijesni počeci izgradnje svjetionika, ali i predmeti koje su svjetioničari koristili pri radu, čak i dio uniforme. Svjetioničari su tada imali i oružje kojim su se branili od napadača. Na izložbi će posjetitelji imati priliku vidjeti i austrougarske razglednice iz zbirke Luke Dragičevića te malo poznate fotografije Hrvatskog hidrografskog instituta iz 1930-tih. Autori se dotiču i pitanja kako je gradnja svjetionika mijenjala lokacije na kojima su sagrađeni, te kako su se sami svjetionici mijenjali kroz ratove, modernizacijom tehnologije i čovjekovim napuštanjem uslijed automatizacije. Uz eksponate koji svjedoče o dugačkom popisu dužnosti svjetioničara, prezentira se i dokumentarna građa s vrijednim informacijama o djelovanju svjetioničara tijekom čitavog prošlog stoljeća. Također se tematizira i što znači biti svjetioničar u 21. stoljeću. Izložene su razne vrste leća koje su se koristile na svjetionicima, ali više nisu u uporabi.
– Nisu svi svjetionici automotizirani te još uvijek radi velik broj svjetioničara koji održavaju i svjetionike. Još uvijek je velika korist svjetionika iako živimo u vremenu tehnologije i GPS-a, jer često može doći do kvara tehnike ili ljudske pogreške te su svjetionici ipak tu da pokažu put, pojasnila je Radić.
Uz izložbu različitih predmeta posjetitelji mogu pogledati i izložbu "Hrvatski svjetionici", Željka Višića, autora projekta pokretne izložbe fotografija s preko 60 hrvatskih i inozemnih fotografija s motivima svjetionika.
Mnogi bi u svjetioničare
– U zadnjih deset godina dobili smo oko 900 fotografija od kojih smo odabrali 90 fotografija koje izlažemo. Do sada smo imali 67 postava u cijelom svijetu, rekao je Višić istaknuvši kako su na izložbi i fotografije zadarskih autora, među kojima je istaknuo Mladena Radolovića Mrlju, Stipu Suraća, Ivana Čorića i Borisa Kačana. Izložba je otvorena od 18. listopada – 19. studenog 2018.
Trenutno na Jadranu radi 17 svjetionika na kojima je zaposleno ukupno 34 svjetioničara. Unatoč ponekad teškim uvjetima rada i dalje postoji interes za rad na svjetionicima.
– Interes je jako velik te imamo upite i od žena, ali i iz inozemstva i veći je nego što možemo zaposliti ljudi. Javljaju se ljudi iz Dalmacije, ali i iz unutrašnjosti Hrvatske, rekla je Antonija Perković iz Plovputa, tvrtke koja je zadužena za održavanje svjetionika, dodavši kako svaki svjetioničar ostane na poslu do odlaska u mirovinu, ali i da pomlađuju kadar.
najnovije
najčitanije
Svijet
NASTAVAK PREGOVORA
Američko-iranski pregovori o nuklearnom programu nastavljaju se sljedeći tjedan
Županija
biciklistički događaj
Održan Epic Rides Paklenica-Zrmanja, biciklisti oduševljeni: “Staza je bila epska!”
Crna Kronika
UŽAS U ZAGREBU
Muškarac tupim predmetom ubio članicu obitelji
Feelgood
VITAMINSKE BOJE
Unesite više energije u dom uz trendi žutu i narančastu
Nogomet
HNL
Varaždin s 2-1 bolji od Lokomotive za skok na četvrto mjesto
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Zadar
SVETI SAKRAMENT
Restorani za pričesti i krizme rasprodaju se za dvije minute! Provjerili smo kako se kreću cijene
Županija
FAZNA NADOGRADNJA
Tvrtka iz Zagreba radit će na sustavu parkiranja u Biogradu
Županija
GRADSKA KNJIŽNICA BIOGRAD