Foto: Arhiva ZL/Bojan Bogdanić/Ilustrativna fotografija
Krizni timovi sve su češće u osnovnim i srednjim školama, a prošle godine imali su čak 51 intervenciju, piše u ponedjeljak Večernji list.
Pokušaj ubojstva ili samoubojstva, prometna nesreća, nesretni slučajevi, katastrofe s većim štetama i/ili ljudskim gubicima, sve su to teški događaji zbog kojih se u odgojno-obrazovne ustanove šalju timovi za psihološke krizne intervencije. A njihovi izlasci na teren, kako u osnovne, tako i u srednje škole, posljednjih su pet godina, na opću žalost, sve učestaliji.
Svjedoče tome i podaci nedavno objavljeni u Večernjem listu iz istraživanja koje je među učenicima prošle školske godine proveo Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu o sve većoj nesigurnosti, depresiji i anksioznosti mladih.
Depresija, anksioznost, stres
Prema istraživanju, 20 do 30 posto učenika ima ozbiljne simptome depresivnosti, anksioznosti i stresa, dok je četiri posto mladih pokušalo samoubojstvo, a 20 posto učenika priznalo je da se namjerno samoranjavalo – svi ti učenici u vrijeme provođenja istraživanja, tijekom protekle školske godine, tek su počeli svoje srednjoškolsko obrazovanje i pohađali prvi razred srednje škole.
Upravo takvo alarmantno istraživanje prati i statistika koja svjedoči o intervencijama kriznih timova koji dolaze na poziv ravnatelja u škole u svim nemilim situacijama – u onima kad učenik digne ruku na sebe, pa do onih situacija kad u razredu vlada strah kao što je to bio slučaj u vrijeme potresa u Zagrebu i Petrinji, što je također bio razlog intervencije stručnjaka koji čine krizni tim. Naime, samo ove godine krizni timovi u cijeloj Hrvatskoj imali su 46 psiholoških kriznih intervencija. Gotovo dvostruko više nego što ih je bilo 2016., 2017., 2019. i 2020. godine.
Najgora 2021. godina
Ipak, ova godina nije u posljednjih pet godina najteža za krizne timove, koji su imenovani u svakoj županiji kako bi bili na raspolaganju u svim školama – jer je najviše njihovih intervencija bilo u 2021. godini, kada su ukupno upisali 51 kriznu intervenciju.
Usporedbe radi, u 2017. godini krizni timovi imali su 21, a 2019. godine, prije početka koronakrize i stresa kojem su bili izloženi učenici, 25 intervencija. Koje god godine izašli na intervenciju u škole, članovi kriznih timova pak svjedoče da su najčešće traumatske reakcije učenika vrlo intenzivan strah, bespomoćnost, tjeskoba, ljutnja, nemogućnost koncentracije na učenje ili igru, zaboravljanje, razdražljivost, smušenost, poremećaji apetita i spavanja, noćne more, glavobolje, grč u želucu, teškoće s disanjem, piše novinarka Večernjeg lista Lana Kovačević.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
PU ZADARSKA
Preminula jučer ozlijeđena pješakinja u Kožinu, policija objavila detalje nesreće
Županija
DOTRAJALE CIJEVI
Ražanačka bura potopila brodove, odnijela krovove: ‘Stvarno je bila orkanska bura! Toliko je curilo…’
Košarka
Incident u Arizoni
VIDEO Košarkaš iz BiH započeo je boksački obračun na NBA parketima i izvukao deblji kraj
Županija
NI PETKA NI SVETKA
Ivan Klanac je Božić dočekao sam – u kabini ralice za snijeg! ‘To se nije dogodilo sigurno više od…’
Košarka
NBA liga
Nikola Jokić je dao sve od sebe, ali Cleveland Cavaliersi djeluju nezadrživo
Scena
LOVRE BRALIĆ
VIDEO Sin Tomislava Bralića zapjevao na božićnom koncertu u Arsenalu: Izveo je veliki Thompsonov hit
Crna Kronika
PREVEZEN U BOLNICU
PROMETNA NESREĆA Automobil naletio na pješaka u Kožinu
Zadar
Beskućništvo
BEZ DOMA Danas je više beskućnika nego kreveta u prenoćištu: ‘U dvije male sobice, na krevetima na kat…’
Županija
"Božićni masakr Marinovića"
UŽAS PRED BOŽIĆ Svjedočanstvo žene koja je preživjela pokolj u Bruškoj: ‘Bila je to noć užasa, koju je teško opisati…’
Zadar
NE PROPUSTITE