Foto: Vedran Karuza/Novi list
U izvanrednom inspekcijskom nadzoru Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike od 14. travnja provedenom u Domu za starije “Eddy” u Rupi gdje su vlasnici doslovce napustili korisnike doma, utvrđen je cijeli niz nepravilnosti, a viši inspektor donio je rješenje o zabrani rada te će se o svemu utvrđenom obavijestiti i nadležno državno odvjetništvo vezano za sumnju u počinjenje kaznenog djela.
Prema informacijama koje smo dobili iz tog ministarstva, izvanredni inspekcijski nadzor proveden je temeljem anonimne predstavke, a pritom je zatečeno 10 korisnika te predstavnica obiteljskog doma i njezin suprug, oboje zaposlenici Doma. Korisnici su smješteni temeljem privatnih ugovora.
Inspekcijski nadzor obuhvatio je neposredan uvid u prostor i opremu objekta, u broj i strukturu korisnika, stručnih i drugih radnika, kao i uvid u način pružanja usluga te razgovore s korisnicima Doma.
Nedostatak radnika, neodržavane prostorije
Tijekom inspekcijskih nadzora utvrđene su nepravilnosti koje se odnose na prostorne uvjete u domu, pa tako dom nije imao provedenu vatrodojavu, prostorije u kojima nisu boravili korisnici bile su neodržavane, u nekim prostorijama bila je prisutna vlaga. Nepravilnosti su se odnosile i na nedostatak radnika, financijsko poslovanje (nisu imali ugovor sa knjigovodstvenim servisom) te higijenske i sanitarne uvjete pri pripremi obroka u prostoru u kojem se nalazila kuhinja, te se nije uredno vodila dokumentacija vezano uz zdravstvenu skrb o korisnicima. Temperatura prostora bila je niža od propisane temperature.
Korisnici nisu imali primjedbe na uslugu
Obilaskom prostora u kojima su boravili korisnici utvrđeno je kako su isti bili održavani.
Korisnici s kojima su obavljeni razgovori u razgovoru s inspektoricama nisu imali primjedbe na uslugu. Pokretni korisnici zatečeni su kako igraju društvene igre u blagovaoni, nepokretni korisnici gledali su televiziju. Jedna od korisnica navodi kako je došla nepokretna, ali su zaposlenici bili uporni te joj pomogli da ponovno hoda. Korisnici su zatečeni urednog vanjskog izgleda, posteljina na krevetima čista, a prostor u kojem su zatečeni korisnici higijenski čist.
U dom su inspektori ponovno došli 16. travnja, temeljem saznanja o napuštanju korisnika od strane vlasnika Doma. Viši inspektori Ministarstva žurno su izvršili očevid u prostoru navedenog obiteljskog doma i utvrdili da je predstavnica obiteljskog doma zajedno sa suprugom napustila objekt i ostavila korisnike same bez osiguravanja zdravstvene skrbi, njege i prehrane. Obzirom da su imenovani bili jedini zaposlenici Doma, isti su doveli korisnike u opasnost ugroze života, zdravlja i sigurnosti.
Od strane stručnih radnika Područnog ureda Opatija uz suglasnost i u suradnji s članovima obitelji za sve korisnike osigurani su smještaji kod drugih pružatelja.
Dana 17.04. 2025. godine viši inspektor donio je rješenje o zabrani rada te će se o svemu utvrđenom obavijestiti i nadležno državno odvjetništvo vezano za sumnju u počinjene kaznenog djela, priopćili su iz resornog ministarstva.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
sustav registracije
Uvode se registracijski brojevi za apartmane: Kreće obračun s iznajmljivanjem “na crno”
Zadar & Županija
gospodarski rast
Na GV-u Županijske komore Zadar izrazili zadovoljstvo rezultatima
Zadar & Županija
godišnjica mature
Nakon 35 godina ponovno zajedno: Okupila se generacija paških maturanata iz 1991.
Zadar
Godišnjica smrti
Živi sjećanje na Vedrana: On nije bio samo čovjek iza fotoaparata
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Zadar
nepravomoćna presuda
Osuđen na 2 godine i 8 mjeseci zbog pokušaja ubojstva automehaničara u Briševu
Svijet
upravno partnerstvo!?