
Foto: Reuters
Beograd će, u skladu s Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1999., zatražiti od mirovnih snaga (KFOR) da osiguraju raspoređivanje pripadnika vojske i policije Republike Srbije na području Kosova, rekao je u subotu srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.
Komentirajući nove napetosti na Kosovu, Vučić je u obraćanju javnosti rekao da je “tekst usuglašen”, a odluku o zahtjevu Vlade Srbije usvojit će “u ponedjeljak ili utorak”.
Rezolucija 1244 VS UN-a iz lipnja 1999., kojom je zahtjevan kraj ratnih sukoba na Kosovu i povlačenje vojske i policija tadašnje SR Jugoslavije s Kosova, daje mogućnost da se, pod posebnim uvjetima, dio osoblja može vratiti, “uz nadzor međunarodne sigurnosne prisutnosti i ograničeno na mali dogovoreni broj (stotine, ne tisuće)”.
Vučić je večeras citirao dio Rezolucije 1244 u kojem se navodi da će “dogovorenom broju srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dopušteno da se vrati na Kosovo da bi obavljalo dužnosti kako je to navedeno u Aneksu 2” Rezolucije.
S pravne točke gledišta, “tu ne može biti drugačijeg tumačenja” i “taj zahtjev mora biti prihvaćen”, rekao je.
“Ja, naravno, nemam nikakvih iluzija i unaprijed vam kažem da će oni taj zahtjev odbiti”, ustvrdio je.
U povodu najave da će Kosovo 15. prosinca podnijeti službeni zahtjev za prijem u Europsku uniju Vučić je ocijenio da to “svakako nije dobra odluka” niti sukladna članku 49. ugovora o EU po kojem, prijem mogu tražiti “samo suverene i nezavisne države, a ne one koje ne priznaje više od pola svijeta”, rekao je.
Time je aludirao da neovisnost Kosova ne priznaje približno polovica članica UN-a.
Srbijanski predsjednik je rekao da je zbog toga uputio pojedinačna pisma čelnicima pet zemalja članica EU-a koje ne priznaju Kosovo u kojima ističe da je Priština odlukom da zatraži prijem u EU “pogazila Washingtonski i Bruxelleski sporazum”.
Pismo je pojedinačno upućeno čelnicima Cipra, Grčke, Rumunjske, Slovačke i Španjolske.
Napetosti na Kosovu se posljednjih mjeseci smjenjuju s pokušajima pregovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a kosovska vlada je, poslije odluke srpskih predstavnika da napuste institucije, uključujući ostavke četvorice gradonačelnika u većinskim srpskim općinama na sjeveru, raspisala lokalne izbore za 18. prosinca, što je dovelo do novih napetosti zbog čega je u subotu predsjednica Vjosa Osmani odgodila izbore do travnja.
Srpski gradonačelnici u općinama na sjeveru Kosova, zajedno s lokalnim sucima i oko 600 policajaca, podnijeli su ostavke prošlog mjeseca u znak prosvjeda zbog vladine odluke o zamjeni registracijskih tablica koje je izdao Beograd onima koje je izdala Priština.
Srbi sa sjevera Kosova u subotu su blokirali glavne prometnice u tom području prosvjedujući protiv uhićenja bivšeg pripadnika kosovske policije koji je prošlog mjeseca napustio dužnost zajedno s drugim etničkim Srbima.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Stručna pomoć
Ajax je u najvećoj krizi u posljednjem desetljeću, angažirali su bivšeg trenera u svojstvu klupskog savjetnika
Auto
Promjena prioriteta
Počinje Ženevski auto sajam: ‘Kupovina automobila je prošlost, korištenje po potrebi budućnost’
Hrvatska
nema ozlijeđenih
Požar velikog deponija plastike u Osijeku, neke škole otkazale nastavu
Gastro
Jesenska slastica
Vrijedi isprobati! Mekani desert koji bundevi daje malo drugačiju ulogu
Županija
ILIRIJA
Turistička tvrtka iz Biograda na Moru kontinuirano podiže kvalitetu svojih usluga
Zadar & Županija
Rođeni Sutomišćanin
Bodul s Ugljana: U njujorškoj Plazi ostvario sam svoj – američki san
Županija
dug za cestu
Općina Stankovci u blokadi!
Zadar
STABILIZACIJA TRŽIŠTA
Promet nekretninama u Zadarskoj županiji pao za više od 20 posto
Zadar
kod divlje svinje
U Zadarskoj županiji potvrđen prvi slučaj afričke svinjske kuge
Zadar & Županija
BOLEST S TISUĆU LICA